18:22 2020 Rugsėjo 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.1692
 • RUB89.7875
  Baltijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (411)

  Pasaulis dar nesugalvojo, kaip paskirstyti elektrą pagal šalis ir pagal gamybos būdą, o po to ją rūšiuoti, pažymi analitikas Aleksandras Nosovičius

  VILNIUS, rugpjūčio 26 — Sputnik. Latvija savo poziciją dėl elektros energijos prekybos su Baltarusija galėjo pakeisti tik Amerikos nurodymu, interviu Sputnik Lietuva sakė ekonomistas ir politologas Aleksandras Nosovičius.

  "Šis pareiškimas reiškia Latvijos bloko solidarumą su kitomis NATO sąjungininkėmis. Šiame bloke Lietuva, reikia pripažinti, visgi prispaudė oficialią Rygą ir paskutinę akimirką, BelAE eksploatavimo pradžios išvakarėse, privertė ją sutikti su savo energijos tiekimo iš Baltarusijos blokavimo politika. Reikia pripažinti, kad didelę įtaką čia turėjo Baltarusijos protestai, kurie prasidėjo po prezidento rinkimų. Vilniui nebūtų pavykę daryti spaudimo Rygai dėl Baltarusijos atominės elektrinės blokados, jei amerikiečiai nebūtų įsikišę. [Latvijos ministras pirmininkas Krišjanis] Karinšas niekada nebūtų pakeitęs Rygos pozicijos sąveikos su Baltarusija klausimu. Jei tai atsitiko, tam gali būti tik viena priežastis. Jis [Karinšas] sulaukė skambučio iš Amerikos ambasados ​​ar net iš Vašingtono. Jis turi dvi pilietybes — Latvijos ir Amerikos — ir neneigia, kad eidamas savo pareigas yra Amerikos interesų vykdytojas", — sakė ekonomistas.

  Anot Nosovičiaus, kadangi Rusijos ir Baltarusijos elektros tinklai yra bendri, Baltijos šalims nepavyks atskirti elektros energijos ir teks uždrausti tiekimą ir iš Rusijos Federacijos.

  "Kalbant apie elektros tiekimą iš rytų — baltarusišką ar rusišką — čia didelės reikšmės neturi, nes pas mus su Rusija ir Baltarusija bendri elektros tinklai. Latvija ir Lietuva negalės atsisakyti Baltarusijos energijos, įskaitant ir Baltarusijos AE energijos, jei pirks ją per Rusiją. Jie negalės elektros tinkluose atskirti jos, ar tai Baltarusijos, ar Rusijos energija, gaunama ji iš šiluminių elektrinių ar iš atominių elektrinių. Tai neįmanoma. Todėl, jei Vilnius ir Ryga boikotuos Baltarusijos energiją, tada bus draudimas ir Rusijos energijai", — sakė analitikas.

  Premjeras Saulius Skvernelis padėkojo Latvijos vyriausybei ir šalies ministrui pirmininkui Krišjaniui Karinšui už tai, kad latviai stabdys elektros prekybą su Baltarusija, jei Astravo atominė elektrinė pradės veikti.

  Jis pažymėjo, kad vertina Latvijos ir Estijos vyriausybių solidarumą šiuo klausimu. Priešingu atveju, pasak Skvernelio, Baltijos šalys tiesiogiai remtų "šios valstybės valdžios ambicijas brutaliais būdais neigti savo piliečių nuomonę dėl šalies ateities, taip pat mėginimus didinti įtampą regione imituojant menamą priešą — Baltijos valstybes".

  Tačiau Latvijos ministras pirmininkas Krišjanis Karinšas pripažino, kad atsisakiusi elektros tiesiogiai iš Baltarusijos tiekėjų, Latvija gali toliau prekiauti elektra su trečiosiomis šalimis, naudodama Latvijos ir Rusijos jungtį.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (411)

  Dar šia tema

  Į pirmąjį BelAE reaktorių pakrautas branduolinis kuras
  SAM papildė kalio jodido tablečių atsargas avarijos BelAE atvejui
  Ekspertas: Lietuva nori, kad Lukašenką pakeistų vakarietiškesnis politikas
  Tegai:
  Astravo AE, Baltijos šalys, elektros energija, Baltarusija, Rusija

  Svarbiausios temos