10:18 2021 Sausio 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.2158
 • RUB91.1009
  Baltijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL (97)
  44

  Talinas mano, kad Baltijos respublikų ir ES tinklams sinchronizuoti reikia pastatyti dvi jungtis, nes šis variantas yra patikimesnis ir pigesnis, bet Vilnius mano, kad pakanka ir vienos jungties

  VILNIUS, birželio 26 — Sputnik. Estija gali atsisakyti savo reikalavimo sukurti dvi jungtis Baltijos valstybių sinchronizacijai su Europos elektros tinklu dėl respublikų pasitraukimo iš BRELL, praneša Sputnik Latvija su nuoroda į "Baltic Course".

  Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos vyriausybių vadovai Briuselyje vyksiančiame Europos Tarybos susitikime turi pasirašyti susitarimą su Europos Komisijos atstovu dėl tinklų sinchronizacijos. Tačiau tarp Baltijos šalių taip ir nebuvo pasiektas kompromisas, kaip atjungti respublikas nuo Rusijos energetikos sistemos ir prijungti jas prie Centrinės Europos elektros tinklų.

  Talinas mano, kad tikslingiausia, atsižvelgiant į patikimumą ir finansines sąnaudas, yra kintamosios srovės antros linijos sukūrimas, kuri papildys jau esančią jungtį su Lenkija "LitPol Link", tačiau Vilnius ir Varšuva nesutinka su šiuo siūlymu ir atkakliai teigia, kad pakanka vienos jungties.

  Daroma prielaida, kad Estija nusileis ir sutiks su kitu variantu, tačiau su sąlyga, kad pagal patikimumą ir sąnaudas jis bus analogiškas dviejų jungčių statybos planui. Tam bus atliktas papildomas tyrimas, kuris turėtų būti parengtas iki vasaros pabaigos. Jis bus patvirtintas rugsėjį vyksiančiame susitikime dėl Baltijos šalių elektros energijos rinkų sinchronizavimo plano (BEMIP).

  Jei Baltijos šalys nesusisutars šiuo atveju, tada klausimas, susijęs su 2025-iesiems metams numatytu sinchronizavimo laikotarpiu, bus neisšpęstas.

  Baltijos šalių pasitraukimas iš BRELL

  Lietuva, Latvija ir Estija paskelbė apie pasitraukimą iš BRELL energetikos žiedo (Baltarusijos, Rusijos, Estijos, Lietuvos, Latvijos), norėdamos užtikrinti nepriklausomybę nuo Rusijos energetikos sistemos. Jos pasirašė memorandumą su Europos Komisija dėl sinchronizavimo su ES elektros tinklu iki 2025 metų.

  Planuojama, kad Baltijos valstybės bus prijungtos per Lenkiją jau per pastatytą jungtį "LitPol Link", tačiau Estija ir Latvija nesutinka su tokiu sprendimu, nes mano, kad jis yra "techniškai nepatikimas".

  Vilnius reikalauja sinchronizuotis per šią jungtį, manydamas, kad ši pozicija yra tinkamesnė finansiškai. Tuo tarpu Talinas siūlo sinchronizuoti Baltijos šalių elektros tinklus per Suomiją.

  Lietuva jau pradėjo parengiamuosius darbus desinchronizacijai su Rusijos energetikos sistema. Pabrėžiama, kad pastočių šalies šiaurės rytuose rekonstrukcijos darbai, o taip pat elektros perdavimų linijų su Baltarusija išmontavimas bus baigti ne vėliau kaip 2021 metais.

  Temos:
  Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL (97)

  Dar šia tema

  Lietuvoje patvirtinta nauja Nacionalinė energetinės nepriklausomybės strategija
  Žiniasklaida apibūdino pagrindinę Baltijos valstybių baimę prieš Rusiją
  Ekspertas: Baltijos šalyse neišvengiami nesutarimai po pasitraukimo iš BRELL
  Tegai:
  Lietuvos pasitraukimas iš BRELL, BRELL, Europos Sąjunga (ES), Baltijos šalys, Estija, Lietuva

  Svarbiausios temos