18:53 2021 Sausio 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.2101
 • RUB89.0850
  Baltijoje
  Gauti trumpą nuorodą

  Estijos parlamento pirmininkas savo Naujųjų metų kalboje grįžo prie Tartu taikos sutarties, pagal kurią "buvo susitarta dėl Estijos ir Rusijos sienos"

  VILNIUS, sausio 3 — Sputnik. Estijos parlamento pirmininkas Hennas Põlluaasas savo Naujųjų metų kalboje pareiškė, kad Tartu taikos sutartis, pagal kurią "buvo susitarta dėl Estijos ir Rusijos sienos", vis dar galioja pagal tarptautinę teisę.

  Politiko sveikinimas buvo paskelbtas parlamento interneto svetainėje.

  Põlluaasas priminė, kad 2020 metų vasarį praėjo šimtas metų nuo šios sutarties sudarymo. Pagal susitarimą Sovietų Rusija tapo pirmąja valstybe pasaulyje, pripažinusia Estijos nepriklausomybę. Taip pat buvo nustatyta sienos linija tarp abiejų šalių. Taigi, dalis Pskovo gubernijos (dabar Pskovo srities Pečoros rajonas), teritorija dešiniajame Narvos upės krante, dabar teritorija Leningrado srityje, atiteko Estijai. 1944 metais šios teritorijos buvo grąžintos RSFSR.

  Parlamento pirmininkas tvirtina, kad sutartis dėl sienos neva galioja iki šiol ir yra "įrodymas, kad Rusija pripažino Estijos nepriklausomybę ir neliečiamybę".

  Rusijos ir Estijos pasienis
  © Sputnik / Сергей Степанов

  Pernai jis kalbėjo panašiai ir ragino Maskvą grąžinti "aneksuotas teritorijas". Tada prezidentė Kersti Kaljulaid priminė, kad Estija tapo NATO nare su sąlyga, kad atsisakys teritorinių pretenzijų ir išsaugos sienas, atsiradusias po Antrojo pasaulinio karo.

  Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pažymėjo, kad Kremlius tokius pareiškimus laiko nepriimtinais.

  Maskva Tartu sutartį vertina kaip istorinį dokumentą, neturintį teisinės galios. Talinas tvirtina, kad susitarimas vis dar galioja. Tartu sutartis tapo priežastimi, dėl kurios abi šalys iki šiol neratifikavo naujos sienos sutarties. Iš pradžių ji buvo pasirašyta 2005 m. Vykdydamas ratifikavimo procedūras, Talinas į atitinkamą įstatymą vienašališkai įtraukė preambulę, kurioje buvo nuorodos į negaliojančią Tartu taikos sutartį. Maskva tai įvertino kaip galimybę ateityje pateikti teritorines pretenzijas Rusijai ir atšaukė parašą.

  Dar šia tema

  "Negyvo asilo ausys": Pskove įvertino Estijos teritorines pretenzijas
  Zacharova atsakė į Estijos prezidentės pareiškimą apie Tartu taikos sutartį
  Kaljulaid atsakė į pareiškimus apie teritorines pretenzijas Rusijai
  Tegai:
  Tartu taikos sutartis, Rusija, Estija

  Svarbiausios temos