11:47 2021 Sausio 16
Tiesioginis eteris
 • USD1.2123
 • RUB89.0364
  Baltijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL (96)
  102

  Be to, remiantis tarnybos vertinimu, Rygai reikia sustiprinti savo pozicijas įmonėje — dujų saugojimo ir transportavimo operatorėje "Conexus Baltic Grid": tai užtikrins valstybės saugumą dujų sektoriuje

  VILNIUS, balandžio 4 — Sputnik. Latvija turi kruopščiai ruoštis pasitraukimui iš BRELL energijos žiedo, kad sumažintų galimas nestabilios energijos tiekimo rizikas. Apie tai sakoma trečiadienį paskelbtoje šalies Valstybės saugumo tarnybos 2018 metų ataskaitoje (*pdf).

  Remiantis Latvijos valstybės saugumo tarnybos vertinimais, ateinančiais metais bus aktualus klausimas apie tolesnę Baltijos šalių energetikos sistemų integraciją į vieną Europos sistemą, taip pat apie tarptinklinių pajėgumų didinimą tarp Lietuvos ir Lenkijos. Tikimasi, kad tai užtikrins ir Latvijai ir kitoms Baltijos šalims didesnį energetinį saugumą.

  Taip pat ataskaitoje paminėtas ir saugumas dujų sektoriuje. Tikimasi, kad valstybės pozicijų stiprinimas įmonėje — dujų saugojimo ir transportavimo operatorėje "Conexus Baltic Grid" — leis Rygai geriau apsaugoti savo interesus mėlynojo kuro skirstymo ir saugojimo srityje. Valstybės saugumo tarnybos teigimu, Latvijos valdžiai svarbu pasiekti atvirą ir su Lietuva ir Estija sujungtą dujų rinką, kurioje dirbs keli tarpusavyje konkuruojantys tiekėjai.

  Praėjusių metų rudenį paaiškėjo, kad "Conexus Baltic Grid" pasirašė sutartį su tinklų "Elering" (Estija) ir "Gasum" (Suomija) operatoriais dėl bendros dujų rinkos sukūrimo. Tikimasi, kad vienodos tranzito, tarifų ir importo taisyklės atsiras 2020 metais, o rinka pradės veikti 2022 metais. Taip pat bendros Latvijos, Estijos ir Suomijos rinkos ribose planuojama statyti dujotiekį "Balticconnector" tarp Estijos ir Suomijos.

  Lietuva, kuri anksčiau pastatė suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą Klaipėdoje, neprisijungė prie susitarimų tarp Rygos, Talino ir Helsinkio.

  Baltijos šalių pasitraukimas iš BRELL

  Iki 2025 metų Baltijos šalys bei Lenkija planuoja išeiti iš BRELL energijos žiedo. Susitarimas dėl Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais buvo pasirašytas 2018 metų birželio mėnesį.

  Planuojama, kad Baltijos šalys bus prijungtos prie Europos elektros sistemos per Lenkiją ― per jau sukurtą "LitPol" jungtį ir "Harmony link" jūrinį kabelį.

  Tuo tarpu Rusija jau yra visiškai pasirengusi dirbti izoliuotu režimu, jo bandymai numatyti gegužės mėnesį.

  Kaip kovą pranešė Rusijos ministro pirmininko pavaduotojas Dmitrijus Kozakas, Baltijos šalys planuoja atlikti panašius bandymus po to, kai paaiškės rezultatai Kaliningrado srityje.

  Dabar Kaliningrado srities ryšys su Rusija palaikomas per Baltarusijos ir Baltijos šalių elektros tinklus. Ateityje saugų energijos tiekimą regionui užtikrins keturios naujos elektrinės: trys dujinės šiluminės jėgainės (Pregolskaja, Majakovskaja, Talachovskaja) ir anglies Primorskaja šiluminė jėgainė. Bendra elektrinių galia sieks apie vieną gigavatą.

  Europos šalių reitingas pagal gyventojų aprūpinimą elektra
  © Sputnik
  Europos šalių reitingas pagal gyventojų aprūpinimą elektra
  Temos:
  Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL (96)

  Dar šia tema

  Rusija pakomentavo Lietuvos pasitraukimą iš BRELL
  Buvo, bet pražuvo: kaip Lietuvos SGD terminalas sugriovė "Baltijos vienybę"
  Baltijos šalys laukia rezultatų iš Rusijos bandomajam atjungimui nuo jos elektros tinklų
  Maskva pranešė apie Rusijos sėkmę Baltijos šalių elektros energijos rinkoje
  Tegai:
  BRELL, Lietuvos pasitraukimas iš BRELL, Baltijos šalys, Lietuva, Latvija

  Svarbiausios temos