Lietuvos bankas prognozuoja spartesnį maisto kainų kilimą

© Depositphotos / WavebreakmediaПокупатель в магазине продуктов, архивное фото
Покупатель в магазине продуктов, архивное фото - Sputnik Lietuva, 1920, 28.09.2021
Labiausiai prognozių peržiūrėjimui įtakos turėjo vis dar įtempta situacija žaliavų rinkoje, pranešė LB
VILNIUS, rugsėjo 28 — Sputnik. Maisto kainos Lietuvoje kitais metais gali augti sparčiau. Taip teigė Lietuvos banko pirmininkas Gediminas Šimkus.
Lietuvos bankas kelia infliacijos prognozes 2021 ir 2022 metais. Tikimasi, kad šiemet kainos kils 3,3 proc., o kitąmet — 2,6 proc.
"Prognozių patikslinimui daugiausia įtakos turėjo vis dar įtempta situacija žaliavų rinkoje, todėl šiuo metu didėja žaliavų kainos. Dėl to kyla energijos nešėjų ir pramonės prekių kainos", — aiškina Šimkus.
Яичница с беконом - Sputnik Lietuva, 1920, 26.09.2021
Kas Ukrainoje pigiau nei Lietuvoje? Paskelbtos maisto produktų kainos
Didžiausias kainų kilimo perspektyvos pokytis, anot jo, yra elektros ir gamtinių dujų kainų kilimas, prielaida, kad naftos kainos kils, ir nuolatinė įtampa žaliavų rinkoje bei tiekimo grandinėse.
Šimkus pastebi, kad kitais metais energijos ir pramonės prekių kainos neturėtų sparčiai augti, tačiau maisto kainos augs aktyviau nei dabar.

Dujų kainos Europos rinkoje pastarąsias savaites pasiekė rekordus. Didžiausia Baltijos šalyse trąšų gamykla "Achema" buvo priversta nutraukti tris operacijas. Bendrovės vadovybė teigė, kad dėl to maisto kainos gali kilti visoje Lietuvoje, nes ūkininkai yra priversti pirkti mažiau trąšų ir parduoti savo pasėlius brangiau.

Energetikos ekspertas Borisas Marcinkevičius interviu Sputnik Lietuva sakė, kad viena iš objektyvių staigaus dujų kainų kilimo priežasčių yra šalta žiema. Be to, sumažėjo suskystintų gamtinių dujų (SGD) tiekimas Europai, o Šiaurės jūroje nusistovėjo štilis, dėl kurio sustojo atviroje jūroje esančios jėgainės.
Lietuvos azoto trąšų gamykla Achema  - Sputnik Lietuva, 1920, 20.09.2021
Energetika
Gamyklos bus uždarytos: kaip dujų kainos žudo Lietuvos chemijos pramonę
Marcinkevičius pabrėžė, kad tiekimo apimtys iš "Gazprom" dabar praktiškai yra rekordinio lygio po 2018 metų, kai buvo tiekiama daugiau nei 200 milijardų kubinių metrų dujų. Jis pažymėjo, kad dujų kainos taip pat padidėjo dėl "Nord Stream-2" vėlavimo, o tam turėjo įtakos JAV. Jei ne šis veiksnys, toks staigus šuolis Europos dujų rinkoje nebūtų įvykęs.
Naujienų srautas
0
Pirma naujausiPirma seniausi
loader
LIVE
Заголовок открываемого материала