07:28 2020 Liepos 04
Tiesioginis eteris
 • USD1.1224
 • RUB80.2153
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  313

  Lietuvos karinė žinyba mano, kad naujasis NATO aviacijos poligonas netoli Kazlų Rūdos "sustiprins atgrasymo politiką". Iš tiesų projektas, skirtas Rusijai, žada daug nemalonių staigmenų pačiai Lietuvai. Atskleiskime kortas ir jų reikšmes

  Dabar yra didelė tikimybė, kad NATO bombos ir raketos nukris ant lietuvių galvų, kaip tai nutiko Estijoje. Kaimyninės respublikos ginkluotosios pajėgos negalėjo atsekti amerikiečių raketos, kurią paleido ispanų naikintuvas, trajektorijos ir netgi nerado jos kritimo vietos. Recidyvai yra įmanomi ir kitose Baltijos šalyse, o Lietuvos šansai didėja.

  Be to, Estijoje įvykęs incidentas parodė, kad NATO rytinio flango oro erdvė neapsaugota net nuo senų Amerikos raketų, tokių kaip "AIM-120 AMRAAM". Tam, kad naujausios raketos, pavyzdžiui, Rusijos kompleksai "Iskander" arba "Calibre", būtų sulaikyti, nėra nei priemonių, nei sąlygų. Kodėl tiek daug triukšmo dėl "sulaikymo"? JAV ir NATO buvimas Baltijos šalyse yra figos lapelis, kuris praktiškai neslepia pasirengimo agresijai prieš Rusiją.

  Kazlų Rūdos aviacijos poligono projektas finansuojamas JAV biudžeto lėšomis. Statyboje tiesiogiai dalyvauja Amerikos nacionalinės gvardijos inžinerijos įmonė iš Pensilvanijos, esanti už septynių tūkstančių kilometrų nuo Lietuvos.

  Ypatingas Pentagono susidomėjimas yra suprantamas: tokios priemonės gali būti naudojamos slaptam karinių oro pajėgų dislokavimui ir Rusijos teritorijos (Kaliningrado srities) blokadai. Beje, Lietuvos susisiekimo ministerija, prieš pradėdama eksploatuoti aerodromą, padarė dar vieną paslaugą NATO – pažymėjo naujas zonas, kuriose draudžiami civilinės aviacijos orlaivių skrydžiai.

  Strateginis pavojus

  Rusijos požiūriu NATO poligonas šalia Kazlų Rūdos yra 60 kilometrų nuo Kaliningrado srities ir 190 Kaliningrado miesto, o tai akivaizdžiai kelia grėsmę šalies saugumui. Statomas strateginės svarbos objektas, iš esmės, atspirties taškas NATO šuoliui į Rusiją.

  Tikėtina, kad šalia poligono greitai atsiras nauja Aljanso aviacijos bazė šalia Lietuvos Zuoknių ir Estijos Emario aerodromų. Juk už keturių kilometrų nuo Kazlų Rūdos yra patogus aerodromas "šuoliui", kurio pakilimo takas virš dviejų tūkstančių metrų su daugybe bunkerių ir angarų gretimuose miškuose.

  Šis karinis aerodromas buvo pastatytas 1976 metais tam, kad būtų galimybė priimti sunkų karinį lėktuvą Il-76. Tuomet buvo sukurtas specialus kompleksas, skirtas desantininkų treniruotėms ir apsaugos kontrolės postams. Šis objektas Kauno 7-ajai oro desanto divizijai leido tris kartus sumažinti parengties kovai laiką.

  Viskas, kas nauja, yra gerai pamiršta sena. Tam tikros investicijos į sovietinio karo aerodromo modernizavimą leis paversti jį stambia NATO karinės aviacijos baze su nuosavu poligonu šalia Rusijos slenksčio.

  Konspirologams čia ne vieta. Prezidentas Donaldas Trampas antradienio naktį pasirašė Kongreso priimtą įstatymą, susijusį su rekordiniu šalies gynybos biudžetu 2019 metams, ir šis dokumentas įpareigoja Pentagono vadovybę apsvarstyti galimybę pereiti nuo NATO oro policijos misijos Baltijos šalyse prie Oro gynybos misijos.

  Ciniška transformacija

  NATO oro policijos misija Baltijos šalyse įgyvendinama nuo 2004 metų, kai Lietuva, Latvija ir Estija tapo Aljanso narėmis. Per pastaruosius 14 metų savo oro pajėgų jaunieji europiečiai taip ir nesukūrė.

  Po minėto JAV biudžeto pertvarkymo, budintys NATO naikintuvai krizės atveju galės vykdyti kovines misijas Baltijos regione. Tačiau tam reikės naujos išvystytos infrastruktūros: aerodromų tinklo, inžinerinių įrenginių, kuro ir šaudmenų sandėlių bei treniruočių oro atakoms. 2019 metų JAV biudžetas, kurio apimtys  — 716 milijardų eurų, numato "šimtmečio statybas" Baltijos šalyse.

  Pagal prezidento Trampo pasirašytą dokumentą, amerikiečių parama Baltijos šalims yra "nuolatinė ir ilgalaikė JAV ginkluotųjų pajėgų buvimo vieta, kurioje bus nuolat vykdomi JAV specialiųjų pajėgų mokymai, intensyvios bendros pratybos ... sukuriamos sąlygos NATO prireikus imtis kolektyvinių kovinių veiksmų."

  Faktiškai Amerikos kariuomenei įsakyta "įsirausti" Baltijos valstybėse ir būti ten, nuolat pasirengus kovai su Rusija. Sprendimas pradėti karines operacijas gali būti priimtas bet kuriuo patogiu JAV pretekstu, įskaitant pakartotiną "Skripalių apnuodijimą".

  Šiandien amerikiečių pėstininkų vienetai ir daugiafunkciai naikintuvai F-35 atvyksta iš toli dalyvauti karinėse pratybose Baltijos šalyse, tačiau artimiausiu metu viskas pasikeis. Aljansas turės oro bazes su nuolatine kariuomene ir karine technika Baltijos regione. Nesvarbu, kad tam nėra jokių objektyvių priežasčių, tačiau Vašingtono ir Briuselio "vanagai" jau suplanavo "mirties kilpą" ir pasikinkė "tris Apokalipsės arklius": Vilnių, Rygą ir Taliną.

  Militarizacijos Baltijos regione procesas ir beprecedentis JAV karinių grupuočių stiprinimas prie Rusijos sienų tampa negrįžtamu procesu ir nežada nieko gero taikiems Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojams. Šio "šokio su kardais" fone, rami Maskvos pozicija yra nepriekaištinga, tačiau grėsminga Rusijos reakcija tampa tik laiko, o ne diskusijų klausimu.

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Dar šia tema

  NATO neturi duomenų apie žalą dėl atsitiktinio raketos paleidimo virš Estijos
  Rusijos URM išjuokė NATO dėl raketos paleidimo virš Estijos
  Estijoje ieškoma raketa, netyčia paleista ispanų naikintuvo
  Estijoje užgesintas atsitiktinai paleistos raketos paieškų zonoje kilęs gaisras
  Tegai:
  grėsmė, Lietuva, NATO, Kazlų Rūdos poligonas

  Svarbiausios temos