01:33 2020 Vasario 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.0818
 • RUB70.6675
  Baltijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  115

  Estijoje tylos minute paminėtos paliaubų Išsivadavimo kare 97-osios metinės.

  VILNIUS, saus 3 — Sputnik. Estijoje antradienį minimos paliaubų 1918-1920 metų Išsivadavimo kare 97-osios metinės, visoje šalyje iškeltos nacionalinės vėliavos, pranešė BNS.

  Tradiciškai 10:30 laiku, kai 1920 metų sausio 3-ąją buvo nutraukti kovos veiksmai, visa šalis nuščiuvo per tylos minutę.

  Taip pat šiandien Taline vyks iškilminga vainikų padėjimo prie Pergalės Estijos Išsivadavimo kare monumento ceremonija ir atminimo pamaldos. Kalbą pasakys Margusas Tsahkna (Margusas Cahkna).

  Karas už nepriklausomybę

  Estijos išsivadavimo karas prasidėjo 1918 metais lapkričio 28 dieną. Tai buvo kovos, kai gindami nepriklausomybę estų kariai kariavo su raudonarmiečiais ir vokiečių kariuomenės junginiu, į kurio sudėtį įėjo Landesveras ir vadinamoji Geležinė divizija.

  Per 402 dienas trukusį karą Estija prarado daugiau kaip 6 tūkstančius žmonių, iš jų apie 4 tūkstančius žuvo per tiesioginius kovos veiksmus.

  Taikos sutartis

  1920 metų vasario 2 dieną kariaujančios šalys Tartu mieste pasirašė taikos sutartį.

  Pagal sutarties sąlygas, Rusija atsisakė visų teisių į savo buvusią koloniją — Estiją ir pripažino jos nepriklausomybę. Tartu sutartis buvo pasirašyta po Estijai pergalingo karo už nepriklausomybę nuo Rusijos ir tapo pirmąja taikos sutartimi, kurią pasirašė frontų žiedo smaugiama bolševikinė Rusija.

  Pirmosios oficialios Estijos ir Rusijos derybos vyko 1919 metų rugsėjį Pskove. Gruodžio 31 dieną buvo pasirašytas paliaubų susitarimas ir parafuotas susitarimas dėl Estijos nepriklausomybės, valstybinės sienos pripažinimo ir saugumo garantijų. Įkandin Tartu sutarties Rusija pasirašė taikos sutartis su Latvija, Lietuva, Lenkija ir Suomija.

  Dar šia tema

  Estijos prezidentė: su rusakalbe auditorija kalbėsiu rusiškai
  Naujas Estijos švietimo ir mokslo ministras imsis rusiškų mokyklų
  Estija pirmininkaus Europos Sąjungai vietoje Britanijos
  Į Estiją imigruoja daugiau, nei emigruoja
  Tegai:
  metinės, išsivadavimo karas, Estija

  Svarbiausios temos