00:08 2019 Gruodžio 13
Tiesioginis eteris
 • USD1.1137
 • RUB70.0885
  Dalia Grybauskaitė JT Generalinėje Asamblėjoje, archyvinė nuotrauka

  Dalia Grybauskaitė Jungtinėse Tautose: su Amerika prieš Rusiją

  Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija/Robertas Dačkus
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  200

  Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės vizitas į Jungtines Tautas buvo gana turiningas. Jos dėmesio centre, kaip ir galima buvo tikėtis, atsidūrė Rusija

  Kelionės į Niujorką metu Lietuvos vadovė spėjo susitikti su Lenkijos prezidentu ir JTO generaliniu sekretoriumi Antonio Guterresu, pritarti amerikietiškai organizacijos reformai ir pasakyti karštą kalbą prieš Rusiją.

  Ostapas buvo nesustabdomas

  Lyginti šalies lyderį su komišku literatūriniu personažu, žinoma, yra šiokia tokia nepagarba prezidento institutui. Tačiau kitaip įvertinti Grybauskaitės pareiškimus iš JTO tribūnos sunku.

  Jau susitikime su Guterresu ji pabrėžė, kad pasaulis turi išmokti Krymo, Padniestrės, Pietų Osetijos ir Abchazijos pamokas ir į agresyvius veiksmus — tokius kaip pratybos "Zapad-2017" — nežiūrėti pro pirštus. Tuo pat metu, prezidentūros teigimu, Kaliningrade sutelkti branduolinių ginklų (iš kur tokia informacija, neaišku), artilerijos (kas čia per artilerija, nesuprantama) ir raketų pajėgumai gali pasiekti net Lisaboną.

  Tačiau Grybauskaitės kalba Generalinėje Asamblėjoje tapo rusofobijos kulminacija (neatsitiktinai Rusijos delegacija prieš tai net paliko salę). Skaitant ją, kyla noras prieštarauti praktiškai kiekvienai tezei, kuri yra jeigu ne melaginga, tai mažų mažiausiai diskutuotina.

  Pavyzdžiui, kaip galima lengvai prilyginti Rusiją Šiaurės Korėjai, pasakyti, kad ji užpuolė Gruziją (nors įrodyta, kad karą pradėjo Michailas Saakašvilis), ir pareikšti, kad Astrave statoma atominė elektrinė yra nesaugi?

  Arba kaip galima kalbėti apie propagandinius "sputnikus" ir žodžio laisvės slopinimą, kai Lietuvoje tos laisvės vis mažiau, o tie, kurių nuomonė skiriasi nuo oficialios, akimirksniu tampa "Kremliaus agentais"?

  Pagaliau, jeigu Lietuvos prezidentė tokia teisinga ir jai taip rūpi taika bei teisės normos, gal ji galėtų papriekaištauti ne tik Rusijai, bet ir Amerikai, kurios santykiai su tarptautine teise, švelniai tariant, komplikuoti (pavyzdžiui, jeigu Maskva neteisėtai kišasi į konfliktą Ukrainoje, kas leido JAV nevaržomai veikti suverenios Sirijos teritorijoje)?

  Trumpai sakant, savo  pareiškimais Jungtinėse Tautose Grybauskaitė dar kartą parodė savo neatsakingumą ir ištikimybę dvigubiems standartams, kas daro gėdą visai Lietuvai, kuri pasaulio akyse vis labiau atrodo kaip paranojiškai priešiška Rusijai valstybė ir Vašingtono vasalė.

  Dar keli amerikietiški akcentai

  Lietuvos vadovės susitikime su Lenkijos kolega daugiausia kalbėta apie bendrus saugumo iššūkius (Rusiją), kas nestebina, kadangi tai vos ne vienintelis aspektas, kuris dar vienija dvi valstybes, nes tautinis  jas akivaizdžiai skiria. Tiesa, tiek Vilnius, tiek Varšuva atsisakė pirkti Astravo elektrinės energiją, bet toks "energetinis bendradarbiavimas" labiau stebina, nei džiugina.

  Tuo pat metu Lietuva kartu su kitomis ES ir NATO valstybėmis pritarė Donaldo Trampo iniciatyva parengtai politinei deklaracijai, kuria siekiama reformuoti JTO, nes organizacija veikia pagal pasenusius mechanizmus ir nesugeba efektyviai spręsti globalių problemų. Realiai tai reiškia, kad Jungtinės Tautos, kur Rusija ir Kinija turi veto teisę, tiesiog trukdo Amerikai siekti dominavimo pasaulyje. Lietuvai kaip ištikimai JAV sąjungininkei tai, žinoma, irgi netinka.

  Grybauskaitė pasiskundė dėl pratybų "Zapad" JT generaliniam sekretoriui >>

  Galiausiai, pietų su kitų valstybių lyderiais metu Grybauskaitė pareiškė, kad kitais metais mūsų valstybė siųs daugiau karių į NATO, JTO bei ES vadovaujamas antiteroristines ir saugumo užtikrinimo operacijas. Viena iš pirmųjų vietų, turbūt, bus Afganistanas ar Irakas, kur Vašingtonui šiuo metu reikia pagalbininkų.

  Apibendrinant, galima teigti, kad Jungtinėse Tautose Lietuvos prezidentė gerai atliko Amerikos "vanagų" ruporo vaidmenį, ir belieka tik apgailestauti, kad pastaruoju metu jos vaidmuo tarptautinėje arenoje susiveda tik į tai.

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone.

  Dar šia tema

  Peskovas: stebėtojai gali paveikti Grybauskaitės nuomonę apie "Zapad-2017"
  Grybauskaitė išvyko į Jungtinių Tautų Generalinę Asamblėją
  Gelbėkis, kas gali: Grybauskaitė pratybų "Zapad-2017" metu išskris į JAV
  Grybauskaitė siūlo didinti lietuvių dalyvavimą kovoje su terorizmu
  Grybauskaitė aptarė su JAV viceprezidentu saugumo ir gynybos klausimus
  Tegai:
  "Rusijos grėsmė", bendradarbiavimas, Jungtinių Tautų organizacija (JTO), Dalia Grybauskaitė

  Svarbiausios temos