16:51 2020 Lapkričio 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.1922
 • RUB90.9894
  Baltijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  50

  Latvijos rusakalbiai gyventojai neleis valdžiai taip lengvai atsikratyti kalbos mokyklose, mano partijos "Latvijos rusų sąjunga" pirmininkas Miroslavas Mitrofanovas

  VILNIUS, spalio 8 — Sputnik. Latvijos rusakalbiai gyventojai ketina ginti mokinių teisę į išsilavinimą rusų kalba vienu metu keliuose teismuose, interviu Sputnik Lietuva pareiškė "Latvijos rusų sąjungos" pirmininkas Miroslavas Mitrofanovas.

  Šeštadienį keli tūkstančiai Latvijos gyventojų dalyvavo eisenoje, skirtoje ginti išsilavinimą rusų kalba.

  Priežastimi tapo švietimo įstatymo pakeitimas, numatantis, kad nuo 2019/2020 mokslo metų mažumų mokyklose bus pradėtas laipsniškas perėjimas prie mokymosi latvių kalba vidurinės mokyklos etape. Tikimasi, kad visas perkėlimas į mokymąsi latvių kalba bus baigtas 2021 metų rugsėjo 1 dieną.

  Mitingo dalyviai reikalavo suteikti rusakalbiams vaikams teisę mokytis gimtąja kalba. Protestuotojai rankose laikė plakatus su užrašais latvių, anglų ir rusų kalbomis: "Mokyklų reformos = etnogenocidas?", "Mūsų vaikams rusiškas mokyklas!" ir kt.

  "Aišku, reikia judėti keliomis kryptimis. Viena iš jų yra teismai. (Latvijos) žmogaus teisių komiteto teisininkų, visų pirma, Vladimiro Buzajevo, dėka pačioms įvairioms institucijoms parengta dešimtys prašymų: pradedant nuo Konstitucinio teismo Latvijos viduje, paskui teismas Strasbūre (Europos Žmogaus Teisių Teismas, EŽTK), po to JT komitetas... Taip pat švietimo ir rasinės diskriminacijos prevencijos klausimais", — pažymėjo Mitrofanovas.

  Anot jo, pamažu auga tėvų, pasirengusių prisijungti prie kolektyvinio ieškinio, skaičius.

  "Jei anksčiau tai buvo vienetai, dabar kalbama apie dešimtis. Mes dar turime daug neapdorotų anketų, kurias taip pat reikės panaudoti šiems teismams", — pasakė deputatas.

  Jis taip pat pažymėjo, kad vienas iš veiksmingiausių metodų, pasiūlytų įvykusios protesto akcijos metu, taps mokymosi ne gimtąja kalba boikotas. Tiesa, kaip pabrėžė deputatas, čia viską reikia gerai apgalvoti.

  "Faktiškai tai yra streikas mokykloje, kai vaikai neatvyksta į mokyklą. Logiška, kad pirmiausia reikia parengti trumpą įspėjamąjį boikotą, tai yra vienai dienai, o po to pereiti prie neriboto boikoto. Bet tam reikalingas aukščiausias organizuotumas, ir kol šie ryšiai tarp tėvų skirtingose mokyklose nebus užmegzti... jie dabar užmezgami... iki to momento neturime teisės skelbti boikotą, kitaip bus toks pats pralaimėjimas, kaip 2004 metais", — pasakė jis.

  Deputatas pažymėjo, kad yra ir keletas kitų idėjų, kurias svarsto "Rusiškų mokyklų gynimo štabas" — judėjimas, įkurtas 2003 metais, kad gintų mokyklinį švietimą rusų kalba. Tačiau "iš anksto anonsuoti" šias idėjas Mitrofanovas atsisakė.

  Anot jo, "mokymasis ne gimtąja kalba ir sąlygomis, kurios yra visiškai neparengtos ir absoliučiai kenksmingos vaikų sveikatai ir raidai", yra nepriimtinas.

  Dar šia tema

  Ne iš tų mokosi: Lietuva seka Latvijos pavyzdžiu santykiuose su rusakalbiais
  Ant Latvijos švietimo ministerijos pastato nupiešta svastika
  Lietuva lyderiauja Baltijoje pagal rusų kalbos besimokančių pradinukų skaičių
  Estijos premjeras rusiškai pasveikino mokytojus su Mokytojų diena
  Tegai:
  rusų kalba, rusakalbiai, švietimas, Latvija

  Svarbiausios temos