11:05 2020 Lapkričio 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.1900
 • RUB90.1153
  Baltijoje
  Gauti trumpą nuorodą

  Anot Estijos vadovės, neigiamas kai kurių šalies gyventojų požiūris į rusakalbius yra susijęs su jų suvokimu apie sovietinę praeitį

  VILNIUS, gruodžio 29 — Sputnik. Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid papasakojo apie Baltijos šalių rusakalbių gyventojų problemas. Apie tai praneša portalas ERR.

  Estijos vadovė pažymėjo, kad dialogas su Rusija yra įmanomas net esant dabartinei sudėtingai politinei situacijai. Kalbama apie daugelio svarbių klausimų aptarimą, pavyzdžiui, geležinkelį ir infrastruktūrą.

  "Yra dalykų, kuriuos suprantame visiškai skirtingai, ir šių nesutarimų neįmanoma išspręsti greitai. Darbas šiais klausimais gali trukti dešimtmečius, tačiau tai nėra priežastis šio darbo neatlikti", — teigė Kaljulaid.

  Be to, Estijos vadovė paragino remti rusakalbes šeimas, kuriose tėvai nori mokyti savo vaikus estų kalbos. Tačiau kartu ji pabrėžė, kad mokyklose, kur mokosi daugiau rusakalbių vaikų, reikėtų pradėti nuodugnų rusų kalbos, rusų literatūros ir kultūros mokymą.

  "Mano anūkai eina į rusišką darželį. Būtent todėl, kad mūsų šeimoje septynerių metų vaikas, mokantis tik vieną kalbą, laikomas ne itin išsilavinusiu. Jau vaikystėje jis turi išmokti dar bent vieną, dar geriau — dvi kalbas. Mano jaunesni vaikai kalba trimis kalbomis nuo darželio amžiaus. Aš vertinu kalbas", — sakė prezidentė.

  Kaljulaid pasakojo, kaip vieną dieną jos sūnus, grįžęs iš mokyklos, paklausė: "Kodėl Estijoje blogai būti rusu?". Jos manymu, neigiamas kai kurių respublikos gyventojų požiūris į rusus tapo "kerštu" už sovietinę praeitį.  

  "Tada staiga supratau, kad tiesiog perėmiau kai kurių Estijos žmonių mąstymo būdą: esą, jei tu esi rusas, tai blogai. <...> Manau, kad daugiausia taip yra dėl sužeistų mūsų tėvų sielų", — sakė prezidentė.

  Estijos vadovė teigė, kad vaikystėje ji susidūrė su tuo, kad jos nenorėjo aptarnauti parduotuvėje estų kalba, ir pripažino, kad dėl to jos "protas ir siela nukentėjo".

  "Reikia laiko, mums visiems. Tačiau žinodami apie vienas kito traumas mes galime padėti vieni kitiems", — sakė ji ir pridūrė, kad Estijoje "visi žmonės yra lygūs".

  Rusakalbiai gyventojai Baltijos šalyse

  Estijoje, kaip ir visose Baltijos šalyse, rusakalbiai gyventojai nuolat jaučia spaudimą. Kaip interviu Sputnik Lietuva teigė advokatas ir nevyriausybinės organizacijos "Estijos rusų mokyklų" valdybos pirmininkas Mstislavas Rusakovas, bet koks Estijos valdžios institucijų sprendimas nukreiptas į derusifikaciją.

  Be to, Baltijos šalyse dažnai kyla skandalų, susijusių su rusų kalbos vartojimu. Pavyzdžiui, rugsėjį Rygoje dėl naujos reperio Timati drabužių parduotuvės kilo skandalas — asortimente buvo drabužių su užrašais rusų kalba.

  2019 metų rugpjūčio mėnesį Rusijos visuomenės rūmai pažadėjo kreiptis į Europos Tarybą su prašymu iškelti rusakalbių piliečių diskriminacijos problemą Baltijos šalyse.

  Praėjusiais metais Latvija priėmė Švietimo įstatymo pataisas, numatančias, kad visos mokyklos iki 2021–2022 metų pereitų prie mokymo valstybine kalba. Tačiau net 40 procentų respublikos gyventojų kalba rusiškai.

  Rusų kalba Europos Sąjungoje
  © Sputnik
  Rusų kalba Europos Sąjungoje

  Dar šia tema

  Ukrainos Radoje pareiškė, kad ukrainiečiai kalba rusiškai "geriau" nei rusai
  "Ar jūs asilai?": Putinas sukritikavo samprotaujančius apie Leningrado atidavimą
  Estijos URM skelbia, kad nepakeis savo pozicijos Sputnik atžvilgiu
  "Vaikų bukinimas": Latvija palygino latvių švietimą su rusų
  Tegai:
  Sovietų Sąjunga, rusai, Kersti Kaljulaid, Estija

  Svarbiausios temos