05:16 2018 Sausio 20
Vilnius-3°C
Tiesioginis eteris
  Vilniaus televizijos bokštas. Archyvinė nuotrauka

  Vilniaus teismas grįžta prie Sausio 13-osios bylos

  © Sputnik/ Александр Липовец
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Sausio 13-osios byla (22)
  2603

  Pasibaigus atostogų sezonui, Vilniaus apygardos teismas grįžta prie Sausio 13-osios bylos nagrinėjimo.

  VILNIUS, spal 3 — Sputnik. Vilniaus apygardos teismas pirmadienį po keturių mėnesių pertraukos grįžta prie Sausio 13-osios bylos, praneša BNS.

  Ilga pertrauka buvo paskelbta dėl advokatų, prokurorų, teisėjų atostogų. Šioje byloje yra 65 advokatai, trys prokurorai ir keturi teisėjai, įskaitant atsarginį.

  Posėdžiai šioje byloje vyko nuo šių metų sausio 27 dienos, posėdžių metu apklausta apie pusantro šimto liudytojų, kai kurių parodymai paskelbti po to, kai buvo duoti ikiteisminio tyrimo metu, nes šie liudytojai mirę ar jų sveikatos būklė neleidžia dalyvauti procese.

  Garbės sargybos kuopos kariai ant kapo padėjo prezidentės ir ministro pirmininko gėlių vainikus. Nuotrauka iš įvykio vietos
  © Sputnik/ Александр Липовец

  Liudytoju jau yra apklaustas tuometinis valstybės vadovas Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas Vytautas Landsbergis, Aukščiausiosios Tarybos deputatas Algirdas Saudargas, tuometinis Lietuvos atstovas Maskvoje Egidijus Bičkauskas, buvęs Krašto apsaugos departamento direktorius Audrius Butkevičius, tuometinis sveikatos apsaugos ministras, dabar Krašto apsaugos ministerijai vadovaujantis Juozas Olekas, tuometinis Aukščiausiosios Tarybos — Atkuriamojo Seimo deputatas Aleksandras Abišala, Landsbergio pavaduotojas Česlovas Stankevičius. Taip pat apklausti sovietinio saugumo darbuotojai ir kiti asmenys.

  60 kaltinamųjų ir virš 700 bylos tomų

  Sausio 13-osios byloje dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui teisiama daugiau nei 60 kaltinamųjų, dauguma iš jų teisiami už akių, nes slapstosi Rusijoje arba Baltarusijoje. Teismo posėdžiuose dalyvauja tik du kaltinamieji.

  Ši byla savo apimtimi ir kaltinamųjų skaičiumi yra viena didžiausių baudžiamųjų bylų nepriklausomos Lietuvos teismų istorijoje. Nukentėjusiųjų šioje byloje — beveik 500, liudytojų — apie 1 tūkstantis. Bylą sudaro 709 tomai, iš jų vien kaltinamasis aktas — 13 tomų.

  1991 metų sausio 13-osios naktį Sovietų sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių.

  Temos:
  Sausio 13-osios byla (22)

  Dar šia tema

  Pinigų muziejus pristatys naują 20 eurų kolekcinę monetą
  Lietuvoje minima Laisvės diena
  Lietuvoje minima Europos diena stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos