16:46 2020 Rugpjūčio 14
Tiesioginis eteris
 • USD1.1833
 • RUB87.1809
  Baltijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL (92)
  78

  Baltijos šalys turi pranašumą importuodamos elektrą iš Rusijos, mano ekspertas Sergejus Kondratjevas

  VILNIUS, lapkričio 19 — Sputnik. Techniškai Baltijos šalys gali pasiruošti ir įgyvendinti BRELL, tačiau jos praras kai kuriuos pranašumus, sakė Rusijos energetikos ir finansų instituto vyresnysis ekspertas Sergejus Kondratjevas interviu Sputnik Lietuva.

  "Pagrindinė problema, mano manymu, kita — skiriasi elektros energijos kainos, kurias matome Europos ir NVS šalių rinkose, įskaitant ir BRELL. <...> Atsižvelgiant į tai, kad jos jau turi gana gerus tarpsisteminius ryšius su Lenkijos, Švedijos, Suomijos energetikos sistema, Baltijos šalys galėtų veikti kaip savotiškas energijos tiltas ir tokiu būdu užsidirbti pinigų. Išėjimas iš BRELL iš Baltijos šalių atims šias galimybes ir padarys Baltijos rinką priklausomą nuo Europos rinkos", — teigė ekspertas.

  Kondratjevas pridūrė, kad galimybė importuoti elektrą iš Rusijos buvo Baltijos šalių pranašumas, kurį jos gali prarasti.

  Anksčiau Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda paragino sparčiau įgyvendinti elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentinės Europos elektros tinklais projektą.

  Šalies vadovas pabrėžė, kad sinchronizacijos su kontinentinės Europos elektros tinklais įgyvendinimas yra svarbiausias žingsnis, likęs iki energetinės nepriklausomybės.

  Baltijos šalių pasitraukimas iš BRELL

  Lietuva, Latvija ir Estija iki 2025 metų planuoja išeiti iš BRELL energijos žiedo. Šalys aiškina savo poziciją noru užtikrinti energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos.

  Planuojama, kad Baltijos šalys bus prijungtos prie Europos elektros sistemos per Lenkiją ― per jau sukurtą "LitPol" jungtį ir "Harmony link" jūrinį kabelį, kurį planuojama pastatyti.

  Anksčiau Lietuvos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pareiškė, kad sinchronizacijos projektas kainuos beveik 1,5 milijardo eurų, nors iš pradžių buvo kalbama apie 1 milijardą.

  Rusija taip pat aktyviai ruošiasi desinchronizacijai, nes siekia užtikrinti Kaliningrado srities energetinį saugumą. Ateityje energiją regionui gamins keturios naujos elektrinės, kurių bendras pajėgumas sieks apie vieną gigavatą.

  Be to, Maskva tikisi, kad net ir po to, kai Baltijos šalys pasitrauks iš BRELL, elektros tiekimas respublikoms tęsis.

  Kai kurie ekspertai mano, kad Lietuvai pasitraukus iš BRELL, šalyje liks tik energijos tiekimas iš Lenkijos ir jungtis "NordBalt", kurios darbas nuolat sutrinka. Be to, gali padidėti tarifai galutiniams vartotojams.

  Temos:
  Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL (92)

  Dar šia tema

  Rusija nutrauks energetinius ryšius su Ukraina ir Baltijos šalimis
  Lietuva neišvengiamai pasiprašys atgal į BRELL, teigia ekspertas
  Lietuva pareiškė norinti greičiau atsisakyti bet kokios energijos iš BRELL
  Tegai:
  Lietuvos pasitraukimas iš BRELL, BRELL, Baltijos šalys

  Svarbiausios temos