06:07 2021 Vasario 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.2121
 • RUB90.6697
  Baltijoje
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (519)

  Respublika priminė, kad naudoja sistemą, kuri užtikrina, kad gaunama tik rusiška elektros energija

  VILNIUS, vasario 5 — Sputnik. Latvija paneigė kaltinimus dėl prekybos elektra iš Baltarusijos, teigdama, kad šaliai tiekiama tik rusiška elektra, praneša "RuBaltic.ru".

  Latvijos ekonomikos ministerijos atstovas Edis Šaicanas teigė, kad respublikoje naudojama sistema užtikrina, jog gaunama tik rusiška elektra. Pasak jo, kol kas nėra duomenų, kurie verstų abejoti, ar sistema neveiks, ar Rusijos pateikta informacija apie elektros kilmę melaginga.

  "Fiziniai [elektros energijos] srautai priklauso nuo fizikos dėsnių. Mes neturime galimybės jų sustabdyti. Todėl, jei srautas į Lietuvą eina per BRELL žiedą, tai lemia fizikos dėsniai. Nepaistant to, kad mes ar kiti partneriai nori juos sustabdyti, tai neįmanoma", — sakė Šaicanas.

  Jis taip pat pažymėjo, kad Latvija pareiškė neketinanti pirkti baltarusiškos elektros. Šiuo tikslu imtasi priemonių sukurti sistemą, kuri garantuotų elektros kilmę.

  Anksčiau Lietuvos Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovas Laurynas Kasčiūnas teigė, kad apie 12 procentų visos Lietuvos sunaudojamos elektros energijos pagaminama Astravo AE, pinigine išraiška tai siekia 11 milijonų eurų per mėnesį. Tačiau Baltarusijos energetikos ministerija paneigė šį teiginį.

  Ginčas dėl Astravo AE

  Vilnius nuo pat pradžių kritikavo Baltarusiją dėl elektrinės statybos, priekaištaudamas jai dėl "nesaugumo", nepaisant to, kad objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

  Ilgą laiką Lietuva nesugebėjo įtikinti kaimyninių Baltijos šalių atsisakyti elektros energijos iš Astravo AE. Rugpjūčio pabaigoje Ryga paskelbė, kad nustos prekiauti elektra su Minsku, jei Astravo AE pradės veikti, tačiau tuo tarpu Latvija gali tęsti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis naudodama ryšį tarp Latvijos ir Rusijos.

  Anksčiau Baltarusijos energetikos ministerija pareiškė, kad vietoj produktyvaus dialogo Lietuva ir toliau šaukia apie "Astravo AE grėsmę Europai" ir sąmoningai tarptautinėse platformose propaguoja prieš Baltarusiją nukreiptą retoriką.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (519)

  Dar šia tema

  Lietuva nesugebėjo užkirsti kelio Astravo AE elektros patekimui į savo rinką
  Su BelAE susijusios įmonės negalės dalyvauti Lietuvos energetikos projektuose
  Ekspertas: Lietuva dėl BelAE sėdi duobėje, kur pateko savo noru
  Tegai:
  elektros energija, Baltarusija, BelAe, Lietuva, Latvija

  Svarbiausios temos