00:25 2020 Vasario 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.0875
 • RUB71.2368
  Baltijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  Ketvirtis amžiaus be TSRS (43)
  170

  Baltijos šalių pareiškimai apie nuostolius dėl TSRS Maskvoje nenagrinėjami valstybės lygmeniu, pabrėžė politikas

  VILNIUS, kovo 26 — Sputnik. Baltijos šalių reikalavimai kompensuoti "sovietinės okupacijos padarytą žalą" kelia Rusijai juoką. Taip teigė Europos Parlamento deputatas iš Latvijos Andrejus Mamykinas, praneša RIA Novosti su nuoroda į "Argumenty nedeli".

  "Be to, daugelis rusų net neturi jokio supratimo apie tai. Žinoma, niekas rimtai, valstybės lygmeniu, nemano, nenagrinėja šito klausimo. Ir, žinoma, Baltijos šalys nieko negaus iš Rusijos", — pasakė politikas.

  Mamykino teigimu, tokie reikalavimai yra Baltijos šalių "nevisiškai išsivysčiusio" politinio elito "psichologinis niuansas".

  Praėjusią savaitę Lietuvos, Latvijos ir Estijos teisingumo ministrai Elvinas Jankevičius, Janis Bordans, Urmas Reinsalu sutiko reikalauti kompensacijos iš Maskvos už "sovietinę okupaciją". Šalys aptarė bendrus veiksmus šiuo klausimu tarptautinėje konferencijoje Rygoje. Ekspertai iš Baltijos šalių pristatė žalos dydžio kiekvienoje valstybėje skaičiavimus.

  Anksčiau Baltijos šalys išreiškė abejones, ar joms pavyks gauti kompensaciją iš Rusijos Federacijos už "sovietinę okupaciją".

  Baltijos šalių reikalavimai išmokėti kompensaciją už "sovietinę okupaciją"

  Praėjusios vasaros pabaigoje tada dar buvęs Latvijos teisingumo ministras Dzintaras Rasnačas ir jo kolega Estijoje Urmas Reinsalu pareiškė, kad ketina reikalauti kompensacijos iš Maskvos už tariamą "sovietinę okupaciją". Estijoje buvo teigiama, kad kompensacijos suma siekia 1,2 milijardo eurų.

  Maskva pabrėžė, kad negali būti net kalbos apie jokią kompensaciją. Federacijos Tarybos Tarptautinio komiteto narys Olegas Morozovas pabrėžė, kad Baltijos šalys neturi teisinio pagrindo reikalauti atlyginti žalą.

  Be to, oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova sakė, kad Lietuvos, Latvijos ir Estijos teiginiai yra absurdiški, o Rusija kategoriškai juos neigia.

  Rusija ne kartą aiškino, kad Baltijos šalių įstojimas į TSRS 1940 metais atitiko to meto tarptautinės teisės normas. Rusijos URM teigimu, čia vartojamas terminas "okupacija" negali būti taikomas, nes tarp Tarybų Sąjungos ir Baltijos valstybių nebuvo kovų, o kariai buvo įvesti, remiantis sutartimis ir aiškiai išreikštu šių respublikų vyriausybių sutikimu. Be to, Latvijoje, Lietuvoje ir Estijoje visą buvimo TSRS laikotarpį (išskyrus Vokietijos okupacijos laiką Didžiojo Tėvynės karo metu) veikė nacionalinės valdžios institucijos.

  Lietuvos TSR ekonomika
  © Sputnik /
  Lietuvos TSR ekonomika
  Temos:
  Ketvirtis amžiaus be TSRS (43)

  Dar šia tema

  Estijos prezidentė priminė popiežiui apie "sovietų okupaciją"
  Estijoje filmams apie "sovietinę okupaciją" skirta daugiau nei milijonas eurų
  Lietuvos TSR žemės ūkis
  Rusija pasiūlė sukurti "Melio sąrašą" Lietuvai dėl Sausio 13-osios bylos
  Estai reikalauja iš Rusijos kompensacijos už "sovietinę okupaciją"
  Tegai:
  Baltijos šalys, "sovietinė okupacija", Lietuva, Latvija, Estija, Rusija

  Svarbiausios temos