22:40 2020 Birželio 01
Tiesioginis eteris
 • USD1.1116
 • RUB77.4378
  Baltijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  98

  Jei iki šių metų kovo 22 dienos taikus susitarimas nebus pasiektas, Lietuvos Vyriausybė turės per šešias savaites pateikti atsakymus į bylos šalims suformuotus klausimus

  VILNIUS, vasario 11 — Sputnik. Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) Lietuvos Respublikos Vyriausybei perdavė Saudo Arabijos piliečio Mustafa Ahmed Adam al-Hawsawi peticiją prieš Lietuvą, kurioje pareiškėjas skundžiasi dėl kankinimų ir laisvės apribojimų, patirtų specialioje Jungtinių Amerikos Valstijų Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) suėmimo ir tardymo programoje kovoje su terorizmu, rašoma Vyriausybės pranešime.

  Anot pareiškėjo, jis buvo perkeltas į Lietuvoje veikusį slaptą CŽV kalėjimą ir čia buvo laikomas nuo 2005 metų iki 2006 metų kovo 25 dienos, kai CŽV slaptasis kalėjimas buvo uždarytas dėl negalėjimo suteikti būtinąją medicininę pagalbą.

  Šioje byloje EŽTT pasiūlė šalims sudaryti taikų susitarimą. Jei iki šių metų kovo 22 dienos taikus susitarimas nebus pasiektas, Lietuvos Vyriausybė turės per šešias savaites pateikti atsakymus į bylos šalims suformuotus klausimus.

  Pasak teisingumo ministro Elvino Jankevičiaus, artimiausiu metu Vyriausybė apsvarstys šį klausimą ir priims sprendimą.

  Pareiškėjas Al-Hawsawi buvo pateikęs skundą EŽTT ir prieš Lenkiją, dėl galimo kalinimo šioje šalyje veikusiame CŽV kalėjime. Tačiau išslaptinus daugiau CŽV dokumentų, paaiškėjo, kad pareiškėjas tuo metu buvo kalinamas Afganistane. Todėl ši byla buvo išbraukta iš EŽTT bylų sąrašo.

  Slaptas CŽV kalėjimas

  Praėjusių metų pavasarį Strasbūro teismas oficialiai pripažino, kad Lietuvoje 2005-2006 metais veikė slaptas CŽV kalėjimas, kuriame buvo kankinami kaliniai. Teismas taip pat padarė išvadą, kad Lietuvos

  Numanomas CŽV kalėjimas, archyvinė nuotrauka.
  © AP Photo / Mindaugas Kulbis
  valdžios institucijos žinojo apie netinkamą elgesį su žmonėmis. Tyrimas pradėtas po pateikto EŽTT Saudo Arabijos piliečio Abu Zubaido skundo. Jis yra įtariamas įvykdęs teroro išpuolį 2001 rugsėjo 11 dieną JAV. Teismas nurodė Lietuvai sumokėti jam 130 tūkst. eurų.

  Rugsėjo pabaigoje Lietuva pateikė skundą dėl Strasbūro teismo nuosprendžio, tačiau EŽTT jį atmetė. Anksčiau Lietuva suabejojo Zubaido egzistavimu ir nusprendė, kad dėl šios priežasties teismo sprendimo beveik neįmanoma įgyvendinti. Tačiau pasak žiniasklaidos pranešimų, Zubaidas yra Gvantanamo kalėjime.

  Vėliau Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis pareiškė, kad Lietuvai belieka įgyvendinti EŽTT sprendimą.

  Lietuvos generalinė prokuratūra pranešė, kad ikiteisminis tyrimas tęsiasi, nes nebuvo surinkti visi duomenys ir nebuvo nustatytos aplinkybės. Tačiau JAV atsisakė Lietuvos prokurorams pateikti šios bylos duomenis.

  Dar šia tema

  Ką Lietuva atsakys į EŽTT sprendimą dėl slapto CŽV kalėjimo
  JT komitetas paragino Lietuvą visiškai išsklaidyti įtarimus dėl CŽV kalėjimo
  Politologas: Lietuva bijo JAV bausmės už duomenų apie CŽV kalėjimą atskleidimą
  Tylos įžadai užsitęsė: JT reikalauja, kad Lietuva atsakytų apie slaptą CŽV kalėjimą
  Tegai:
  vyriausybė

  Svarbiausios temos