Puteikis siūlo Seimui ištirti "Grybauskaitės prisipažinimą" dėl mokslų KGB mokykloje

© Photo : LIETUVOS RESPUBLIKOS PREZIDENTĖВыступление Дали Грибаускайте в Сейме, 11 июня 2019 года
Выступление Дали Грибаускайте в Сейме, 11 июня 2019 года - Sputnik Lietuva
Puteikis ir Janutienė, surengę Seime spaudos konferenciją dėl galimo Dalios Grybauskaitės prezidento rinkimų įstatymo pažeidimo, tvirtino, jog buvusi Lietuvos prezidentė pati prisipažino, kad mokėsi KGB mokykloje

VILNIUS, vasario 6 — Sputnik. Seimo narys Naglis Puteikis ir jo patarėja Rūta Janutienė bei Kristupas Krivickas ketvirtadienį surengė spaudos konferenciją, kurioje išsakė priežastis, kodėl Seimas turėtų kurti specialią komisiją ištirti galimą Dalios Grybauskaitės mokymasį KGB mokykloje Leningrade. Spaudos konferencija paskelbta Seimo YouTube kanale.

Dalia Grybauskaitė ir Žanas Klodas Junkeris - Sputnik Lietuva
Koks yra tikrasis Dalios Grybauskaitės veidas?

Konferencijos organizatoriai susirinkusiems pademonstravo ištrauką iš laidos garsaus žurnalisto Andriaus Tapino laidos "Laikykitės ten", kurioje buvo rodomas dokumentinio filmo apie buvusią Lietuvos prezidentę Dalią Grybauskaitę "Valstybės paslaptis" režisieriaus Donato Ulvydo interviu. Šioje laidoje režisierius pristatė filmą apie Grybauskaitę ir papasakojo apie jo kūrimo aplinkybes.

Pasak spaudos konferencijos iniciatorių, Ulvydas šioje laidoje pats atskleidė, jog Grybauskaitė jam prisipažino, kad mokėsi KGB mokykloje. Puteikis tvirtina, jog nuslėpusi šį faktą prieš dalyvaudama prezidento rinkimuose Grybauskaitė pažeidė Prezidento rinkimų įstatymą.

Tačiau Ulvydas dar trečiadienį Facebook pranešė, kad tame interviu susipainiojo ir "suplakė viską (gandus ir faktus) į vieną vietą".

"Filmuodamasis pramoginėje Tapino laidoje "Laikykitės ten" ir kalbėdamas daug ir įvairiausiomis temomis padariau lapsus linguae — aptarinėjant gandus apie Prezidentei metamą kritiką, atsakydamas į klausimą suklydau ir vietoj to, kad mokėsi Leningrado universitete ir dirbo partinėje mokykloje, suplakiau viską (gandus ir faktus) į vieną vietą ir spontaniškai pasakiau, kad ji mokėsi KGB mokykloje. Nuoširdžiai atsiprašau žiūrovų už savo išsiblaškymą", — parašė Ulvydas.

Bet Puteikis vistiek siekia specialios Seimo komisijos steigimo, nes, pasak jo, prezidento rinkimų įstatymo 3 straipsnis neturi senaties. Prezidento rinkimų įstatymas įpareigoja kandidatus dar iki įregistravimo pateikti Vyriausiajai rinkimų komisijai duomenis apie savo mokslus TSRS ar buvusių sovietinių respublikų NKVD, NKGB, MGB, KGB mokyklose.

Экс-президент Даля Грибаускайте была награждена Почетным рыцарским орденом и мечом в Варшаве, архивное фото - Sputnik Lietuva
Lietuvos konservatoriai ir Dalia Grybauskaitė turės bėdų Niujorke

"Aš kaip Seimo narys inicijuosiu kolegų parašus, kad tokia komisija būtų sudaryta, mes sieksime, kad būtų apklaustas režisierius Ulvydas, kad būtų išreikalauta darbinio filmavimo medžiaga, kad būtų apklausta taip pati Dalia Grybauskaitė ir visi kiti asmenys, susiję su šita istorija. Ir, jeigu reikės, mes kreipsimės į specialiąsias tarnybas, ir į Konstitucinį teismą, nes tokie dalykai privalo būti ištirti, teisingumas turi būt taikomas ir reikalavimai turi būt taikomi visiems vienodai", — per spaudos konferenciją sakė Puteikis.

Jis priminė, kad panaši praktika buvo taikoma užsienio šalyse, pavyzdžiui, Prancūzijoje.

Seimo narys pabrėžė, kad tyrimas yra būtinas, siekiant užtikrinti vieną iš pamatinių žmogaus teisių, kad prieš įstatymus visi turi būti lygūs.

"Sieksime, kad tokia komisija būtų sudaryta, jos veikla būtų vieša, išvados paskelbtos viešai ir kad Dalios Grybauskaitės ir kitų pareigūnų, kurie galimai nuslėpė šitą faktą, jos mokymosi KGB mokykloje veikla būtų ištirta, paviešinta ir įvertinta", — apibendrino Puteikis.

Įtarimaų dėl galimo Dalios Grybauskaitė bendradarbiavimo su KGB kilo seniai. 2013 metais buvęs Valstybės saugumo departamento vadovas Jurgis Jurgelis tai paneigė. Pasak jo, Grybauskaitė negalėjo lankyti tokių kursų, nes Leningrade tais laikais tokių kursų nebuvo.

Президент Литвы Даля Грибаускайте встретилась с новоизбранным президентом Гитанасом Науседой - Sputnik Lietuva
Didžiosios Dalios nuosprendis. Grybauskaitė nepatenkinta Lietuvos prezidentu

2015 metais Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo akto signataras Zigmas Vaišvila paprašė Rusijos ambasados Vilniuje paskelbti informaciją apie Dalios Grybauskaitės kelionę į Vašingtoną sovietų diplomatinės delegacijos sudėtyje 1991 metų vasarą ir jos darbą TSRS ambasadoje JAV. Rusijos ambasada Vaišvilai atsakė, kad jo prašomai informacijai apie Grybauskaitės praeitį galioja asmens duomenų apsaugos įstatymai ir kad ji gali būti viešai skelbiama tik gavus Grybauskaitės leidimą. Buvusi Lietuvos vadovė atsakė Vaišvilai.

Rūta Janutienė garsėja savo knyga apie Dalią Grybauskaitę. 2012 metais žurnalistė parengė laidą "Paskutinė instancija", kurioje ruošėsi kalbėti apie Grybauskaitės komunistinę praeitį. Laida turėjo būti transliuojama per TV3 lapkričio pabaigoje, tačiau tai neįvyko, o visi prie laidos kūrimo prisidėję darbuotojai buvo atleisti.

Po to Janutienė parašė knygą "Raudonoji Dalia", kuri yra "dokumentų apie dabartinę Lietuvos prezidentę ir ją pažįstančių žmonių pasakojimų rinkinys". 2014 metų gruodį ši knyga sukėlė didelį rezonansą visuomenėje, kai EP nariai el. paštu gavo išverstą į anglų kalbą knygos versiją.

Naujienų srautas
0
Pirma naujausiPirma seniausi
loader
LIVE
Заголовок открываемого материала