05:54 2020 Rugpjūčio 08
Tiesioginis eteris
 • USD1.1817
 • RUB86.9753
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  112

  Seimo politinės partijos pasirašė susitarimą dėl gynybos politikos ateinantiems dešimt metų, kuriame numatyti ambicingi planai — pasiekti, kad iki 2030 metų karinės išlaidos pasiektų 2,5% BVP

  Tokiu būdu Vilniaus nori puikuotis labiausiai išsivysčiusių NATO šalių gretose, kartu su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis, korios karinėms išlaidoms skiria 3,5% valstybės biudžeto.

  Lietuvos politinis elitas kupinas pasididžiavimo. Palaikydami geriausias TSKP tradicijas politikai kuria planus penkeriems-dešimčiai metų į priekį. Ir nesvarbu, kad šie planai ne visada atspindi tikrąjį ekonominio vystymosi lygį. O jei šiems plataus užmojo planams nepakaks pinigų, bus galima paimti paskolas iš Tarptautinio valiutos fondo ar Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko.

  Taigi, vienas pirmųjų klausimų, aptariamų Seimo rudens sesijoje, buvo leidimas Vyriausybei panaudoti užsienio paskolas, kad jau šių metų ataskaitoje NATO atsispindėtų pagrindinio kriterijaus — 2% BVP gynybai — įgyvendinimas. Šiandien bus pasiskolinta, o paskolą grąžins ateinančios kartos.

  Užtat eiliniame NATO narių susitikime bus galima išdidžiai stovėti šalia JAV prezidento prieš tuos, kurie nedrįsta išleisti 2% savo biudžeto gynybai. Ir jau 2030 metais šiam tikslui Lietuva skirs 2,5% BVP.

  "Jei 2020 metais bus suformuota Vyriausybė su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija, gynybos finansavimas bus dar ambicingesnis ir mes sieksime įgyvendinti susitarimo tikslus iki 2025 metų", — išdidžiai sakė dabar opozicijoje esančių konservatorių lyderis Garbielius Landsbergis  po istorinės sutarties pasirašymo.

  Šiandien NATO daugiausia lėšų kariniams tikslams skiria JAV — 3,5 proc. BVP. Tačiau amerikiečiai pamiršta pasakyti, kad beveik visos šios lėšos lieka valstybės viduje. JAV karinis-pramoninis kompleksas yra didžiausias pasaulyje. Milžiniškos korporacijos, tokios kaip "Lockheed Martin", "Boeing", "Raytheon", "Northrop Grumman", garantuoja darbo vietas beveik 3,5 mln. JAV piliečių, kuriančių tą patį BVP (bendrąjį vidaus produktą).

  Tačiau Aljanso nariai, kurių karinė pramonė nėra išvystyta arba jos išvis nėra, jų pinigai "gynybai"  papildo tik tų pačių JAV karinių monstrų kišenes. Nenuostabu, kad Donaldas Trampas paskutinio NATO viršūnių susitikimo metu pareikalavo ne mažiau kaip 20% lėšų, skirtų gynybai, nukreipti ginkluotei įsigyti, o ne didinti karių atlyginimus arba pagerinti jų mitybą. O Lietuvos gynybos ministerijoje įvyko negražus incidentas. Vietoj paprastų aliuminio šaukštų kažkas nusprendė pirkti "auksinius". Tuo pačiu sparčiai panaudoti karinį biudžetą. Ačiū Dievui, kad nors karininkų uniformas nebuvo nuspręsta siūti iš brangaus Kinijos šilko.

  Ant daugumos NATO šaunamųjų ginklų, cisternų, orlaivių ir laivų stovi antspaudas "Made in USA". Ką gamina ta pati Lietuva Šiaurės Atlanto aljansui? Taip, beveik nieko. Yra mažytė šovinių gamykla, dar TSRS palikimas, kurioje gaminami šaudmenys sovietinio pavyzdžio ginklams. NATO tokie šaudmenys nereikalingi. Todėl jie tonomis siunčiami, kaip humanitarinė pagalba, į karštuosius taškus posovietinėje erdvėje, kur žmonės yra žudomi tais pačiais AKM arba PM.

  Ukrainai neseniai padovanojo 150 tonų šaudmenų — septynis tūkstančius Kalašnikovo automatų, beveik du milijonus šovinių, daugiau nei 80 kulkosvaidžių, kelis minosvaidžius, prieštankinius ginklus, karinės įrangos. Žudykite į valias savo piliečius Donbase.

  Tuo pačiu Vilnius atlaisvina savo karinius sandėlius nuo sovietinės ginkluotės, kad užpildytų juos Amerikos M-16 ir JAVELIN priešlėktuviniais ginklais ir "darniai siektų prasmingo ir nuolatinio JAV ir NATO karinių pajėgų buvimo regione (Baltijos —  Sputnik)".

  Lietuviai, padėkime Amerikos KPK (kariniam-pramoniniam kompleksui) savo milijonais eurų! O pensininkai ir skurstantys palauks, kai kalbama apie tai, kas šventa, —  Lietuvos valstybės ir viso demokratinio pasaulio saugumą.

  Tiesa, Lietuvoje ne visi sutinka skirti šimtus milijonų eurų "kardams". Opozicinė socialdemokratų partija, vadovaujama Gintauto Palucko, atsisakė pasirašyti susitarimą padidinti karines išlaidas iki 2,5% BVP 2030 metais ir privalomos karinės prievolės atkūrimą. Tačiau opozicijos sprendimas veikiau išimtis, o ne taisyklė, Lietuvai paklusniai vykdant Vašingtono nurodymus.

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  NATO: plėtros istorija
  © Sputnik /
  NATO: plėtros istorija

  Dar šia tema

  Šiauliuose įsikurs naujas Lietuvos kariuomenės pėstininkų batalionas
  Grybauskaitė iš Seimo laukia tik atsakingų sprendimų
  Seimo narė: Už politikų ambicijas ir vėl mokės žmonės
  Tegai:
  gynybos biudžetas, NATO, JAV

  Svarbiausios temos