15:08 2019 Lapkričio 17
Tiesioginis eteris
 • USD1.1034
 • RUB70.3938
  Viskas, kas liko paminklo Baltijos povandenininkams Rygoje vietoje, nuotrauka iš įvykio vietos

  Latvijoje į sąvartyną buvo išvežtas sovietų Baltijos povandenininkų paminklas

  © Sputnik / Sergey Melkonov
  Baltijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  5410

  Latvijos valdžia tvirtina, kad paminklas buvo labai prastos būklės, todėl demontuojant jis sugriuvo

  VILNIUS, lapkričio 2 — Sputnik. Latvijoje vyriausybės sprendimu buvo nugriautas paminklas Baltijos povandeninių laivų didvyriams Daugavgrive, praneša Sputnik Latvija.

  Valstybinis nekilnojamasis turtas (VNĪ) oficialiame leidinyje "Latvijas Vēstnesis" anksčiau paskelbė, kad planuoja pašalinti paminklą, esantį 50 metrų atstumu nuo dabartinio Latvijos jūrų pajėgų štabo. Leidinyje paminklas vadinamas "betonine konstrukcija", kuri tariamai buvo pastatyta "be leidimo" ir kurią "galima identifikuoti kaip memorialą sovietų ginkluotosioms pajėgoms".

  VNĪ pasiūlė žemės, ant kurios stovi statinys, savininkams savo jėgomis ir priemonėmis išardyti paminklą ir iki spalio 20 dienos išvežti jį iš teritorijos. Priešingu atveju VNĪ pažadėjo savarankiškai pašalinti konstrukciją.

  Vėliau buvo teigiama, kad ekspertams atvykus išardyti paminklo, jie nustatė, kad jis apleistas — nuo pagrindinės konstrukcijos dalies nubyrėjo tinkas, matomos vien surūdijusios metalinės detalės ir supuvusios lentos. Manoma, kad paminklas kelia pavojų praeiviams.

  Paminklas buvo išardytas, tačiau išardymo metu, pasak VNĪ, jis subyrėjo. Nebuvo įmanoma suremontuoti betoninės konstrukcijos, todėl paminklas buvo išvežtas į sąvartyną, o aplinka buvo sutvarkyta.

  Kaip interviu Sputnik Latvija pabrėžė istorikas Aleksandras Ržavinas, paminklą atidžiai prižiūrėjo vietos gyventojai ir jūreivių asociacijos veikėjai. Anot istoriko, jis asmeniškai pažįsta šiuos žmones.

  Baltijos šalių politikai daro viską, kad sunaikintų Sovietų Sąjungos palikimą ir priminimus apie sovietų karių didvyriškumą. Tai vyksta ne tik Latvijoje, bet ir Lietuvoje. Pavyzdžiui, praėjusių metų kovą Marijampolės rajone buvo nugriautas paminklas sovietų aktyvistams, kuriuos 1946 metais nužudė "miško broliai". 2018 metų spalį Alytaus rajone buvo demontuotas paminklas, skirtas sovietų išsivadavimo kariui.

  Šių metų vasarį Lietuva iškėlė paminklo išmontavimo sovietų lietuvių prozininkui Petrui Cvirkai klausimą. Valdžia teigia, kad rašytojas kartu su kitais Liaudies Seimo deputatais pateikė peticiją TSRS Aukščiausiajai Tarybai dėl Lietuvos priėmimo į Sovietų Sąjungą. Jis taip pat buvo Lietuvos TSR Rašytojų sąjungos vadovas.

  Pati sovietinio paveldo tema Lietuvoje reguliariai provokuoja skandalus ir antirusiškas atakas. Anksčiau tarp Lietuvos karo istorijos asociacijos "Užmiršti kariai" ir Vilniaus vadovybės kilo ginčas dėl sostinėje Antakalnio kapinėse pastatytų paminklų. Kultūros paveldo departamentas skyrė baudą asociacijai už galimą perlaidojimo tvarkos pažeidimą ir pareikalavo nugriauti paminklą ant sovietų karių kapo.

  Praėjusių metų rugsėjį teismas panaikino nutartį. Be to, asociacijos vadovas Viktoras Orlovas neatmeta, kad vasario pradžioje jo bute vykusios kratos gali būti susijusios su šiuo konfliktu.

  Rusijos ambasada ne kartą kritikavo Lietuvos valdžią dėl sovietinių paminklų nugriovimo. Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova teigė, kad tokie veiksmai yra istorijos perrašymo kampanijos dalis.

  Tegai:
  paminklas, sovietų kariai, Latvija

  Svarbiausios temos