20:47 2020 Spalio 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.1856
 • RUB90.6421
  Baltijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  163

  Pagal "The National Interest" versiją, Aljansas laiku nespės susigaudyti situacijoje, todėl nesugebės apsaugoti sąjungininkų, o tai nulems geopolitinius pokyčius Europoje

  VILNIUS, kovo 26 — Sputnik. Amerikos žurnalas "The National Interest" sumodeliavo karo tarp Rusijos ir NATO Europoje pradžią. Autorius Maiklas Pekas savo straipsnyje remiasi Amerikos strateginių ir biudžeto vertinimų centro atliktu tyrimu, pagal kurį Maskva gali "užgrobti dalį Estijos, Latvijos ir Lietuvos", Šiaurės Atlanto aljansui dar nespėjus įsikišti.

  Teigiama, kad netgi apriboto karo sąlygomis pasekmės Europos žemyne gali būti fatališkos NATO vienybei. Nesugebėjimas apsaugoti sąjungininkų gali sukelti geopolitinius pokyčius Europoje ir gerokai sumažinti JAV saugumo įsipareigojimų patikimumą.

  Savo straipsnyje Pekas siūlo apsvarstyti "gynybinę schemą", pagal kurią Lenkija būtų vertinama kaip "raktas" į Rytų Europos apsaugą. Pasak Peko, šiuo tikslu būtina dislokuoti pilnavertes JAV divizijas bei modernizuoti Lenkijos kariuomenės ginkluotę.

  "Lenkija turėtų kuo greičiau pakeisti pasenusią sovietmečio įrangą nauja, kuri labiau tinka intensyviam šiuolaikiniam karui ir geba integruotis į kitus NATO pajėgumus", — teigiama straipsnyje.

  Kita vertus, Lenkijos kariuomenės pertvarka reikalauja didelių finansinių investicijų.

  Anksčiau Sputnik Lietuva rašė, kad NATO ketina statyti karinius objektus Lenkijos mieste Povidze, kur galima būtų saugoti Amerikos karinę įrangą. Varšuva taip pat planuoja savo teritorijoje dislokuoti nuolatinę karinę bazę, už kurią, pasak Lenkijos prezidento Andžejaus Dudos, šalis yra pasirengusi sumokėti "milijardus ir milijardus dolerių" ir netgi suteikti jai vardą "Fort Trump".

  Rusijos gynybos ministerijos vadovas Sergejus Šoigu pabrėžė, kad Lenkijos planai trukdo stiprinti stabilumą ir regiono saugumą, o Varšuvos ketinimas dislokuoti JAV kariuomenės padalinį verčia Maskvą imtis atsakomųjų priemonių.

  Pastaraisiais metais Rusija nuolat kalba apie NATO aktyvumą prie savo vakarinių sienų. Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu pažymėjo, kad Baltijos šalyse ir Lenkijoje didėja NATO karinių kontingentų skaičius. Saugumo Tarybos sekretoriaus pavaduotojas Michailas Popovas sakė, kad Aljansas atnaujina transatlantinę JAV ir Kanados kariuomenių dislokaciją arčiau Rusijos sienų, kaip kad buvo šaltojo karo metu. Pasak jo, NATO nuo 1990 metų plečiasi tik į rytus, Rusijos link.

  Maskva ne kartą pabrėžė, kad Rusija neketina nieko pulti, ir Šiaurės Atlanto aljansas naudojasi Vakarų isterija dėl "Rusijos grėsmės", siekdamas padidinti karinių kontingentų ir įrangos skaičių prie Rusijos sienų.

  Dar šia tema

  Ekspertė: tik nenormalūs gali ryžtis kovoti su Rusija arti jos sienų
  NATO be Amerikos — iššūkis Lietuvai
  Ekspertas: NATO ruošia piliečius perėjimui nuo šaltojo karo su Rusija prie karštojo
  Tegai:
  Rusija, NATO, karas

  Svarbiausios temos