14:33 2020 Balandžio 06
Tiesioginis eteris
 • USD1.0785
 • RUB82.8075
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  297

  Vokietijos užsienio reikalų ministerijos archyvuose rastas Nepriklausomybės Akto originalas, kurį beveik prieš šimtą metų pasirašė 20 Lietuvos Tarybos narių

  Atrodo, istorinis įvykis, o nuskambėjo žinia apie jį kažkaip kasdieniškai.

  Tačiau naujienų agentūrų sraute pranešimas apie istorinio dokumento atradimą pasirodė kaip tik vakarinių žinių valstybiniame kanale laiku, tai yra,geriausiu laiku, kai visa Lietuva susirinko prie ekranų.

  Vertėtų iš karto surengti tiesioginę transliaciją su fejerverkais Katedros aikštėje, dalyvaujant prezidentei ir su iškilminga Vytauto Landsbergio kalba: "Mes ilgai laukėme šio momento, ir ačiū Dievui, kad Aktą rado Vokietijoje, o ne Rusijoje!". Šalia valstybės vadovų su padėklu, ant kurio milijonas eurų stambiomis kupiūromis, stovi koncerno "MG Baltic" prezidentas Darius Mockus.

  Bet kažkas spektaklyje pakrypo ne taip, ir paskutinių eilių žiūrovai pajuto, kad pjesės siužeto linijos išsiskiria.

  Kodėl Aktą, kurio ieškojo 26-erius naujosios istorijos metus, rado ne vidurnaktį, Signatarų namo senojo kamino mūrijime, o darba dieną, dulkėtame Vokietijos URM archyve? Ketvirtį amžiaus ieškojo visa Lietuva, o rado jį kuklus Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, kuris tik keletą dienų pasirausė atviruose vokiškuose archyvuose.

  Vieno iš turtingiausių žmonių Lietuvoje Dariaus Mockaus figūra kažkaip absurdiškai atrodo šalia pirmųjų valstybės asmenų po korupcijos skandalo su buvusiu Liberalų lyderiu Eligijumi Masiuliu ir Valstybinės mokesčių inspekcijos direktoriumi Dainoru Bradausku. 

  Abiem atvejais kaip tik ir figūruoja šalies koncernas "MG Baltic", kuris priklauso Mockui. O čia tokia labdara — vienas milijonas eurų tam, kas ras Nepriklausomybės Aktą kaip tik jo pasirašymo šimtmečiui. Na ir atsirado Aktas kažkaip įtartinai greitai — per mėnesį po to, kai buvo paskelbta apie piniginę premiją. O jai nepažadėtų milijono, taip ir dulkėtų vokiškuose archyvose, skyriuje "Baltijos provincijų ateitis: Lietuva"?

  Tam, kad atitrauktų žiūrovo dėmesį nuo sąsajų tarp siužetų linijų paieškų, į avansceną išėjo pagrindinis pjesės veikėjas — pirmasis faktinis Lietuvos vadovas, bet, deja, vis dar ne prezidentas, buvęs europarlamentaras, muzikos ir didelės Lietuvos politikos profesorius Vytautas Landsbergis.

  "Tai labai daug reiškia mums kaip tautai ir visuomenei. Mūsų kaip valstybės nieks neginčija dėl to, kad mes neturime pirmojo pagrindinio akto originalo. Tai nėra juridinis labai svarbus naujas dalykas, bet jis yra labai svarbus dvasiškai, moraliai ir politiškai, kad mes nebebūsim tokia nelaiminga tauta, kuri yra netekusi savo pagrindinio valstybės dokumento originalo", — pasakė, kaip visada įmantriai, Landsbergis.

  Naują intrigą į pjesę bandė įtraukti vis tas pats didysis Lietuvos turtuolis Mockus. Pasirodęs ant scenos vos už pagrindinio veikėjo, jis pareiškė, kad iki padėto milijono eurų gavimo dar labia toli.

  "Tai (Akto radimas — Sputnik) tik pusė darbo. Tai būtina, bet nepakankama sąlyga", — pasakė Mockus.

  Pirmojo veiksmo pabaiga. Uždanga. Antraktas.

  Dar šia tema

  Tautiečiai sveikina su Nepriklausomybės atkūrimo diena
  Kaip pasikeitė Lietuva per 25 nepriklausomybės metus
  Kovo 11-ąją Lietuva paminėjo Nepriklausomybės atkūrimo dieną
  Tegai:
  Nepriklausomybės Aktas, Vasario 16-oji, Vokietija, Berlynas

  Svarbiausios temos