02:14 2020 Liepos 09
Tiesioginis eteris
 • USD1.1286
 • RUB80.4584
  Baltijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  70

  Danguje virš šalies pasirodė karštų dujų, kurių temperatūra siekė kelis tūkstančius laipsnių, juosta

  VILNIUS, rugsėjo 30 — Sputnik. Latvijoje profesionalus fotografas, stebėdamas šiaurės pašvaistes, nufotografavo dar neištirtą atmosferos reiškinį, rašo Sputnik Latvija.

  Latvis Edmundas Mitinieksas, kurio specializacija yra gamtos fotografija, šeštadienio vakarą fotografavo šiaurės pašvaistę, kuri taip pat yra retas reiškinys Latvijoje.

  Kartu su šiuo gerai žinomu reiškiniu jam pavyko nufotografuoti mažai tyrinėtą reiškinį, pavadintą Styvu (Steve). Tai ilga violetinių atspalvių su retais žaliais blyksniais šviesos juosta danguje.

  Styvas siekia 25–30 kilometrų plotį, o ilgis — nuo 100 iki 1 000 kilometrų.

  Daugelis liudytojų šeštadienio vakarą sugebėjo nufotografuoti šį neįprastą reiškinį.

  Styvą 2017 metais atrado Krisas Ratzlafas (Chris Ratzlaff) — mėgėjas, stebintis aurą. Iš pradžių buvo manoma, kad šį reiškinį sukėlė protonų audra, todėl jis buvo vadinamas "protonų lankais". Tačiau vėliau Kalgario universiteto fizikas, profesorius Erikas Donovanas nustatė, kad tai netiesa.

  Paaiškėjo, kad šį reiškinį sukėlė 25 kilometrų karštų dujų juosta, kurios temperatūra siekia tris tūkstančius laipsnių Celsijaus ir kuri yra 300 kilometrų aukštyje. Ji juda į vakarus šešių kilometrų per sekundę greičiu (greitis juostos išorėje yra dešimt metrų per sekundę).

  Ratzlafas, sužinojęs, kad šis reiškinys nėra "protonų lankas", juokaudamas pasiūlė jį pavadinti "Steve" su nuoroda į animacinį filmą "Miško broliai", kur veikėjai, susidūrę su nežinomu žmogumi, nusprendžia jį vadinti "Styvu" (Steve).

  Vėliau Elizabet Makdonald iš NASA pasiūlė "Steve" pavadinimą iššifruoti kaip "Strong Thermal Emission Velocity Enhancement ("Stiprus šiluminės emisijos greičio padidėjimas" (STEVE). Todėl pavadinimas gali būti patvirtintas.

  Dar šia tema

  Lietuvoje nufilmuoti įstabūs debesys
  "Ugnies velnias" užpuolė Brazilijos regioną
  Gydytojai pataria, kaip sumažinti neigiamą atmosferos slėgio svyravimo poveikį
  Tegai:
  spalva, naktis, dangus, Latvija

  Svarbiausios temos