01:43 2020 Gruodžio 05
Tiesioginis eteris
 • USD1.2159
 • RUB90.0679
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  73

  Amerikos prekybos tinklas "Walmart" gali patekti į juodąjį sąrašą įmonių, kurios pakerta Baltijos valstybių saugumo pagrindus

  Verslininkai, nederinę su Lietuvos, Latvijos ir Estijos valdžios institucijomis, išdrįso prekiauti  marškinėliais su sovietiniais simboliais, už kurių viešą demonstravimą Baltijos šalyse gresia baudžiamoji atsakomybė.

  Paklausa diktuoja pasiūlą — tai vienas iš pagrindinių prekybos įstatymų ir kapitalizmo kertinis akmuo. Tai žino net geriausių pasaulio universitetų pirmakursiai, jau nekalbant apie stambių Amerikos įmonių vadybininkus.

  "Walmart" rinkodaros specialistai  ištyrė rinką, apklausė potencialius pirkėjus ir nusprendė užsakyti bandomąją marškinėlių partiją. Ir ne paprastų, o vėliavos formos. Ne, ne JAV ar britų, bet… TSRS. Matyt, tikėdamiesi, kad jie bus populiarūs tarp pirkėjų iš posovietinių respublikų, kuriose Sovietų Sąjungos sudėtyje gyveno beveik 300 mln. žmonių. O tai yra didžiulė kapitalisto verslininko rinka.

  Pinigai neturi kvapo — kitas kapitalizmo įstatymas. Ir čia sentimentams nėra vietos. Kažkam patinka, kažkam — ne. Taip, TSRS subyrėjo, kaip krištolo vaza, ir jos trijuose mažuose fragmentuose — Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje — prisiminimai apie sovietmetį šiandien sukelia nervinį drebulį, kartais pereinantį į isteriją.

  Tačiau amerikiečių verslininkai atsivertė katalogus, informacinius tinklalapius ir perskaitė, kad šiandien trijose rusofobinėse  Baltijos šalyse gyvena ne daugiau kaip penki milijonai gyventojų. Ir ne faktas, kad visus penkis milijonus ištinka epilepsijos priepuolis, kai jie mato raudoną audinį su pjautuvu ir kūju. Ir tai, kad Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje sovietų simbolika prilyginama fašistinei, o jos demonstravimas yra draudžiamas, nėra įsakas Amerikos verslininkams.

  Kas ta Lietuva, kurioje gyvena mažiau nei 3 milijonai gyventojų, palyginti su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis ar Rusija, kur atitinkamai 327 ir 150 milijonų žmonių? Atmintyje iš karto iškyla personažų dramblio ir Moskos vaizdai.

  Adidas parduotuvė, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Наталья Селиверстова

  Bet "Moska, žinoma, stipri, nes ant dramblio loja ji". Net Lietuvos ambasadorius JAV Rolandas Kriščiūnas, atidėjęs į šalį visus savo diplomatinius reikalus, kreipėsi tiesiai į "Walmart" ir griežtai pareikalavo atšaukti baisių raudonų marškinėlių pardavimą.

  "Sprendimas rodyti ir reklamuoti simbolius, susijusius su masinėmis niekuo dėtų žmonių žudynėmis, negali ir neturėtų būti vertinamas kaip įprastinė verslo veikla. Tokių simbolių reklama rezonuoja su dideliu skausmu", — sakė Lietuvos ambasadorius ​​laiške amerikiečių bendrovės vadovui.

  Lietuvos diplomatą palaiko Europos Parlamento nariai. Du deputatai iš Latvijos, keturi iš Lietuvos ir trys iš Estijos. Iš viso jau devyni iš 751. Pabrėžtina, kad iš trijų Baltijos šalių Europos Parlamente dirba 25 deputatai (11 iš Lietuvos, Latvijos ir aštuoni iš šešių iš Estija), ir griežtą laišką "Waltmart" bendrovei pasirašė mažiau nei pusė.

  Pasirodo, kad net ir šalyse, kuriose oficialiai patvirtinta antisovietiškoji ideologija, tik trečdalis gyventojų yra sovietų simbolių demonstravimo priešininkai. Likusi dalis gali būti priskiriama potencialiems raudonų marškinėlių pirkėjams. Taigi, amerikiečių vadybininkai saugiai, be jokios rizikos, gali užsisakyti iš gamintojų naują "kūjo ir pjautuvo" marškinėlių partiją.

  O Baltijos politikams "Walmart" turėtų išsikirti premiją už plačią produkcijos reklamą. Galų gale net skandalingas gaminio paminėjimas žiniasklaidoje — tai dar vienas reklamos būdas. Tai taip pat žino pirmaujančių pasaulio universitetų ekonomikos fakultetų pirmakursiai.

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Dar šia tema

  Lentelės prie tarybinių paminklų atsirado dėl uždraustos simbolikos
  Grūto parko logotipe naudojama sovietinė simbolika – galimas įstatymų pažeidimas
  Lietuvos URM paskelbė diplomatinį karą "Adidas"
  Tegai:
  Baltijos šalių saugumas, prekyba, sovietinė simbolika, ekonomika

  Svarbiausios temos