07:52 2019 Rugpjūčio 21
Tiesioginis eteris
 • USD1.1076
 • RUB73.8360
  Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid ir popiežius Pranciškus

  Estijos prezidentė priminė popiežiui apie "sovietų okupaciją"

  © AFP 2019 / VINCENZO PINTO
  Baltijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  5101

  Kersti Kaljulaid pareiškė, kad Vatikanas niekada nepripažino Baltijos šalių prievartinės "okupacijos"

  VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid savo kalboje popiežiaus Pranciškaus vizito Taline proga pareiškė apie respublikos "sovietų okupaciją", pranešė valstybės vadovės kanceliarijos spaudos tarnyba.

  Pasak jos, Vatikanas "niekada nepripažino prievartinės Estijos okupacijos" ir "dėl politinių priežasčių jos teritorijoje nesteigė apaštalų administracijos".

  "Turime nuolat ginti savo laisvę ir žmogaus teises. Jei to nepadarysime, galime gauti kelias nerūpestingas dienas, bet labai neramią ateitį", — sakė Kaljulaid ir pažymėjo, kad Šventasis Sostas savo moraliniu ir politiniu autoritetu visada palaikė Europos tautas, "kenčiančias nuo komunistinio režimo".

  Popiežius Pranciškus aplankė Estijos sostinę apaštališkojo vizito Baltijos šalyse metu. Visų pirma jis atvyko į Lietuvą, kur kreipėsi į šimtus tūkstančių tikinčiųjų Kaune ir Vilniuje, o po dviejų dienų išvyko į Latviją.

  Baltijos valstybių pareiškimas apie "sovietų okupaciją"

  Anksčiau Latvijos ir Estijos teisingumo ministrai Dzintars Rasnačs ir Urmas Reinsalu teigė, kad Baltijos valstybės ketina reikalauti kompensacijos iš Rusijos už tariamą "sovietų okupaciją". Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorė Teresė Birutė Burauskaitė pasiskundė, kad respublikos vadovybė neskiria pinigų šiai žalai apskaičiuoti.

  Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova prokomentavo Baltijos regiono politikų iniciatyvą ir pareiškė, kad šių šalių teiginiai yra absurdiški, ir Rusija kategoriškai jiems nepritaria.

  Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas paprašė nepamiršti apie Sovietų Sąjungos įnašą į Baltijos šalių plėtrą ir pareiškė, kad apie bet kokį žalos atlyginimą negali kilti kalbų.

  Maskva ne kartą pabrėžė, kad Baltijos valstybių įstojimas į TSRS atitinka to laiko tarptautinės teisės normas.

  Rusijos užsienio reikalų ministerija mano, kad šiuo atveju yra netinkama vartoti terminą "okupacija", nes tarp TSRS ir Baltijos šalių buvo ne kariniai veiksmai, o kariuomenė buvo įvesta sutarčių ir aiškaus tuometinių institucijų Respublikoje sutikimo pagrindu. Be to, visą laiką, kol Latvija, Lietuva ir Estija buvo Sovietų Sąjungos dalis (išskyrus Vokietijos okupaciją Didžiojo Tėvynės karo metu), šiose šalyse veikė nacionalinės valdžios institucijos.

  Dar šia tema

  Popiežius Pranciškus ragina Lietuvą "tapti tiltu tarp Vakarų ir Rytų Europos"
  Į popiežiaus mišias Kaune susirinko daugiau nei 100 tūkst. tikinčiųjų
  Ką pasakė popiežius?
  Tegai:
  Kersti Kaljulaid, Popiežius Pranciškus, Estija

  Svarbiausios temos