04:24 2019 Sausio 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1402
 • RUB75.6267
  Didžiosios Britanijos vėliava, archyvinė nuotrauka

  Šviečia, bet nešildo: kas laukia lietuvių Britanijoje po Brexit?

  © Photo: Depositphotos
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  Pavlas Potapeika
  8421

  Britų referendumo rezultatai daugelį užklupo nelauktai, įskaitant darbo migrantus iš Europos Sąjungos šalių, kurių tarpe daug lietuvių

  Pasak Lietuvos valdžios institucijų, Didžiojoje Britanijoje gyvena apie 180 tūkstančių lietuvių, Eurostat teigimu, jų šiek tiek mažiau. Viso Didžiojoje Britanijoje, remiantis įvairiais skaičiavimais, gyvena ir dirba nuo trijų iki penkių milijonų piliečių iš ES šalių. Iš jų ne mažiau nei milijonas du šimtai tūkstančių — iš buvusių socialistinių Vidurio ir Rytų Europos šalių, įskaitant Baltijos valstybes.

  Brexit, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Алекс Макнотон

  Kas laukia lietuvių Didžiojoje Britanijoje po Brexit? Ar prasidės nutekėjimas, ir jei taip, tai kur? Į tėvynę? Arba į kokias nors kitas šalis?

  Šiuo klausimu šiandien aktyviai vyksta tyrimai ir apklausos. Ir jie rodo, kad Lietuvos emigrantai sunerimę Brexit rezultatais, nepritaria jam, bet ir grįžti į tėvynę neskuba. Žinoma, yra ir tokių — valdžios institucijos pažymi tam tikrą išvykstančiųjų ir pinigų pervedimų skaičiaus augimą. Bet, gal tai paprastas sezoninis reiškinys. Juk daugelis lietuvių, dirbančių Didžiojoje Britanijoje, kasmet artėjant vasarai išeina atostogų ir važiuoja į gimtinę.

  Apklaustieji įvardija pagrindinę priežastį, kodėl jie norėtų tęsti darbą  Albione. Tai skirtumas atlyginimuose. Jei Lietuvoje minimalus valandinis atlygis — šiek tiek didesnis nei du eurai, Didžiojoje Britanijoje — nuo 7 iki 9. Ir galimybė užsidirbti per 40 valandų darbo savaitę pusantro tūkstančio eurų.

  Yra ir kitų aplinkybių. Daugelis nėra įsitikinę, kad apskritai ras darbą tėvynėje — tarp diasporos narių paplitęs įsitikinimas, kad Lietuvoje sunku susirasti darbą. Ir kad gimtoji valdžia nieko nedaro, kad patrauktų juos atgal. Tai yra, ko gero, laisvų darbo vietų ir yra, bet atlyginimai neįkvepia…

  Be to, "britiškų lietuvių" dalis neatmeta persikėlimo galimybės. Tačiau ne namo, bet, tarkim, į Skandinavijos šalis. Įskaitant Norvegiją, kuri neįeina į ES, bet dalyvauja daugelyje jos iniciatyvų. Visų pirma, tai lietuviai-nelegalai, kurie baiminasi, kad juos "išprašys" iš Britanijos galutinai pasitraukus iš ES.

  Beje, verta pažymėti, kad kai kurie pragmatiški lietuviai užsidirbo svaro sterlingo kritimo po referendumo rezultatų metu. Lietuvoje svarų supirkimas tuo iš metu padidėjo penkeriopai!

  Taip pat pastebėta, kad pinigų pervedimų apimtis iš Didžiosios Britanijos į Lietuvą po Brexit padidėjo net tris kartus! Naudojami skirtingi būdai lėšų pervedimui — ir banko, ir internetu, ir asmeniškai grynaisiais.

  Lietuvos diaspora Didžiojoje Britanijoje emocijoms nepasiduoda. Daugelis tiki, kad viskas iš esmės liks taip pat. Esą, dirbame legaliai, mokame mokesčius, dokumentai tvarkingi — kokie klausimai? Tarp nelegalų kitos nuotaikos, tačiau jie, dėl akivaizdžių priežasčių, retai papuola sociologams. Tarp tikėtnų problemų nurodo, pirmiausiai, infliacijos ir kainų augimą, o taip pat įvažiavimo taisyklių sudėtingumą.

  Kitas dalykas — požiūris. Lietuvos imigrantai mato daugiau minusų nei pliusų. Daugelis stebisi — kaip tai galėjo nutikti? Priekaištauja britams, kad jie balsavo paskubomis, nesusimąstydami. Kažkas tiki, kad vakarykščiai imigrantai gavę pilietybę, patys palaikė Brexit, nenorėdamas dalintis darbo vietomis ir gerovėmis… Forumuose stebimas paradoksas: imigrantai kaltina viskuo kitus imigrantus!

  Todėl Didžiosios Britanijos lietuviai, nors ir neketina krautis lagaminų, bet ir didelio optimizmo nejaučia.

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone.

  Dar šia tema

  Brexit prasidėjo: Tereza Mei pasirašė laišką ES
  Gyvenimas po Brexit: 27 ES šalių lyderiai pasirašė Romos deklaraciją
  Brexit nesukels rūpesčių darbo migrantams
  Žiniasklaida: ryšium su Brexit Londonas pareikalaus 10 mlrd eurų iš ES banko
  Apklausa: Brexit neturės neigiamo poveikio didžiajai daliai Lietuvos įmonių
  Tegai:
  migracija, Brexit, Didžioji Britanija
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos