23:35 2020 Spalio 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.1832
 • RUB90.5710
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  72

  Kiekvienas naujas sociologinis tyrimas dėl emigracijos Lietuvoje rodo, kad pageidaujančių palikti šalį skaičius vis auga, o tarp jaunimo šis rodiklis artėja prie 90%

  Briuselyje vykusio NATO viršūnių suvažiavime Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė išdidžiai pasakė: "Vilnius pasiruošęs įvykdyti pagrindinį Šiaurės Atlanto finansinį kriterijų ir 2018 metais skirs gynybai 2,07% BVP". O apie tai, kad Grybauskaitės valdymo metais šalį paliko virš pusės milijono gyventojų šalies vadovė kukliai nutylėjo. Tokios Lietuvos gyvenimo smulkmenos neturėtų jaudinti Šiaurės Atlanto aljanso.

  Pasai, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Констанция Ждановская

  Šiandien Lietuvai gresia ne "Rytų agresorius", o išmirimas dėl valdžios prieštautinės politikos, į kurią šalies gyventojai atssko lagaminais pasienyje.

  Argi juokas — 90% vyriausiųjų klasių mokynių svajoja palikti Lietuvą. Apie tai byloja apklausos, kuria atliko leidinys "Reitingai", rezultatai. Leidinys pasidomėjo Lietuvos mokyklų mokinių gyvenimo planais, ir rezultatai pribloškė. Apie norą palikti Tėvynę pareiškė kas penktas 10 metų amžiaus lietuvis. O kuo arčiau mokyklos baigimas, tuo tvirčiau jis laikosi savo noro. Jau aštuntoje klasėje apie norą išvykti pareiškia virš 43% mokinių.

  Tuo pat metu trečdalis jų, be gėdos, pareiškia, kad nelaiko savęs Lietuvos patriotais. Paaugliai spjauna į patriotinio ir pilietinio ugdymo pamokas, kuriomis taip džiaugiasi prezidentė ir ministrai, o vis daugiau mokosi anglų, vokiečių ir ispanų kalbų. Artėjant brandos egzaminams jau beveik visi Lietuvos mokiniai sieja savo ateitį su užsieniu.

  Pirkėjas parduotuvėje, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Александр Липовец

  Sociologai mano, kad tokios moksleivių nuotaikos yra diskusijų  šeimose rezultatas. Į emigracijos problemą, o ne į saugumą Lietuvai jau atvirai nurodo pagrindiniai išsivysčiusių ES šalių leidiniai. Vokietijos leidinys "Deutsche Welle" primena, kad Lietuva — yra Baltijos šalių lyderė darbo migracijos mastu. Sustabdyti ją galima tik pagerinus gyvenimo kokybę šalyje, sukūrus naujas darbo vietas, pritraukus investicijas, padidinus darbo vidutinį darbo užmokestį (šiuo metu jis yra mažiausias Europos Sąjungoje) ir sumažinti atotrūkį tarp turtingiausių ir skurdžiausių šalies piliečių pajamų.

  Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje vidutinis atlyginimas siekia 823 eurus. Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis neseniai pareiškė, kad migraciją gali sumažinti vidutinis darbo atlyginimas, kuris siektų nors 1000 eurų. Kaip to pasiekti? Apie tai parlamento vadovas neužsiminė.

  Lietuvos ekonomistai taip pat neduoda protingų rekomendacijų, o tik trūkčioja pečiais. Seimo narė Aušra Maldekienė, dažniausiai cituojama Lietuvos ekonomistė, tik konstatuoja, kad jeigu niekas nepsikeis, "po 10-15 metų šalies laukia socialiniai ir ekonominiai smūgiai, o pensininkai ir net dirbantys žmonės atsidurs ant išlikimo slenksčio". Leidinys "Reitingai" patvirtina šias baimes ir praneša, kad virš 38% aštuntuokų nepasitiki Lietuvos prezidente ir Vyriausybe, o tai reiškia, kad netiki savo ateitimi šioje šalyje.

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone.

  Dar šia tema

  Lietuva ir Armėnija meno pagalba kartu spręs emigracijos problemą
  Lietuvos emigraciją gali sumažinti tokie procesai kaip Brexit
  Tegai:
  emigracijos problema, jaunimas, emigracija, Lietuva

  Svarbiausios temos