03:29 2021 Sausio 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.2152
 • RUB91.6732
  Baltijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  113

  Rusijos senatorius Francas Klincevičius teigė, kad Talino reikalavimas kompensuoti respublikos buvimo TSRS sudėtyje "žalą" yra neleistinas

  VILNIUS, rugsėjo 19 — Sputnik. Estijos reikalavimai Rusijai dėl "sovietinės okupacijos" yra teisiškai nepagrįsti, be to, amoralūs. Tai teigė RIA Novosti Federacijos tarybos Gynybos ir saugumo komiteto narys Francas Klincevičius.

  Anot Rusijos senatoriaus, kol Baltijos šalys buvo TSRS dalis, sovietų vadovybė rimtai prisidėjo prie jų ekonominės plėtros.

  "Tarybų Sąjunga finansavo į jos teritorijas įėjusias respublikas Rusijos teritorijų sąskaita", — sakė jis.

  Klincevičius pabrėžė, kad per visą savo istoriją Rusija investavo į prie jos prisijungusias teritorijas ir iš jų "nespaudė sulčių", kaip tai darė kai kurios Vakarų šalys.

  "Manau, kad šį kartą reikia labai griežtai atsakyti Estijos užsienio reikalų ministrui: nustokite elgetauti. Jūs nieko iš mūsų negausite", — sakė senatorius.

  Savo ruožtu Valstybės Dūmos Tarptautinių reikalų komiteto narys Sergejus Železniakas Talino pretenzijas laiko nepagrįstomis. Anot jo, negali būti jokios kompensacijos už "sovietinę okupaciją". Šis klausimas nėra nagrinėjamas Tarptautiniame Teisingumo Teisme.

  "Manau, kad Estijos užsienio reikalų ministerija tai taip pat supranta, tačiau dar viena rusofobinė priežastis užsipulti yra visiškai absurdiška", — sakė jis.

  Anksčiau Estijos užsienio reikalų ministras Urmas Reinsalu teigė, kad Talinas turi teisę reikalauti iš Maskvos kompensacijos už "žalą", kurią neva patyrė Estija per "sovietinę okupaciją".

  Reinsalu mano, kad Baltijos šalys šiuo klausimu turėtų veikti kartu.

  Remiantis komisijos, veikiančios prie Estijos teisingumo ministerijos, vertinimais, vadinamosios "sovietinės okupacijos" neva padaryta "žala" siekia 1,2 mlrd. eurų.

  "Sovietinė okupacija" Baltijos šalyse

  Baltijos šalių valdžia reguliariai skelbia kovą su "sovietinės okupacijos" padariniais ir reikalauja atlyginti "žalą".

  Maskva ne kartą pabrėžė, kad Baltijos šalių įstojimas į TSRS 1940 metais neprieštaravo nė vienam to meto tarptautinės teisės aktui.

  Tarp šalių nebuvo karinio konflikto, o vietos valdžia netrukdė sovietų kariuomenei patekti į respublikų teritoriją ir išreiškė akivaizdų sutikimą. Be to, sovietmečiu Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje veikė nacionalinė valdžia.

  Rusijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad remiantis tuo negalima laikyti Baltijos šalių buvimo TSRS sudėtyje "okupacija". Todėl, anot Rusijos, Baltijos šalys neturi pagrindo ko nors reikalauti.

  Molotovo-Ribentropo pakto pasirašymo 80-mečio išvakarėse buvo paskelbti Latvijos užsienio reikalų ministerijos dokumentai. Archyvinė medžiaga rodo, kad TSRS neskubėjo aneksuoti Baltijos valstybių, o savitarpio pagalbos paktai buvo pasirašyti respublikų valdžios iniciatyva.

  Dar šia tema

  Vytautas Landsbergis prašo "Amazon" išimti iš prekybos prekes su sovietine simbolika
  Vilniuje paminėtas Baltijos kelio 30-metis
  Puškovas įvertino Estijos ketinimą kalbėtis su Rusija be tarpininkų
  Molotovo-Ribentropo paktas: antitarybinis mitas ir pamiršta tiesa
  Tegai:
  "sovietinė okupacija", Baltijos šalys

  Svarbiausios temos