03:50 2020 Vasario 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.0801
 • RUB69.5480
  Baltijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  104

  Estijos teisingumo ministerijoje anksčiau įsteigta komisija apskaičiavo, kad "sovietinės okupacijos" žala įvertinta daugiau nei 90 mlrd. rublių, t. y. apie 1,2 mlrd. eurų

  VILNIUS, vasario 03 — Sputnik. Estijos teisingumo ministras Urmas Reinsalu iškėlė klausimą dėl reikalaujamos kompensacijos iš Rusijos už vadinamąją "sovietinę okupaciją", praneša RIA Novosti.

  Pasak jo, Maskva pažeidė Tartu sutartį ir turi atlyginti "padarytą žalą".

  Šeštadienį Estija paminėjo 99-ąsias Tartu taikos sutarties pasirašymo su RTFSR metines. Sutartis apibendrino 1918-1920 metų išlaisvinimo karo rezultatus. Pagal susitarimą sovietinė Rusija tapo pirmąja valstybe pasaulyje, pripažinusia Estijos nepriklausomybę, taip pat buvo apibrėžta valstybės siena tarp šių dviejų šalių.

  "Tie, kas šiandien sako iškilmingas kalbas apie Tartu taikos sutarties svarbą, neturėtų pamiršti, kad teisinis tęstinumas negali būti selektyvus. Tarybų Sąjunga okupavo Estiją, pažeisdama Tartu taikos sutartį. Jos įpėdinė Rusijos Federacija privalo kompensuoti padarytą žalą", — sakė ministras interviu leidiniui "Eesti Paevaleht".

  Estijos teisingumo ministerijoje anksčiau įsteigta komisija apskaičiavo, kad "sovietinės okupacijos" žala įvertinta daugiau nei 90 mlrd. rublių, t. y. apie 1,2 mlrd. eurų.

  Rusijos užsienio reikalų ministerija anksčiau paaiškino, kad mano, jog Baltijos šalių įstojimas į TSRS atitiko to meto tarptautinės teisės normas.

  Valdžios institucijų teigimu, čia vartojamas terminas "okupacija" negali būti taikomas, nes tarp Sovietų Sąjungos ir Baltijos valstybių nebuvo kovų, o kariai buvo įvesti, remiantis sutartimis ir aiškiai išreikštu šių respublikų vyriausybių sutikimu. Be to, Latvijoje, Lietuvoje ir Estijoje visą buvimo TSRS laikotarpį (išskyrus Vokietijos okupacijos laiką Didžiojo Tėvynės karo metu) veikė nacionalinės valdžios institucijos.

  Dar šia tema

  Mokslininkas: Lietuva apie 6% savo biudžeto skyrė TSRS poreikiams
  Visame pasaulyje Pergalės diena, Lietuvoje — gėjų eitynės
  Lietuvoje nėra specialisto "sovietų okupacijos" žalai apskaičiuoti
  Lietuva apskačiuos, kiek Rusija turi atlyginti už "TSRS okupaciją"
  Tegai:
  žala, "sovietinė okupacija", Estija

  Svarbiausios temos