15:42 2020 Rugpjūčio 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.1843
 • RUB86.9321
  Baltijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  128

  JAV kariai jau seniai nevaržomai jaučiasi Estijoje. Tačiau vietos politikams vis nepakanka

  Jie nori, kad kareivių būtų kuo daugiau, ir kad atvažiuotų jie dažniau. Įdomu, ar tie žmonės supranta, kad tokiu būdu jie patys Estijoje netrukus taps nereikalingi?

  Estija savo ambasadoriaus Lenkijoje ir Rumunijoje Eriko Marmejo lūpomis pareiškė, kad mano, jog jai labai svarbu, kad visose trijose Baltijos šalyse būtų nuolatinis JAV karinis buvimas, rašo Sputnik radijo autorius Vladimiras Barsegianas.

  Pareiškimas yra mažų mažiausiai keistas, nes amerikiečiai jau seniai šeimininkauja Baltijos šalyse ir jaučiasi čia kaip namie. Estijos vyriausybė jau senai patvirtino susitarimą, pagal kurį JAV ginkluotosios pajėgos savo nuožiūra gali naudoti Estijos gynybos pajėgų objektus. Tarp jų yra ir svarbiausi — aviacijos bazė Emaryje ir centrinis poligonas Tapoje. Objektų sąrašas gali būti plečiamas, viskas priklauso nuo amerikiečių norų ir poreikių.

  Peskovas įvardijo Putino susitikimo su Estijos prezidente tikslus >>

  Šis susitarimas pavadintas įprastai: "Susitarimas dėl investicijų". Bet pažvelgus šiek tiek giliau, iš karto atsiveria esmė: pagal susitarimą JAV kariai gali statyti ir tobulinti karinius objektus personalui apgyvendinti, mokyti, technikai prižiūrėti, padaliniams formuoti ir dislokuoti ir t.t. Būtent tai ir yra tos investicijos. Žinoma, pinigai investuojami į amerikiečių kareivių patogumus ir JAV technikos buvimui Estijos žemėje.

  Taigi, visiškai aišku, kad amerikiečiai atvyko į Estiją ilgam. Kaip tai dera su nuolatiniais pokalbiais, kuriuos labai mėgsta Estijos politikai, apie nepriklausomybės, kaip pagrindinį valstybės simbolį, šventumą? Su apmaudu reikia pripažinti, kad Estija atsisveikino su savo nepriklausomybe, balsavusi už okupaciją — atsiprašau — už užsienio kariuomenių buvimą savo teritorijoje. Tuo tarpu amerikiečiai elgiasi visiškai įžūliai, atvirai nusispjaudami į visas taisykles ir padorumą.

  Prieš kelerius metus vieno iš Estijos laikraščių žurnalistai sužinojo, kad JAV ambasada Taline sukūrė slaptą padalinį, kuris stebi jos apylinkėse vaikščiojančius žmones, neva, kad užtikrintų diplomatinės atstovybės saugumą. Renka jų asmeninius duomenis, o tuos, kurie kelia įtarimų, įtraukia į "potencialių teroristų" duomenų bazę.

  Žurnalistams kilo klausimas, kaip tai įmanoma, kad pačioje šalies širdyje veiktų užsienio valstybės slaptas padalinys, renkantis duomenis apie šalies piliečius ir nustatantis jų galimo pavojaus laipsnį. Įdomiausia yra tai, kad visos Estijos Respublikos kompetentingos institucijos žinojo apie šio padalinio darbą ir net siuntė savo buvusius darbuotojus dirbti jame.

  Girti ir nebaudžiami: kodėl Baltijos šalių gyventojai toleruoja NATO karių išsišokimus >>

  Ar šis straipsnis turėjo kokių nors pasekmių? Jokių! Viskas liko savo vietose, na, galbūt, žurnalistai buvo iškviesti, kur reikia, ir jiems buvo paaiškinta, kaip rašyti ir apie ką nereikia rašyti. Tačiau apie tai istorija nutyli. Panašių pavyzdžių galima pateikti daugybę, bet ar to reikia? Ir taip aišku, kad JAV savo karių vardu ne šiaip sau dislokuojasi Estijoje ir kitose Baltijos šalyje; jie čia jaučiasi kaip šeimininkai.

  Dar šia tema

  Su savižudišku malonumu: Lenkija virsta tikėtinu mūšio lauku
  Ekspertas: Lietuvos ir JAV karinė sutartis — tik tuščias popiergalis
  Žiniasklaida sužinojo, kodėl vokiečių karius į Afganistaną gabena JAV lėktuvai
  "Maitino TSRS, dabar maitina ES": Lietuvos valdžia sukūrė naują istoriją
  Tegai:
  Baltijos šalys, JAV, Estija

  Svarbiausios temos