10:45 2020 Liepos 09
Tiesioginis eteris
 • USD1.1286
 • RUB80.4584
  Baltijoje
  Gauti trumpą nuorodą

  Jau keletą metų Latvija skiria dešimtis tūkstančių eurų sovietinės "okupacijos" žalai apskaičiuoti, nors Rusija ne kartą yra pareiškusi, kad nepriima tokių pretenzijų ir neketina nieko mokėti

  VILNIUS, gegužės 6 — Sputnik. Latvijos TSR buvo Sovietų Sąjungos "pinigų donore", sakė šalies teisingumo ministras Janis Bordansas.

  Politiko vertinimais, tuo metu, kol Latvija buvo Sovietų Sąjungos sudėtyje, šalys paaukodavo nuo 30 iki 48 procentų savo biudžeto. Ministras pridūrė, kad Latvijos TSR atveju šis skaičius buvo lygiai 48 procentai — beveik pusė biudžeto.

  "Nepaisant atšiaurios praeities, tai taip pat liudija mūsų stiprybę. Mes buvome TSRS pinigų donorais", — cituoja Bordansą Sputnik Latvija.

  Sputnik Latvija pažymi, kad 2020 metais "sovietinės okupacijos" padarytos žalos apskaičiavimo komisija gavo 35 770 eurų — tiek pat, kiek pernai. Šiais metais ekspertai planuoja įvertinti Latvijos TRS biudžeto išlaidas 1946–1960 metais. Taip pat komisija apibendrins medžiagą apie turtingų valstiečių sunaikinimą respublikoje.

  Bus tęsiamas represuotų asmenų duomenų bazės kūrimas, komisija pažymi, kad ji jau baigiama kurti.

  Be to, komisijos ekspertai ketina pasikalbėti su įvairių sovietmečio vyriausybės agentūrų vadovais, specialistais ir statistikais, kad gautų įrodymų, kaip vyko Latvijos TSR nacionalinės ekonomikos planavimas, organizavimas ir valdymas.

  Baltijos šalių politikai nuolat kalba apie kovą su "sovietinės okupacijos" padariniais ir reikalauja atlyginti "žalą". Rusija pabrėžė, kad Baltijos šalys neturi teisinio pagrindo ko nors reikalauti.

  Maskva ne kartą pareiškė, kad Baltijos šalių įstojimas į TSRS 1940 metais neprieštaravo nė vienam to meto tarptautinės teisės punktui. Tarp šalių nebuvo karinio konflikto, o vietos valdžia netrukdė sovietų kariuomenei patekti į respublikų teritorijas ir išreiškė akivaizdų sutikimą. Be to, sovietmečiu Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje veikė nacionalinės valdžios struktūros.

  Rusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad remiantis tuo negalima laikyti Baltijos šalių buvimo TSRS "okupacija". Taip pat ministerija Baltijos šalių įstojimą į Sovietų Sąjungą laiko atitinkančiu to meto tarptautinės teisės normas.

  Dar šia tema

  Dūma priminė, kaip Rusijos regionai TSRS metais "maitino" Baltijos šalis
  Vilnietis pripažintas kaltu dėl "SSRS nusikaltimų" neigimo
  Tegai:
  "sovietinė okupacija", Latvija, TSRS

  Svarbiausios temos