18:55 2020 Birželio 03
Tiesioginis eteris
 • USD1.1194
 • RUB77.0055
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  173

  Žinomas JAV analitinis centras RAND savo naujausiame tyrime pasiūlė Amerikai mažinti įtampą santykiuose su Rusija Baltijos regione. Kodėl? Ir ką tai reiškia Lietuvai?

  Pirmiausia, būtina pažymėti, kad RAND Corporation yra labai žinomas ir įtakingas "smegenų centras" Jungtinėse Valstijose. Kitaip tariant, jo tyrimai tam tikra prasme atspindi ir formuoja JAV politinio-karinio elito nuostatas.

  Įdomu, kad 2016 metais pasirodžiusiame straipsnyje "Atgrasymo stiprinimas rytiniame NATO flange" RAND ekspertai rašė, kad agresyvi Rusija kelia grėsmę Baltijos valstybėms, ir tai yra problema NATO — todėl būtina investuoti į Maskvos atgrasymą regione, stiprinant Aljanso sausumos ir oro pajėgas jame.

  Praėjo dveji metai. NATO nuosekliai stiprina savo rytinį flangą, o Amerikos santykiai su Rusija dar labiau paaštrėjo — jokių nuolaidų ar derybų su Kremliumi. Ir štai šiame fone, kai viskas, regis, vyksta teisinga linkme, grupė RAND analitikų staiga prabyla apie būtinybę atnaujinti dialogą su Maskva. Kodėl?

  Kas atgraso ir kodėl

  2018 metų tyrime aukščiau šios korporacijos ekspertai faktiškai teigia, kad realios grėsmės Rusija Baltijos šalims nekelia, nes jos jai neturi tokios strateginės reikšmės kaip, pavyzdžiui, Ukraina. Tuo tarpu Amerika, anot jų, ne kartą patvirtino savo įsipareigojimą ginti Lietuvą, Latviją ir Estiją, o NATO ėmėsi konkrečių žingsnių šia kryptimi.

  Tokiu būdu, RAND atstovų nuomone, dabartinis atgrasymo lygis Baltijos regione yra pakankamas, ir stiprinti jį reikėtų ne kuriant karinį balansą su Rusija, o atnaujinant atvirą dialogą su ja bei grįžtant prie regioninės ginklų kontrolės.

  JAV karinė bazė, archyvinė nuotrauka.
  © Sputnik / Александр Имедашвили

  Elgtis būtent taip reikia todėl, kad pirmojo tipo veiksmus Maskva, RAND analitikų teigimu, gali įvertinti kaip egzistencinę grėsmę, ir dabartinė atgrasymo sistema žlugs, o antrojo tipo iniciatyvos dar labiau sumažins jos tariamą agresiją Baltijos šalių atžvilgiu.

  Praktiškai tai reiškia, kad, kaip rašoma RAND tyrime, Amerikai reikėtų susilaikyti nuo strateginių smogiamųjų sistemų dislokavimo regione ir tuo pat metu paraginti Latviją ir Estiją skirti didesnį dėmesį jose gyvenančių rusakalbių poreikiams.

  Tiesą sakant, toks JAV ekspertų adekvatumas stebina, ypač turint omenyje tai, kad jis atsirado tuo metu, kai Jungtinės Valstijos ketina pasitraukti iš trumpojo ir vidutinio nuotolio raketų sutarties ir Vakaruose tęsiasi kalbos apie dar griežtesnes antirusiškas sankcijas.

  Ar tai reiškia, kad studijos autoriai atkeliavo iš kitos planetos ir nori sužlugdyti Lietuvos užsienio politiką?

  Realistai prieš "vanagus"?

  Surasti RAND "nušvitimo" priežastį iš tikrųjų labai sunku, nes jam kaip ir nėra jokių prielaidų. Tačiau vieną paaiškinimą straipsnio autoriui išmąstyti vis dėlto pavyko.

  Galima teigti, kad JAV politikoje jau seniai vyksta konfliktas tarp vadinamųjų "realistų" ir "vanagų". Pastarieji Rusijos atveju propaguoja kovą iki pergalės: jokių kompromisų — arba mes, arba jie. Pirmieji mano, kad konflikto su Maskva kaštai didesni už jo naudą, todėl geriau kalbėtis ir žaisti pagal taisykles, kurios buvo būdingos Šaltajam karui (susitariame, kur jūsų, kur mūsų, ir nedarome staigių judesių).

  Šiame kontekste RAND tyrimas yra ryškus klasikinio amerikietiško realizmo pavyzdys. Tai, kad jam pavyko prasiskverbti į viešumą tokiame rimtame ekspertiniame lygyje tuo metu, kai JAV politiniame-informaciniame diskurse dominuoja "vanagų" pozicija, keista. Tačiau tai reiškia, kad adekvati realistinė prieiga Amerikoje gyva.

  Kitas klausimas — ar ji įtakinga? Jeigu tai nauja tendencija strateginiame JAV mąstyme, Lietuva ir kitos Baltijos valstybės turėtų sunerimti, nes, pavyzdžiui, apie regioninės priešlėktuvinės gynybos sistemos kūrimą tokiu atveju galima pamiršti, o Amerikos pasiūlymas atsižvelgti į rusakalbių poreikius Latviją ir Estiją tiesiog šokiruotų.

  Tačiau manytina, kad kol kas Baltijos sostinės neturėtų pernelyg jaudintis, nes aptariamas RAND straipsnis yra tik mažas šviežio analitinio oro gurkšnis labai užterštoje politinėje-karinėje Vašingtono, Londono ir Briuselio atmosferoje.

  Kitaip tariant, gera žinia (pasauliui, bet ne dabartinei Lietuvai) ta, kad Amerikoje vis dar yra blaiviai mąstančių realistų, bloga — jie šiandien nustumti į strateginį pakraštį. Tačiau, kaip sakoma, lašas po lašo ir akmenį pratašo...

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Dar šia tema

  Ekspertas papasakojo, kaip galėtų prasidėti branduolinis karas tarp Rusijos ir JAV
  Žiniasklaida paaiškino, kodėl Rusijai nereikia naujo ginklo, kad sunaikintų JAV
  Didžioji Europos kariuomenė "gynybai nuo JAV ir Rusijos": Putinui tai patinka
  Tegai:
  Rusija, JAV

  Svarbiausios temos