02:27 2019 Liepos 18
Tiesioginis eteris
 • USD1.1215
 • RUB70.4625
  Pekinas, archyvinė nuotrauka.

  Lietuviai išmokys Kiniją gerbti žmogaus teises Tibete

  © Sputnik / Мария Плотникова
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  Vladimiras Matvejevas
  5430

  Kinijos valdžios institucijų kvietimu į Tibetą keliauja deputatų delegacija iš trijų Baltijos šalių; Lietuvai atstovaus penki Seimo nariai iš Tarptautinių santykių grupės

  Seimo nariai užtikrina, kad vizito metu Lietuvos parlamentarai Tibete iškels ir žmogaus teisių klausimus. Valdančiųjų oponentai jau palygino artėjantį vizitą į Tibetą su Europos delegacijų apsilankymu Kryme.

  Važiuoti negalima atsisakyti

  Rytų Azijos diplomatija išbandys lietuvių tvirtumą. Norite Kinijos investicijų? Besąlygiškai pripažinkite Tibetą Kinijos dalimi ir nustokite flirtuoti su Dalai Lama. O jei tęsite provokuojančius veiksmus nepripažintojo Tibeto lyderio atžvilgiu, tuomet matysite Kinijos juanius kaip savo ausis.

  Prekybos centras, archyvinė nuotrauka.
  © Sputnik / Александр Кряжев

  Apytiksliai taip galima suprasti oficialų Kinijos valdžios institucijų kvietimą Lietuvos, Latvijos ir Estijos parlamentarams aplankyti Tibetą ir susitikti su oficialiomis valdžios institucijomis. Atsisakyti neįmanoma. Priešingu atveju oficialus Pekinas amžiams pamirš apie nepriklausomų Baltijos šalių uostus ir galiausiai sustos Rusijos uostuose Baltijos jūroje, kaip prie vienos iš Naujojo didžiojo šilko kelio šakų pabaigos taško. Taigi milijardai eurų-juanių kartu su prekėmis ir investicijomis iš Kinijos praplauks ir praskris virš Vilniaus, Rygos ir Talino biudžetų.

  Reveransai Dalai Lamai

  Per 27 Lietuvos nepriklausomybės metus Tibeto lyderis Dalai Lama Vilnių aplankė keturis kartus. Pirmą kartą, 1991 metais ant Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo bangos Kinijos opozicijos nario atvykimą buvo galima paaiškinti naujosios valstybės Europos žemėlapyje dar nesusiformavusia užsienio politika. Tačiau per pastaruosius du vizitus - 2013 metais ir šiemet - kalbama apie tikslingą Lietuvos valdžios lojalumą nepripažinto Tibeto lyderiui.

  Šiemet bent jau Lietuvos prezidentei Daliai Grybauskaitei užteko proto nepriimti Dalai Lamos Prezidento rūmuose, kaip buvo prieš penkerius metus. Tačiau Parlamentinė ryšių su Tibetu grupė, Tibeto aikštė Vilniaus centre ir Dalai Lamos priėmimas parlamente negali likti be Kinijos diplomatų dėmesio.

  Naujasis Didysis šilko kelias

  Per pastaruosius du dešimtmečius Kinijos ekonomika sparčiai vystėsi. Šiandien ji yra antra ekonomika pasaulyje. Dėl Kinijos investicijų rikiuojasi eilė. Kinijos vadovybės paskelbtas ambicingas Naujojo šilko kelio projektas yra skirtas Ramiojo vandenyno sujungimui su Europa ir ypač su Baltijos jūra. Pekine, norint realizuoti daugialypių dolerių projektą, reikia aiškiai ir tiksliai nustatyti, kas yra draugas, o kas yra Kinijos prekių ekonominės ekspansijos priešas pasaulinėje rinkoje.

  Pradėjus sankcijų karą tarp Vakarų ir Rusijos, Pekinas atvirai parėmė Maskvos pusę. Tačiau jis neatsisako alternatyvių prekybos maršrutų iš Rytų į Vakarus.

  Ir tokių variantų yra keli. Neseniai net Ukraina pasiūlė savo - apeinant Rusijos teritoriją per Kazachstaną, Kaspiją, Kaukazą ir Juodąją jūrą.

  Komunizmas ar pinigai?

  Lietuva juk miega ir mato, kaip jos pienas ir mėsa, kurie anksčiau buvo tiekiami Rusijos rinkai dideliais kiekiais, keliaus į imperiją su 1,5 mlrd. žmonių naujuoju Šilko keliu. O dėl to galima ir užsimerkti prieš nepriimtiną ideologiją. Galų gale pinigai neturi kvapo.

  Kiniją valdo Komunistų partija. O dešinieji Lietuvos konservatoriai, kurie per visus šiuolaikinės istorijos laikotarpius formuoja Vilniaus užsienio politiką, nori pripažinti Komunistų partiją kaip nusikalstamą organizaciją. Anksčiau teisėkūros lygiu jie sugebėjo uždrausti sovietų simbolių demonstravimą.

  Tibetas kaip Krymas

  Dabar konservatoriai nusprendė į Lietuvą vežančio sūrius ir dešras vežimo ratus įsprausti geležinį strypą. Iš konservatorių lūpų jau nuskambėjo kvietimai įžūliai ignoruoti Kinijos kvietimą. Atseit, šiandien siųsti oficialią Lietuvos parlamentarų delegaciją tolygu siuntimui į "okupuotą Krymą".
  Dėl to teisintis teko Lietuvos Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui.

  "Važiuoja trijų Baltijos šalių delegacijos. Pirmiausia mes svarstėme, ar tikrai turime ten vykti. Tikriausiai, niekas neįsižeistų, jei dvi šalys atvyktų, o trečioji - ne ... Bet mes turime Vieningos Kinijos sutartį ir negalime nesilaikyti šio susitarimo", - sakė Parlamento vadovas interviu "Žinių radijui".

  Na, jei jau atsisakyti neįmanoma, tai iš delegacijos, kuri Kinijos valdžios institucijų kvietimu vyks į Tibetą, konservatoriai griežtai reikalavo, kad į posėdžių darbotvarkę būtų įtraukti klausimai apie žmogaus teisių gynimą Tibete. Bet tai taip pat tolygu spjūviui į veidą priimančiosios Kinijos atžvilgiu.

  Delegaciją sudaro penki Seimo nariai. Tarp jų - buvęs Lietuvos ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius. Tai jo vadovaujamai vyriausybei 2015 metais Pekinas pareiškė, kad yra pasiruošęs atkurti Lietuvos ir Kinijos santykius, užšaldytus dėl Dalios Grybauskaitės Dalai Lamos priėmimo prezidento rūmuose 2013 metais.

  Ar buvęs Lietuvos ministras pirmininkas sugebės įtikinti Kinijos valdžią Lietuvos lojalumu Pekino komunistiniam režimui ir garantuoti galimų Kinijos investicijų neliečiamumą? Ar neatsitiks, kad būsimas Lietuvos prezidentas, kuris bus išrinktas 2019 metų pavasarį, vėl pakvies Dalai Lamą penktą kartą aplankyti Baltijos erdvę? Galų gale, Lietuva yra tikrai demokratiška šalis, ir valdžia joje, kaip kaprizingos merginos nuotaika, gali keistis kas ketverius metus.

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Dar šia tema

  Šalia JAV ambasados Pekine nugriaudėjo sprogimas
  JAV žiniasklaida įvardijo penkias šalis, kurių neįmanoma užkariauti
  Tegai:
  ekonominiai ryšiai, Tibetas, Kinija, Lietuva

  Svarbiausios temos