12:17 2020 Rugpjūčio 12
Tiesioginis eteris
 • USD1.1783
 • RUB85.6858
  Analitika
  Gauti trumpą nuorodą
  301

  Kijeve įvyko ES ir Ukrainos aukščiausiojo lygio susitikimas, kuriame Europai atstovavo visi aukščiausi Europos Sąjungos vadovai

  Europos žiniasklaidoje apie šį renginį beveik nėra informacijos. Lietuvos skaitytojai nustebo, kad tokio aukšto lygio renginyje nebuvo nei Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės, nei užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus. Vilniaus nuomonė apie Ukrainos ateitį Europos Sąjungoje jau niekam nerūpi.

  127 milijonai eurų "reformoms", draugiškas ET vadovo Donaldo Tusko patapšnojimas ponui prezidentui Vladimirui Zelenskiui per petį ir šiltas EK pirmininko Žano Klodo Junkerio bučinys. Tai, ko gero viskas, kuo įsiminė 21-as ES ir Ukrainos aukščiausiojo lygio susitikimas.

  Vedliai iš Lietuvos

  Niekas net nepastebėjo, kad tarp aukščiausiojo lygio susitikimo dalyvių nebuvo pagrindinės ukrainiečių draugės — Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės. Ir net Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius buvo taip užsiėmęs, kad nesugebėjo atskristi į Kijevą, kad duotų instrukcijas ir vertingus patarimus Vladimirui Zelenskui kovoje su korupcija, vykdant reformas kelyje į šviesią Europos ateitį ir atremiant "Rusijos grėsmę". O juk Zelenskis, matyt, labai didžiuojasi tuo, kad pirmasis svečias iš užsienio po jo inauguracijos buvo būtent Lietuvos užsienio reikalų ministras.

  O čia — toks akibrokštas. Ukrainos aukščiausiojo lygio susitikime su ES nėra geriausių Kijevo draugų — lietuvių. Nejaugi jų nuomonė apie Ukrainos ateitį niekam nerūpi? Ir tai po visko, ką Lietuva padarė dėl Ukrainos laisvės.

  Kur gimė Euromaidanas? Vilniaus aukščiausiojo lygio susitikime 2013 metų rudenį. Kas pirmasis parodė pirštu į Ukrainos prezidentą Viktorą Janukovičių ir šaukė "Šalin jį!" už tai, kad šis nepasirašė "Ukrainos asociacijos su Europos Sąjunga"? Teisingai, Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė. Vėliau ji tapo geriausia Petro Porošenko drauge. O kas iš užsienio svečių garsiausiai šaukė iš degančio Maidano tribūnos: "Šlovė Ukrainai!"? Lietuvos Seimo pirmininkė Loreta Graužinenė. Buvęs Lietuvos ministras pirmininkas Andrius Kubilius sugalvojo ir skatino Maršalo planą Ukrainai įvairiuose Europos Sąjungos lygmenyse.

  Taip, ir į pirmąją pomaidaninę Vyriausybę Lietuva delegavo savo atstovą. Aivaras Abromavičius tapo ekonomikos plėtros ir prekybos ministru. Nepamirškite, kad Lietuva be baimės buvo pirmoji pasaulyje, net prieš Jungtines Valstijas, kuri pradėjo atvirai tiekti Ukrainos kariuomenei šaudmenis karui Donbase.

  Ir še tau, kad nori — šitoks spjūvis į veidą tiems, kas daugelį metų atliko Ukrainos vedlio į ES ir NATO vaidmenį. Matyt, tiesiog pamiršo pakviesti į aukščiausiojo lygio susitikimą.

  Draugai išeina

  Lietuvoje "raudonosios Dalios" epochos pabaiga. ES biuruose jai taip pat nepasiūlė aukšto rango kėdės. Ar naujasis Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda taip pat aršiai gins Ukrainos interesus visais tarptautinės politikos lygmenimis? Ne faktas.

  Be to, kyla klausimų dėl Lietuvos užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus likimo. Lietuvoje reformuojama valdančioji koalicija ir Vyriausybė. Naujajame ministrų kabinete Užsienio reikalų ministerijos portfelis vis dar priklauso socialdemokratams ("darbiečiams"), kurie 2016 metais delegavo Linkevičių.

  Tikėtina, kad pusantrų metų iki kitų Seimo rinkimų Linkevičius vis dar bus Užsienio reikalų ministerijos vadovas. Jo didžiulė krašto apsaugos ir užsienio reikalų ministro patirtis neturėtų būti iššvaistyta veltui. Be to, buvusiam Lietuvos komjaunimo organizacijos vadovui nėra svetima "keisti apavą skrydžio metu". Jei vyresnieji broliai iš Baltųjų rūmų toliau lieps "mylėti Ukrainą", Linas tęs savo dainą. Jei įsakys mylėti Lenkiją ar netgi Rusiją, jis nedelsdamas pakeis plokštelę ir užtrauks lenkų liaudies dainą arba "Ech, moroz, moroz…". Didžiulė dainavimo patirtis ir platus Linkevičiaus repertuaras.

  Lietuvos rusofobai žada pakišti Zelenskiui petį. Arba tiesiog — pakišti >>

  Turėdamas didžiulę chameleono patirtį su naujuoju Lietuvos prezidentu Gitanu Nausėda, Linas Linkevičius, ko gero, taip pat suras bendrą kalbą. Ar jis vakarais eis gerti arbatos su savo buvusia globėja Dalia Grybauskaite ir prisimins praeities žygdarbius? Tačiau tai taip pat ne faktas. Juk kadenciją baigiančios prezidentės Grybauskaitės politinė ateitis Lietuvoje taip pat miglota.

  Kad tik netektų sėsti į teisiamųjų suolą dėl dviejų bankų bankroto, paskolų finansų krizės metu, įtakos prekybai ginant tam tikrų politinių jėgų ir finansinių bankų interesus. Nepamirškime, kad Seime specialioji komisija toliau tiria konservatorių ir liberalų (2008-2012) bei socialdemokratų-darbiečių (2012-2016) Vyriausybių veiklą. Visais šiais metais Dalia Grybauskaitė asmeniškai kūrė jos Ekscelencijos "demokratinę diktatūrą" Lietuvoje.

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Dar šia tema

  Ukrainos deputatas pasakė, kuo pasibaigė asociacija su Europos Sąjunga
  Ukrainos delegacijos ETPA vadovas pavadino Zelenskį "neišmanėliu"
  Politologas: Europa gali egzistuoti be Ukrainos ir Gruzijos, bet be Rusijos — ne
  Linkevičius Kijeve pasveikino išrinktąjį Ukrainos prezidentą
  Linas Linkevičius: Europos autoriteto gynėjas, ar amerikonų liokajus?
  Tegai:
  Ukraina, ES

  Svarbiausios temos