13:59 2020 Rugpjūčio 15
Tiesioginis eteris
 • USD1.1813
 • RUB86.5850
  Baltijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  328

  Estijos valdžia nesusimąsto apie kitataučių vaikų laisvę rinktis, ir jie paprasčiausiai neteks galimybės gauti išsilavinimą savo gimtąja kalba

  VILNIUS, sausio 5 — Sputnik. Rusiškų mokyklų panaikinimo klausimas jau seniai išspręstas, sakė Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid, skaitydama naujametinį pranešimą, praneša Sputnik Estija.

  Ji pareiškė, kad Estija privalo pereiti prie vieningos mokymo sistemos estų kalba, ir tai būtina siekiant užtikrinti, kad visi vaikai turėtų lygias galimybes.

  "Mes priėmėme šį sprendimą, nors apie tai beveik nekalbėjome, nes Estijoje neruošiami pedagogai rusų mokykloms", — "Sputnik Estija" cituoja prezidentės žodžius.

  Publikacijoje pažymima, kad Estijos valdžia nesusimąsto apie kitataučių vaikų laisvę rinktis, ir jie paprasčiausiai neteks galimybės gauti išsilavinimą savo gimtąja kalba.

  "Negalima teigti, kad turime tartis dėl vieningos mokymo sistemos estų kalba — šis sprendimas jau priimtas", — sako Kaljulaid.

  Estijos rusų mokyklų asociacijos atstovė Alisa Blincova interviu "Sputnik Estija" pasakė, kad toks šalies prezidentės pareiškimas prieštarauja tam tikroms tarptautinėms normoms, nurodančioms valstybių pareigą organizuoti švietimą tautinių mažumų kalba.

  "Tačiau tamsiems žmonėms neegzistuoja jokie įstatymai. Jie gyvena pagal "genties" įstatymus. Kai Kaljulaid sako "mes nusprendėme", "mes nutarėme", ji kalba ne apie Estijos valstybę, o apie savo "laukinę gentį", gyvenančią ne demokratiškoje šalyje, o pirmykštėje bendruomenėje. Šios "genties" atstovai nieko nederino su rusų bendruomenės atstovais", — sakė Blincova.

  Anksčiau Estijos opozicijos reformų partija inicijavo įstatymo projektą dėl mokymo darželiuose ir mokyklose tik valstybine kalba. Tačiau tada Estijos parlamentas posėdžio metu nepritarė šiai idėjai ir skelbė, kad rusų kalba išliks mokymo programoje.

  Pritrūko tik vieno balso, kad įstatymo projektas būtų priimtas.

  Dabar pagal 2010 metais priimtą Įstatymą dėl pagrindinių mokyklų ir gimnazijų Estijoje esančios rusų mokyklos iš dalies perėjo prie mokymo estų kalba. Pagal tai, estų ir rusų kalbomis dėstomų dalykų santykis turėtų būti lygus 60 procentų estų ir 40 proc. rusų. Šiuo metu Estijoje yra 74 mokyklos, kuriose galima mokytis rusų kalba.

  Dar šia tema

  Mokslo metų pradžioje sunku pasirinkti kalbą
  Estijos prezidentė pakalbėjo su Narvos gyventojais rusiškai
  Latvijoje leista vartoti rusų kalbą, bendraujant su klientais
  Estijos premjeras pasveikino šalies gyventojus su Naujaisiais metais rusų kalba
  Tegai:
  valdžia, Estija

  Svarbiausios temos