12:34 2019 Kovo 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.1302
 • RUB72.7425
  Baltijos šalys, archyvinė nuotrauka

  SEB: Baltijai prireiks dešimtmečių, kad pasiektų Šiaurės Europos gyvenimo lygį

  © Photo: Depositphotos / WEAD
  Baltijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  63 0 0

  Kad pagreitintų ekonomikos plėtrą, ekspertai siūlo Baltijos šalims padidinti investicijas į mokslinius tyrimus, paskatinti techninių profesijų patrauklumą jauniems žmonėms, kurti įsimintinus prekės ženklus

  VILNIUS, spalio 4 — Sputnik. SEB banko ekonomistai mano, kad Baltijos valstybėms prireiks dešimtmečių, kad pasiektų Šiaurės Europos gyventojų gerovės lygį, praneša spaudos tarnyba.

  Ekspertai pabrėžė, kad Švedijos ir Suomijos BVP vienam gyventojui yra pusantro karto didesnis nei Baltijos valstybėse. Baltijos valstybės sugebėjo šiek tiek priartėti prie Suomijos lygio tik dėl stagnacijos šioje šalyje. Pasiekti Švedijos lygį Baltijai dar sunkiau.

  Pasak SEB banko makroekonomikos eksperto Dainio Gašpučio, yra keletas būdų, kaip pagreitinti gerovės lygio augimą Baltijos šalyse.

  "Viena silpniausių Baltijos šalių vietų yra mažos mokslinių tyrimų ir plėtros išlaidos: Latvija moksliniams tyrimams išleidžia tik 0,4 proc. BVP, o Estija — 1,3 proc. Savo ruožtu Švedija ir Suomija šioje srityje sudaro du ir trys procentai atitinkamai. Jei mes nepadidinsime investicijų į šią pramonę, neturėsime priežasčių tikėtis, kad galėsime žymiai padidinti pridėtinę mūsų eksporto produktų vertę", — sakė ekspertas.

  SEB banko vyresnysis analitikas Lietuvoje Tadas Povilauskas savo ruožtu teigė, kad Šiaurės šalyse daugiau studentų teikia pirmenybę techninėms specialybėms, tai užtikrina kvalifikuotų darbuotojų antplūdį. Pasak analitiko, Baltijos valstybės turėtų populiarinti tokias specialybes.

  SEB banko ekonomistas Estijoje Mihkel Nestor įsitikinęs, kad yra kitų galimybių padidinti Baltijos verslo vertę. Jis pažymėjo, kad Skandinavijos šalių bendrovės suteikia aukštą kainą savo produktams dėl įsimintino prekės ženklo. Baltijos šalyse tokie prekių ženklai dar nėra sukurti.

  Visi trys ekonomistai sutaria, kad Šiaurės šalių gerovei pasiekti prireiks laiko, be to, tam Baltijos šalys turi investuoti į švietimą, mokslinius tyrimus ir verslo plėtrą.

  Praėjusių metų pradžioje Jungtinės Tautos oficialiai suteikė Baltijos valstybėms Šiaurės Europos šalių statusą. Anksčiau Latvija, Estija ir Lietuva buvo priskirtos prie Rytų Europos valstybių.

  Pagal JT registrą, Šiaurės Europos regioną sudaro Normandijos salos, Danija su Farerų salomis, Suomija su Alandų salomis, Norvegija su Spitsbergeno archipelagu ir Jan Mayen salomis, Islandija, Airija, Švedija, Jungtinė Karalystė su Meno sala, Džersiu, Sarku pietvakarinėje Anglijos kanalo dalyje.

  Dar šia tema

  Skvernelis papasakojo, kaip Lietuvos verslas vertina ryšių su RF "riziką"
  Vokietijos verslas paragino Rusiją ir Vokietiją pasitraukti iš sankcijų režimo
  Verslas laimi, politikai pralaimi: kaip Rusijos SGD užkariaus Baltiją
  Tegai:
  Baltijos šalys

  Svarbiausios temos