08:23 2021 Sausio 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.2158
 • RUB91.1009
  Baltijoje
  Gauti trumpą nuorodą

  Anksčiau Europos Vadovų Taryba nurodė EK ieškoti būdų užkirsti kelią Astravo AE pagamintai elektrai patekti į ES rinką

  VILNIUS, gruodžio 22 — Sputnik. Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė kartu su Latvijos bei Estijos ministrais pirmininkais dalyvavo Baltijos Ministrų Tarybos Ministrų Pirmininkų Tarybos nuotoliniame susitikime, praneša Vyriausybės spaudos tarnyba.

  Tai — pirmasis šio bendradarbiavimo formato susitikimas, kuriame dalyvavo Šimonytė. 

  Susitikime taip pat dalyvavo Europos Komisijos narė, atsakinga už energetikos politiką, Kadri Simson. Kartu su ja premjerai aptarė klimatui neutralios ekonomikos, strateginių energetikos projektų įgyvendinimo klausimus.

  Kaip pažymėjo Šimonytė, vienas svarbiausių regionui energetikos projektų yra sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklas ir šį projektą "Vyriausybė sieks įgyvendinti anksčiau nei buvo numatyta".

  Diskusijos metu aptarta branduolinė jėgainė Astrave bei bendros Baltijos šalių ir ES pastangos užtikrinant, kad elektra iš Astravo nepatektų į regiono ir ES rinką. 

  "Europos Vadovų Taryba pavedė Europos Komisijai pateikti siūlymus kaip užkirsti kelią nesaugiose branduolinėse jėgainėse pagamintai elektrai patekti į ES rinką. Paprašiau Europos Komisijos imtis neatidėliotinų veiksmų tai įgyvendinant, komisarė patikino, kad tai ir bus padaryta", — sakė premjerė. 

  Susitikime buvo pažymėta, kad Baltijos šalys taip pat turi paspartinti darbą dėl konkrečių bendrų priemonių efektyviai užkardant Astrave pagamintos elektros patekimą į Baltijos šalių rinką.

  Susitikimo metu taip pat aptarti aktualiausi Baltijos šalių bendradarbiavimo COVID-19 pandemijos suvaldymo, energetikos, transporto ir kiti klausimai.

  "Viena aktualiausių sričių, kurioje bendradarbiavimo su Baltijos šalimis svarba pastaruoju metu atsiskleidė labiausiai yra bendros pastangos suvaldant COVID-19 pandemiją. Akivaizdu, kad bendrų iššūkių fone privalome glaudžiai bendradarbiauti, todėl džiaugiuosi, kad šis bendradarbiavimas bus ir toliau stiprinamas", — sakė premjerė.

  2021 metais Baltijos Ministrų Tarybai pirmininkaus Lietuva, o vienu svarbiausių klausimų bus bendra trijų šalių parama Baltarusijos pilietinei visuomenei ir žmonėms.

  Ginčas dėl Astravo AE

  BelAE yra netoli Astravo miesto, už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lapkričio 7 dieną pirmasis elektrinės energijos blokas pasiekė 400 megavatų galią, elektra pradėjo tekėti į visus šalies regionus.

  Po to Lietuvos operatorius "Litgrid" nutraukė elektros energijos perdavimą iš kaimyninės šalies, sumažinęs komercinio srauto pajėgumą iki nulio megavatų.

  Vilnius nuo pat BelAE statybos pradžios aršiai kritikuoja elektrinę. Valdžia yra nepatenkinta pasirinkta vieta ir mano, kad atominė elektrinė kelia "grėsmę šalies nacionaliniam saugumui", nors objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

  Gruodžio 11 dieną Europos Vadovų Taryba nurodė EK ieškoti būdų blokuoti energiją iš Astravo AE. ES lyderiai nerimauja, kad Baltarusijos branduolinis objektas gali neatitikti ES saugumo reikalavimų.

  Dar šia tema

  Lietuva išpučia BelAE "grėsmę" Europai, pareiškė Baltarusijos energetikos ministerija
  Šimonytė ir Kaljulaid aptarė padėtį Baltarusijoje ir BelAE

  Svarbiausios temos