08:07 2020 Rugpjūčio 04
Tiesioginis eteris
 • USD1.1726
 • RUB86.6018
  Baltijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  74

  Pasak istoriko, galima stebėtis tuo, kad Lietuvoje anksčiau nepradėta atidaryti memorialų abejotinos reputacijos veikėjams

  VILNIUS, rugpjūčio 12 — Sputnik. Praėjusį savaitgalį Lietuvoje buvo atidarytas paminklas tarpukario prezidento-diktatoriaus Antano Smetonos garbei. Ceremonijoje dalyvavo Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

  Lietuvos prezidentas kritikavo dabartinius politikus už tai, kad jie vertina šalies politikų ir istorinių veikėjų veiklą. Jis taip pat bandė pateisinti ankstesnių valdovų veiksmus.

  Interviu Sputnik Lietuva metu "Istorinės atminties" fondo tyrimų programų vadovas Vladimiras Simindėjus pabrėžė, kad Lietuvos politika ir toliau spekuliuoja istorinėmis temomis.

  "Iš tikrųjų matome, kad Lietuvos istorijoje pasirenkami antiherojai, jie paverčiami didvyriais. <...> Galima tik stebėtis, kodėl tokios iniciatyvos nepasirodė anksčiau, bet, taip sakant, bandoma atsigriebti, nes spekuliacijos istorine tema yra labai paplitusios Lietuvos politikoje", — sakė jis.

  Pasak Simindėjaus, bandymai pakeisti šalies praeitį, statant paminklus ne patiems geriausiems atstovams, tęsis ir toliau.

  Antanas Smetona

  Antanas Smetona buvo vienas iš karinio perversmo respublikoje lyderių ir organizatorių, vėliau — susiklosčiusio autoritarinio režimo vadovas.

  Nuo 1919 metų balandžio 4 iki 1920 metų balandžio 19 dienos jis ėjo pirmojo Lietuvos prezidento pareigas. Vėliau vadovavo Lietuvių tautos pažangos partijai, iki 1924 metų buvo Lietuvos šaulių sąjungos — patriotinės sukarintos organizacijos — narys.

  Prieš prasidedant Antrajam pasauliniam karui, jis atvirai rėmė Hitlerinę Vokietiją ir priešinosi Tarybų Sąjungai.

  Jo valdymo laikotarpiui buvo būdinga žiniasklaidos cenzūra, Konstitucijos pakeitimas (iš jos išnyko formuluotė, kad Lietuva yra demokratinė respublika), pirmosios Lietuvoje politinių kalinių koncentracijos stovyklos sukūrimas, masinė emigracija.

  Dar šia tema

  Nausėda kreipėsi į Konstitucinį Teismą išaiškinimo dėl teisėjų atleidimo iš pareigų
  "Valstiečiai" prieš Nausėdą — Karbauskis laimi
  Teisėjų taryba patarė Lietuvos prezidentui dėl teisėjų atleidimo iš pareigų
  Tegai:
  praeitis, paminklai, Lietuva

  Svarbiausios temos