17:37 2020 Gegužės 31
Tiesioginis eteris
 • USD1.1136
 • RUB78.4416
  Baltijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  "Miško broliai": praeitis ir dabartis (67)
  484

  Istorikas Aleksandras Diukovas pabrėžė, kad šiuo metu Baltijos šalių vadovybė vykdo kolaborantų šlovinimo politiką

  VILNIUS, balandžio 27 — Sputnik. Visai įmanoma, kad Baltijos šalių vadovybės sulauks teismo ieškinių dėl Antrojo pasaulinio karo kolaborantų, mano fondo "Istorinė atmintis" direktorius, Rusijos mokslo akademijos mokslininkas Aleksandras Diukovas.

  Pasak jo, dabar Baltijos šalių valdžios vykdo okupantų bendrų šlovinimo politiką. Tai pasireiškia šių valstybių parlamentų sprendimuose.

  "Šioje situacijoje egzistuoja galimybė pateikti Latvijai bei kitoms Baltijos šalims civilinį ieškinį", — sakė RIA Novosti Diukovas.

  Jis pridūrė, kad ekspertai kartu su teisininkais jau parengė veiksmų planą, kuris leistų pateikti tokius ieškinius.

  Baltijos šalių vadovybė atvirai vykdo nacių šlovinimo politiką. Pavyzdžiui, Lietuvoje "miško broliai" — ginkluotų nacionalistų grupės, kurios veikė valstybės teritorijoje 1940–1950 metais — laikomi nacionaliniais herojais.

  Piliečiai, neigiantys oficialią Lietuvos poziciją šiuo klausimu, yra persekiojami.

  Balandžio viduryje teisininkas ir žmogaus teisių gynėjas Stanislovas Tomas sudaužė nacių bendrininko Jono Noreikos atminimo lentą. Jis paaiškino savo veiksmus, sakydamas, kad tai buvo politinis protestas prieš "nacizmo nusikaltimų neigimą ir karo nusikaltėlių garbinimą".

  Po incidento advokatas buvo sulaikytas ir apklaustas, o Vilniaus policija ir prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą. Prokuroras paprašė teismo pripažinti Tomą kaltu ir paskirti jam 30 tūkst. eurų baudą. Advokatas sakė, kad Lietuvoje jis persekiojamas už "antifašistinę veiklą", todėl paprašė politinio prieglobsčio Austrijoje.

  Kai kurių kolaborantų giminaičiai pripažįsta savo protėvių nusikaltimus. Anksčiau amerikiečių žurnalistė, nacių bendrininko Jono Noreikos-Generolo Vėtros anūkė Silvija Foti paskelbė peticiją, raginančią atimti iš jos senelio visas Lietuvos vyriausybės jam suteiktus apdovanojimus ir ženklus.

  Antrojo pasaulinio karo metu daugelis "miško brolių" buvo fašistinės Vokietijos pusėje ir dalyvavo žydų bendruomenės Lietuvoje naikinimo procese. Pasak istorikų, žuvo daugiau nei 200 tūkstančių žmonių.

  Interviu Sputnik Lietuva sovietų karininkas Edmundas Kasperavičius pabrėžė, kad Lietuvoje visi gerai žino, jog "miško broliai" žudydavo civilius. Pasak jo, kai kurie iš jų suprato, kad dalyvauja beprotybėje, žudydami savo tautiečius.

  Miško broliai Baltijos šalyse 1940-1950 metais
  © Sputnik /
  "Miško broliai" Baltijos šalyse 1940-1950 metais
  Temos:
  "Miško broliai": praeitis ir dabartis (67)

  Dar šia tema

  Konservatoriai siekia "komunistinių nusikaltimų" įvertinimo ES lygmeniu
  Smūgis kūju žmonių sąmonei. Lietuvoje sudaužyta lenta "didvyriui"
  Vilniuje vėl pakabinta Generolo Vėtros atminimo lenta
  Tegai:
  miško broliai

  Svarbiausios temos