05:31 2020 Sausio 27
Tiesioginis eteris
  • USD1.1035
  • RUB68.1692
    Baltijoje
    Gauti trumpą nuorodą
    Astravo atominės elektrinės statybos (259)
    41

    Elektrinė yra glaudžiai susijusioje su Baltijos šalimis sistemoje. Galbūt, į Baltijos šalių energetikos rinką pateks ir joje pagaminta elektra

    VILNIUS, rugpjūčio 17 — Sputnik. Estija tiesiogiai neperka baltarusiškos elektros, tačiau jei ji bus tiekiama į Baltijos šalių rinką per kitas šalis, tada jos paklausa galima ir Estijoje. Apie tai portalui "ERR" pasakojo Estijos ekonomikos ir komunikacijų ministerijos vicekancleris energetikos klausimais Timo Tataras.

    "Jei prekyba su trečiosiomis šalimis vyksta per Latviją ar Lietuvą, tada į Baltijos šalių rinką patenka elektra iš trečiųjų šalių. Atsižvelgiant į rinkos struktūrą, neįmanoma pasakyti, iš kokios būtent elektrinės. Kadangi Baltarusijos AE yra sistemoje, glaudžiai susijusioje su Baltijos šalimis, gali būti, kad joje pagaminta elektra taip pat pateks į šią rinką", — pasakė Tataras.

    Tataras pažymėjo, kad Vilnius neprašė Talino oficialiai boikotuoti elektros energiją iš Baltarusijos AE, tačiau valdininkų lygiu buvo diskutuojama šia tema. Vicekancleris pabrėžė, kad tokie sprendimai priklauso Europos Komisijos kompetencijai, ir jei ji imsis iniciatyvos dėl statomos atominės elektrinės, Estija pasirengusi ją palaikyti.

    Pradėjus veikti Baltarusijos AE, Lietuvoje turėtų įsigalioti įstatymas dėl prekybos elektra nutraukimo su Minsku, pridūrė Tataras.

    "Tuomet sieną prekybai atvers Latvija. Jei taip atsitiks, mes norime, kad būtų nustatytas mokestis, skirtas kompensuoti išlaidas, susijusias su naudojimusi šiuo tinklu. Kiek mes žinome, Latvijos vyriausybė yra pasirengusi įvesti tokį mokestį", — pasakė jis.

    Trečiadienį Latvijos ministrų kabinetas pritarė Ekonomikos ministerijos siūlymui perkelti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis prie savo sienų dėl Lietuvos nenoro pirkti elektrą iš Baltarusijos dėl pozicijos Astravo AE atžvilgiu.

    Latvijos vyriausybė mano, kad Vilniaus veiksmai gali sukelti energijos trūkumo riziką kitoms Baltijos šalims.

    Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad dėl tokio sprendimo "tenka tik apgailestauti", ir Latvijos valdžios veiksmus pavadino politiniais.

    Šiuo metu Baltijos šalys trūkstamą elektrą iš trečiųjų šalių gali įsigyti tik per Lietuvą, tačiau techniškai įmanomi tiekimai ir per kitas šalis.

    Vilniaus ir Baltarusijos ginčas dėl Astravo AE

    Baltarusijos atominė elektrinė statoma Gardino srityje, už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Tikimasi, kad pirmasis energijos blokas bus paleistas šių metų pabaigoje, o antrasis — 2020 metais.

    Vilnius kvietė kaimynus boikotuoti projektą, tačiau nesėkmingai. Tuomet Lietuvos valdžia įstatymų leidybos lygmeniu atsisakė pirkti elektrą iš šalių, kuriose veikia "nesaugios" atominės elektrinės.

    Baltarusija ne kartą pareiškė, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Šalies valdžia ne kartą pabrėžė, kad objektas statomas pagal saugos standartus, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra rizikos.

    Temos:
    Astravo atominės elektrinės statybos (259)

    Dar šia tema

    Lietuva artėjantį Baltarusijos AE paleidimą pavadino "didžiuliu smūgiu" visai Europai
    Ekspertas: Lietuvos valdžia siunta dėl savo bejėgiškumo Baltarusijos AE klausimu
    Ekspertas: Lietuva pardavė savo ateitį už brangią ES elektros energiją
    Tegai:
    elektra, Astravo AE, Baltarusija, Lietuva, Latvija, Estija

    Svarbiausios temos