13:22 2020 Lapkričio 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.1922
 • RUB90.9894
  Baltijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  89

  Šiuo metu prekyba elektros energija tarp Baltijos šalių ir trečiųjų šalių vykdoma tik per Lietuvos ir Baltarusijos sieną

  VINIUS, rugpjūčio 14 — Sputnik. Po Astravo atominės elėktrinės paleidimo, kai Lietuva sustabdys prekybą elektra su Baltarusija, Latvija ketina perimti rusiškos elektros importuotojo į Baltijos šalis vaidmenį, praneša Sputnik Latvija su nuoroda į Latvijos ekonomikos ministeriją.

  Kaip teigiama pranešime, Lietuvos ketinimas nutraukti elektros energijos pirkimą Baltarusijoje kelia energijos trūkumo riziką kitoms Baltijos šalims. Šiuo atžvilgiu Latvijos vyriausybė nusprendė perkelti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis prie Latvijos sienų.

  Ekonomikos ministerijos manymu, toks sprendimas užtikrins, kad prekybos su trečiosiomis šalimis sąlygos išliktų tokios pačios kaip ir anksčiau. Latvija dėl tokio sprendimo konsultavosi su Lietuva, Estija ir Europos Komisija.

  Šiuo metu prekyba elektros energija tarp Baltijos šalių ir trečiųjų šalių vykdoma tik per Lietuvos ir Baltarusijos sieną, praneša Latvijos ekonomikos ministerija. Tačiau Lietuva ketina nutraukti prekybą su trečiosiomis šalimis tuomet, kai pradės veikti Astravo atominė elektrinė Baltarusijoje. 

  Teigiama, kad Vyriausybė pavedė Ekonomikos ministerijai pradėti darbus rengiant būtinus teisinių aktų pakeitimus, kad Latvijos skirstomųjų tinklų operatorius AST galėtų parengti elektros energijos prekybos metodiką su trečiosiomis šalimis.

  AST bus pavesta plėtoti naują prekybos metodologiją, kuri atvertų Latvijos ir Rusijos sieną prekybos srautams, Lietuvai nutraukus elektros energijos prekybą su Baltarusija.

  Baltarusijos AE

  Baltarusijos atominė elektrinė statoma netoli Astravo miesto, Gardino regione, apie 50 kilometrų nuo Vilniaus.

  Lietuva nuolat priešinasi projektui, teigdama, kad objektas kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui. Vilnius paragino boikotuoti Baltarusijos atominės elektrinės statybą, tačiau nesulaukė kitų šalių paramos.

  Minskas pabrėžia, kad elektrinė statoma laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra pavojaus. Baltarusija ne kartą pažymėjo, kad Lietuvos pretenzijos į objekto statybą yra politizuotos.

  Interviu Sputnik Lietuva Tarptautinio humanitarinių ir politinių tyrimų instituto ekspertas Vladimiras Bruteris pažymėjo, kad Lietuvoje kilęs triukšmas dėl Astravo AE statybų yra "nusivylimo dėl galimybių, kurias praleido Lietuva, išraiška".

  Lietuvos valdžia atsisakė pirkti elektros energiją iš elektrinės. Be to, Seimas uždraudė importuoti elektros energiją iš šalių, kuriose veikia "nesaugios" atominės elektrinės.

  Šį rudenį planuojama pradėti eksploatuoti Baltarusijos AE pirmąjį energijos bloką, antrąjį — 2020 metais.

  Dar šia tema

  Ekspertas: Lietuva pardavė savo ateitį už brangią ES elektros energiją
  Ekspertas: Lietuvos valdžia siunta dėl savo bejėgiškumo Baltarusijos AE klausimu
  Ekspertas paaiškino, kodėl Lietuvoje neįmanoma atgaivinti branduolinės energijos
  Tegai:
  elektra, Astravo AE, Astravas, Latvija

  Svarbiausios temos