20:41 2020 Spalio 31
Tiesioginis eteris
 • USD1.1698
 • RUB92.4606
  Baltijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  116

  Rygoje vyko tarptautinė konferencija, kur Baltijos šalys aptarė bendrus veiksmus

  VILNIUS, kovo 23 ― Sputnik. Lietuvos, Latvijos ir Estijos teisingumo ministrai ― Elvinas Jankevičius, Janis Bordans ir Urmas Reinsalu ― susitarė siekti kompensacijos iš Rusijos už "sovietinę okupaciją", praneša Lietuvos teisingumo ministerija.

  Rygoje vykusioje tarptautinėje konferencijoje aptarti bendri Baltijos šalių veiksmai, reikalaujant atlyginti "sovietinės okupacijos padarytą žalą".

  Lietuvos teisingumo ministras paragino stiprinti bendradarbiavimą teisės tyrimų srityje. Ministro nuomone, tarptautinės teisės ekspertai galėtų efektyviai patarti savo šalių vyriausybėms dėl konkrečių teisinių priemonių siekiant žalos atlyginimo.

  Jankevičius pastebėjo, kad Baltijos šalys padarė daug vertindamos "sovietinės okupacijos padarytą žalą". Konferencijoje Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos ekspertai pristatė žalos dydžio kiekvienoje valstybėje skaičiavimus.

  "Europos Parlamentas yra aiškiai pasmerkęs totalitarinių režimų nusikaltimus, todėl turime tvirtą pagrindą rodyti, kad mūsų tautų kančia ir praradimai nėra tik mūsų istorija. Tai visos Europos ir tarptautinės bendruomenės istorija", ― kalbėjo Jankevičius.

  Lietuvos, Latvijos ir Estijos teisingumo ministrai sutarė šiuo klausimu pasirašyti bendrą deklaraciją trišalio ministrų susitikimo metu Lietuvoje.

  Anksčiau Baltijos šalys abejojo, ar joms pavyks gauti kompensaciją iš Rusijos už "sovietinę okupaciją".

  Baltijos šalių kompensacijos už "sovietinę okupaciją" reikalavimai

  Anksčiau Estijos teisingumo ministras Urmas Reinsalu iškėlė klausimą dėl reikalaujamos kompensacijos iš Rusijos už vadinamąją "sovietinę okupaciją". Estijoje "sovietinės okupacijos" žala įvertinta daugiau nei 90 mlrd. rublių, t. y. apie 1,2 mlrd. eurų.

  Kremlius, komentuodamas Baltijos šalių valdžių ketinimus, paskelbė, kad negali būti net kalbos apie jokią kompensaciją. Federacijos Tarybos Tarptautinio komiteto narys Olegas Morozovas pabrėžė, kad Baltijos šalys neturi teisinio pagrindo reikalauti atlyginti žalą.

  Be to, oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova sakė, kad Lietuvos, Latvijos ir Estijos teiginiai yra absurdiški, o Rusija kategoriškai juos neigia.

  Rusija ne kartą aiškino, kad Baltijos šalių įstojimas į TSRS atitiko to meto tarptautinės teisės normas. Rusijos URM teigimu, čia vartojamas terminas "okupacija" negali būti taikomas, nes tarp Sovietų Sąjungos ir Baltijos valstybių nebuvo kovų, o kariai buvo įvesti, remiantis sutartimis ir aiškiai išreikštu šių respublikų vyriausybių sutikimu. Be to, Latvijoje, Lietuvoje ir Estijoje visą buvimo TSRS laikotarpį (išskyrus Vokietijos okupacijos laiką Didžiojo Tėvynės karo metu) veikė nacionalinės valdžios institucijos.

  Dar šia tema

  Estijos prezidentė priminė popiežiui apie "sovietų okupaciją"
  Estija apskaičiuos "sovietinės okupacijos" padarytą žalą, nepaisant URM pozicijos
  Estijoje filmams apie "sovietinę okupaciją" skirta daugiau nei milijonas eurų
  Tegai:
  "sovietinė okupacija", Baltijos šalys, Ryga

  Svarbiausios temos