17:16 2020 Vasario 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.0801
 • RUB69.5480
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  242

  Žinomas amerikiečių leidinys "National Interest" paskelbė straipsnį, kuriame paaiškinta, kaip Amerika nugalės Rusiją Baltijos regione karo atveju, bet neadekvatūs autoriaus pasvarstymai net tik stebina, bet ir neramina

  Prie minties, kad Vakaruose mažai kas abejoja tuo, kad "piktasis Putinas" ruošiasi užpulti Baltijos valstybes, jau buvo galima priprasti, nors logiškų paaiškinimų, kodėl jis turėtų tai padaryti, niekas nepateikia. Todėl nenuostabu, kad "National Interest" autorius Robertas Farley daro analogišką prielaidą.

  Kita vertus, galima sutikti su jo mintimi, kad hipotetinis karinis konfliktas tarp Rusijos ir Vakarų vyks be branduolinio ginklo panaudojimo. Tačiau "eksperto" išvados apie tokio susidūrimo pabaigą yra mažų mažiausiai keistos.

  Oro pajėgos prieš oro gynybą

  To, kad Rusija, panorėjusi, greitai užimtų Baltijos šalis, JAV analitikai (pavyzdžiui, iš tokio garsaus smegenų centro kaip RAND) nekvestionuoja. Todėl esminis klausimas — ar NATO sugebės jas atkovoti? Ir čia prasideda amerikietiška svajonė.

  Minėto straipsnio autorius, kuris pristatomas kaip ilgametis karinis ekspertas, rašo: "Didesnė konvencinių scenarijų dalis rodo, kad net Europos sąjungininkai vieni gali suteikti NATO didžiulį vidutinio laikotarpio pranašumą prieš Rusiją; Rusija gali užimti Baltijos regiono dalį, bet ji labai nukentės nuo NATO oro pajėgų ir greičiausiai negalės apginti okupuotos teritorijos ilgam".

  Daugiau negu keista girdėti tokius žodžius, kai dar visai neseniai JAV valdžios atstovai atvirai teigė, kad šalies sausumos pajėgos ir pusė Amerikos oro pajėgų nepasiruošę priešpriešai su tokiu varžovu kaip Rusija, o pavyzdžiui, Vokietijos oro pajėgos (čia apie tai, kad Europa ir pati susitvarkys) yra sunkioje techninėje padėtyje.

  Antra, Farley turbūt pamiršo, kad po Vietnamo karo, kurio metu sovietinės oro gynybos sistemos numušė šimtus JAV karinių lėktuvų, Amerika nė karto nekariavo su priešininku, kuris turėtų išvystytą oro gynybos sistemą, jau nekalbant apie kitus karinius pajėgumus — ar tai būtų Serbija, ar Afganistanas, ar Irakas, ar Libija.

  Visai kita padėtis yra Rusijoje. Tokios jos oro gynybos sistemos kaip S-300 ir S-400, jau nekalbant apie "Buk", "Tor" ir "Pantsir", kartu su tokiais naikintuvais kaip Su-35, jau nekalbant apie Su-27 ir Mig-29, gali "uždaryti" Baltijos regiono dangų. O dar yra elektroninės radijo signalo gynybos priemonės, kurių efektyvumą Rusijos kariuomenėje pripažįsta ir Vakarų ekspertai.

  Ekspertas: naikintuvas-bombonešis MiG-35 stipresnis nei jo "pirmtakas" >>

  Tokiu būdu, NATO bus ypatingai sunku, jei iš viso įmanoma pralaužti šią "sieną" vien aviacija be didelių nuostolių, kuriems Vakarų valstybių visuomenė šiandien vargu ar pasiruošusi. Kitaip tariant, "National Interest" straipsnis yra visiškai diletantiškas karine prasme, bet labai pavojingas politiniu požiūriu.

  Pavojingas nenugalimumo jausmas

  Pažymėtina, kad Farley kalba iš esmės apie trečią pasaulinį karą, bet leidžia sau daryti tai labai paviršutiniškai, šventai tikėdamas lengva JAV pergale, kas gali galutinai įtikinti ir taip neadekvačius Amerikos "vanagus" tuo, kad jų šalis yra visagalė, o tai reiškia,  kad

  Rusijos nėra ko bijoti. Savo ruožtu toks nenugalimumo jausmas — tiesioginis kelias link globalios katastrofos.

  Kitaip tariant, jeigu tu galvoji, kad laimėsi bet kuriuo atveju,  be ypatingų problemų, tavo galvoje išsijungia saugiklis, ir reikalui esant galima pamokyti oponentą (pavyzdžiui, numušti jo naikintuvą), kuris neišdrįs atsakyti. Amerikos atveju situaciją papildomai komplikuoja tai, kad užsimiršta "Vietnamo sindromas", o vidinė politinė situacija skatina įsivelti į kokią nors naują karinę avantiūrą.

  Ir kas baisiausia, dabartinis JAV elitas, atrodo, tikrai tiki tuo, kad Šiaurės Korėja, Kinija ir Rusija negalės pasipriešinti Pentagono karinei mašinai, kuri juos tiesiog nušluos. Šiame kontekste vienintelė viltis, kad politikus gražins į tikrovę adekvatūs kariškiai ir kariniai ekspertai. Tačiau, kaip rodo "National Interest" straipsnio pavyzdys, tie "ekspertai" (o tokių kaip Farley yra ne vienas ir ne du) arba patys nesuvokia realybės, arba sąmoningai stiprina "vanagų" poziciją viešojoje erdvėje.

  Trumpai tariant, Amerika, sprendžiant iš jos vadovų ir "analitikų" kalbų, šiandien gali pridaryti kvailysčių, net nesuvokdama galimų jų pasekmių. Visada norisi tikėti, kad sveikas protas nugalės, bet ruoštis, matyt, reikia bet kokiems incidentams — taip pat Baltijos regione. 

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone.

  Dar šia tema

  Amerika prieš Europą: kodėl Lietuva remia JAV?
  Rusija prieš NATO virš Baltijos jūros — kuo tai gali baigtis?
  Kodėl Lietuvos krašto apsaugos ministro akys pilnos baimės?
  Tegai:
  santykiai su Rusija, naikintuvai, NATO, Baltijos šalys

  Svarbiausios temos