13:53 2021 Sausio 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.2064
 • RUB89.5913
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  218

  Naujuoju socialdemokratų pirmininku tapo Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas. Šiame kontekste svarbu, ar jam pavyks įsitvirtinti savo poste ir koks likimas laukia valdančiosios koalicijos Seime

  Pirmiausia, reikia suprasti, ar dabar socialdemokratų partija susivienys ir sugebės susigrąžinti prarastas pozicijas. Sprendžiant iš to, kad Paluckas nugalėjo savo konkurentą — ūkio ministrą Mindaugą Sinkevičių — labai nedidele persvara, apie partinę konsolidaciją kalbėti sunku. Be to, anot naujo socialdemokratų lyderio, jo ir buvusio partijos pirmininko Algirdo Butkevičiaus, kuris gali tapti socialdemokratų frakcijos parlamente vadovu, požiūriai akivaizdžiai skiriasi. Tokiu būdu, vidinė įtampa partijoje gali tik didėti.

  Ne mažiau aktualus yra valdančiosios koalicijos ateities klausimas. Paluckas yra sakęs, kad nusprendę bendradarbiauti su "Valstiečiais" socialdemokratai pateko į pastarųjų spąstus, kurių tikslas — turėti tylius ir neaktyvius partnerius. Todėl jis prognozavo, kad partnerystės sąlygas reikės peržiūrėti. Šiandien Paluckas, norėdamas vykdyti rinkiminius pažadus, ketina reikalauti, kad pasikeistų koalicijos narių komunikacijos formatas, nes dabar pozicijų derinimo procesas socdemų netenkina. Be to, jis sieks, kad socialdemokratinės politikos tikslai Vyriausybės programoje (socialinės atskirties mažinimas, pajamų nelygybės įveikimas ir t.t.) taptų prioritetiniais.

  Pažymėtina, kad "Valstiečių" reakcija į naują partnerių pirmininką buvo atsargi. Premjeras Saulius Skvernelis iš karto pasakė, kad koalicijos sutartis peržiūrima nebus. Kitas jų lyderis Ramūnas Karbauskis tikisi, kad Paluckas sustiprins koaliciją, o jo rinkiminė retorika buvo nevisiškai adekvati situacijai. Sudėlioti visus taškus ant "i" galėjo padėti planuotas asmeninis Skvernelio ir Palucko susitikimas, bet ministras pirmininkas netikėtai pareiškė, kad Paluckui reikėtų nusileisti ant žemės, nes ne socialdemokratai laimėjo Seimo rinkimus, o susitikimo artimiausiu metu nebus. Paskui įvyko frakcijų susitikimas, kuriame dalyvavo abu konflikto dalyviai, ir įtampa atslūgo, bet apie galutinį susitaikymą kalbėti sunku.

  Pagaliau, atsisakęs susitikti su Palucku, premjeras rado laiko pokalbiui su konservatorių lyderiu Gabrieliumi Landsbergiu. Vėliau visus ramino, kad tai nereiškia, jog koalicija su socialdemokratais žlugs. Kita vertus, įdomu, kad Palucką, kuris kadaise trumpai buvo "Jaunųjų konservatorių lygos" nariu, prieš rinkimus parėmė tas pats Gabrielius Landsbergis, o naujas socialdemokratų pirmininkas šalia savęs nori matyti Viliją Blinkevičiūtę bei Gediminą Kirkilą, kuris kažkada buvo linkęs bendradarbiauti su dar Andriaus Kubiliaus vadovaujamais konservatoriais (garsioji "2K koalicijos" idėja). Tačiau pastaroji idėja nepatinka nemažai daliai socialdemokratų ir gali sukelti dar didesnę įtampą jų gretose.

  Trumpai tariant, naujo socialdemokratų pirmininko išrinkimas gali tapti ne problemų pabaiga, o tik jų pradžia tiek socialdemokratų partijai, tiek valdančiajai koalicijai, o tuo pačiu ― bendram Lietuvos politiniam stabilumui, kurio ir taip trūksta efektyviam šalies ekonominių problemų sprendimui.

  Dar šia tema

  Butkevičius prisiėmė atsakomybę už socialdemokratų nesėkmę
  Socialdemokratai siūlo įvertinti Seimo narių ryšius su Rusija
  Socialdemokratai galutinai apsisprendė dėl ministrų kandidatūrų
  Tegai:
  partijos pirmininkas, Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), Gintautas Paluckas, Saulius Skvernelis

  Svarbiausios temos