09:16 2020 Spalio 29
Tiesioginis eteris
 • USD1.1727
 • RUB92.3025
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  111

  Rūstus šauksmas iš Vilniaus gali pakenkti Europos Komisijos vadovo Žano Klodo Junkerio karjerai, jis be pasaulio demokratijos saugotojų iš Lietuvos leidimo pasiryžo apsilankyti marksizmo įkūrėjo 200 metinėse ir net pasakyti gerus žodžius apie šį filosofą

  Lietuvos antikomunistai mėto žaibus ir perkūnus į Junkerį, o Kinijai, kuri savo valstybėje kuria komunizmą, nagaili gražių žodžių ir dar prašo leidimų eksportuoti lietuviškus maisto produktus. 

  Svetimame vienuolyne pastebėjo netvarką

  Lietuvos dešinieji sukėlė visos Europos masto skandalą, kuris yra arti isterijos. Konservatoriai Laurynas Kasčiūnas ir Audronius Ažubalis, pasirodo, pasipiktino Karlo Markso 200-ųjų metinių minėjimu Vokietijoje. Ir nieko tokio, jei Tryro miesto, kuriame gimė Marksas, gyventojai tyliai ir ramiai, slapta nuo lietuvių, paminėtų tą dieną, tačiau ne — pasikvietė Europos Komisijos vadovą.

  Žanas Klodas Junkeris yra ne tik Europos Parlamento vadovas, bet ir gerai visame pasaulyje žinomas aukšto lygio ekonomistas. Jis laikomas vienu iš Mastrichto sutarties, reglamentuojančios pagrindinius ES valstybių-narių ekonominius rodiklius, "architektų". Tikriausiai, pasaulio ekonomikos įžymybių darbus Junkeris žino labai gerai, o Karlo Markso "Kapitalą", matyt, skaitė "iki skylių". Juk ne veltui jis savo kalboje pareiškė: "Šiandien jis (Marksas — Sputnik) kaltinamas dėl dalykų, už kuriuos nėra atsakingas ir kurių nepaskatino, nes daug jo parašytų dalykų perrašyti į priešingus".

  Junkerio žodžius patvirtina pastaraisiais metais kilęs didžiulis susidomėjimas Markso raštais Vakarų Europoje.

  Ir jei posovietinėje erdvėje, Rytų Europoje, griaunami socializmo ir komunizmo steigėjų paminklai, tai kapitalizmo aplinkoje — Vakarų Europoje — Markso šešių metrų aukščio paminklas pasitinkamas plojimais.

  Marksas gyvesnis už visus gyvus

  "Prieš trisdešimt metų panašaus paminklo būtų neįmanoma įsivaizduoti, bet šiandien, didėjant atstumui nuo VDR socializmo, atėjo laikas parodyti susidomėjimą Marksu tokia forma", — ceremonijoje teigė Tryro meras Volframas Leibė. 

  Kaip teigė vienas iš kalbėtojų, Vokietijos kairiosios partijos atstovas Diteris Kovallikas, šiandien Markso kūrinių studijose "Vakarai yra labiau pažengę nei Rytai".

  Rytuose, ypač Lietuvoje, didžiojo vokiečių filosofo ir ekonomisto darbai yra smerkiami.

  Lietuvos dešinieji per savo valdymą netgi priėmė įstatymą, draudžiantį sovietų simbolių demonstravimą šalies teritorijoje. Į įstatymą įtrauktas ir Karlo Markso įvaizdis, ir ypač jo darbų minėjimas. Jaunojo politiko Lauryno Kasčiūno žinios apie Karlą Marksą akivaizdžiai priklauso nuo antikomunistinės propagandos, kur Markso vardas sutapatinamas su Lenino vardu. Tokios plačios žinios apie Marksą, atrodo, įkvėpė Kasčiūną parengti naują įstatymo projektą "Dėl komunizmo propagandos ir kitų totalitarinių ideologijų uždraudimo viešojoje erdvėje".

  Jei įstatymas bus priimtas Lietuvos Parlamente, tai jis leis pašalinti ar pakeisti objektus, kurie "propaguoja" komunizmą savo pavadinimu arba turiniu.

  Įsidėmėtinas faktas. Karlo Markso skulptūrą gimtajam miestui padovanojo… Kinija.

  "Tai simbolizuoja Kinijos ir Vokietijos tautų draugystę, ir viltį sukurti bendrą žmonijos likimą", — pareiškė Kinijos valstybės tarybos vadovo pavaduotojas Go Vaimin paminklo atidarymo ceremonijoje.

  Anot jo, Markso ideologija yra vertingas viso pasaulio dvasinis turtas, kuris turėjo itin didelį poveikį Kinijai.

  Svajonės apie Kiniją

  Tačiau stiprios Kinijos, kuriančios komunizmą, atžvilgiu Lietuvos konservatoriai tyli. Be to, Lietuva išnaudoja kiekvieną progą nusiųsti savo pieną ir mėsos produktus į didžiąją Kinijos rinką, nes jų nėra kur dėti, uždarius Rusijos rinką.

  Lietuvos Vyriausybė reguliariai siunčia į Kiniją savo emisarus, kurie giria lietuviškus produktus ir žemai lenkiasi prieš Kinijos komunistų partiją. O jie pradeda karštligiškai ieškoti žemėlapyje tokios šalies kaip Lietuva. Atranda ir prisimena: "Ach, Lietuva! Sovietų Sąjunga! Taika, draugystė!"

  Tačiau vos tik prasideda kalba apie dokumentų pasirašymą, atveriantį Kinijos rinką Lietuvai, Pekinas gauna pikantiškas nuotraukas.  Jose — Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė ir konservatoriai, kurie baiminasi Markso įvaizdžio, šypsosi ir priima į savo glėbį Dalai Lamą.

  Prie nuotraukų yra pastabos, kuriomis Kinijos vadovybė informuojama apie tai, kaip Tibeto lyderis reguliariai apsilanko Lietuvoje, be to, dar ir pačiame Vilniaus centre yra "Tibeto skveras", kuriame kasmet tie patys konservatoriai šūkauja "Laisvę Tibetui!".

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone

  Dar šia tema

  Lietuva tikisi didesnio krovinių iš Kinijos srauto per Klaipėdos uostą
  LKL pirmoji pasaulyje pasirašė sutartį su Kinijos krepšinio asociacija
  Dalai Lama birželį apsilankys Vilniuje
  "Suirutė mintyse" Lietuvos išorės politikoje
  Tegai:
  Karlas Marksas, Audronius Ažubalis, Laurynas Kasčiūnas, Žanas Klodas Junkeris, Kinija, Lietuva

  Svarbiausios temos