08:48 2019 Gegužės 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.1187
 • RUB72.1352
  Saulius Skvernelis ir Dalia Grybauskaitė, archyvinė nuotrauka

  Arogantiški visažiniai: Lietuvos ministrų ir vadovės ginčas nebevaldomas

  © Фото: Robertas Dačkus (lrp.lt)
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  Vladimiras Matvejevas
  Lietuvos prezidento rinkimai 2019 (223)
  11410

  Užakinė Grybauskaitės ir vyriausybės polemika įgauna pagreitį, o priešrinkiminės lenktynės pradeda naują etapą

  O kas tu toks?

  Dviejų Vilniaus aikščių, pavadintų didingų lietuvių garbei — Vinco Kudirkos ir Simono Daukanto — barnis pradeda naują etapą. Iš Prezidentūros kaip iš gausybės rago pasipylė kaltinimai Vyriausybei ir valdančiajai koalicijai. Kol kas jie išlieka diplomatinio stiliaus ribose.

  Nacionalinės televizijos eteryje Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė pavadino valdančiuosius "valstiečius" ir Vyriausybę "arogantiškais visažiniais". Premjeras nedelsdamas į tai atsakė ir pavadino Grybauskaitę "vieninteliu (Lietuvoje — Sputnik) žmogumi, kuris viską žinojo ir neklydo".

  Kol kas tokie užakiniai išpuoliai labiau panašūs į Panikovskio ir Šuros Balaganovo stumdymąsi nei į gladiatorių kovą — iki mirties. Tačiau, artėjant rinkimams, dvi priešingos grupuotės pradės naudoti sunkiąją artileriją.

  Jūsų korta mušta

  Konservatoriai su prezidentės tiesioginiu dalyvavimu kol kas muša "valstiečius" šešetu. Net ne kozirine korta. Jie bando įtikinti rinkėjus, kad "Agrokoncernas", priklausantis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderiui Ramūnui Karbauskiui, pažeidžia tarptautines sankcijas prieš Rusijos kapitalą. Ir šiandien tai prilygsta nusikaltimui prieš žmoniją.

  "Valstiečiai" blefuoja ir bando kol kas neatskleisti savo kortų, jie ramiai "perka kortas" iš Seimo ankstesnių 2008-2016 metų Vyriausybių tyrimo rinkos. Ką jie jau pririnko? Tai tikriausiai paaiškės per aktyviausią rinkimų kampanijos etapą.

  LVŽS išlaiko intrigą dėl savo kandidatūros prezidento rinkimuose. Atrodo, kad šį vaidmenį atlieka ministras pirmininkas Saulius Skvernelis. Jis kaip lygus su lygiu diskutuoja ir ginčijasi su prezidente.

  "Mes visada kalbame labai dalykiškai, kaip lygiaverčiai politikai. Kalbame vienodu tonu ir viena, ir kita pusė laikomės to pariteto. Manau, kad esame abu rinkti Lietuvos žmonių, turime tam tikrus įgaliojimus ir esame lygiaverčiai partneriai", — kalbėjo Skvernelis.

  Kandidatai, parodykite savo veidą

  O premjero užnugaryje visuomet stovi Ramūnas Karbauskis. Jis tarsi yra ir tarsi jo nėra. Visi Karbauskio pareiškimai patenka į dešimtuką. Jis ir paskutiniame ginče tarp ministro pirmininko ir prezidentės įterpė savo trigrašį.

  Jis pasiūlė Daliai Grybauskaitei prisiimti tam tikrą atsakomybę už reformos klaidas, padarytas, kai buvo skaičiuojami streikuojančių mokytojų atlyginimai. Galų gale, prezidentė paskutinioji pasirašo dokumentus ir tokiu būdu pritaria naujai tvarkai.

  "Dabar, kada ta reforma padaryta, sakoma, čia viskas blogai, aš žinau, kaip reikia padaryti, aš dabar ištaisysiu. Prezidentė pasirašė įstatymo projektus ir dėl reformos be jokių pastabų. Jei žinojai ir pasirašei, neįspėjai nieko, tokiu atveju prisiimi atsakomybę", — sakė Karbauskis.

  Kartu Dalia Grybauskaitė turėtų prisiimti atsakomybę už visus pastaruosius dešimt metų Lietuvoje vykstančius reikalus ir reikaliukus.
  Neverta dėl visų bėdų kaltinti dabartinę koaliciją, kuri valo Augėjaus arklides, likusias nuo socialdemokratų-darbiečių ir konservatorių-liberalų. O jie turi kuo "pasigirti".

  Didingos statybos

  Tai ir Ignalinos AE uždarymas, vietoj kurios ketino statyti naują Visagino atominę elektrinę. Bandė ant popieriaus, o projektui skirtus pinigus išleido realiai. Beje, pinigus, skirtus iš valstybės iždo. Štai ir didžiulis SGD terminalas Klaipėdos įlankoje siūbuoja ant bangų kaip paminklas konservatorių vyriausybės ir prezidentės Dalios Grybauskaitės išlaidumui.

  Galima priminti ir Krašto apsaugos ministerijos įsigytus auksinius šaukštus. Beje, įsigyti jie buvo iš įmonės, kuri, pagal gandus, susijusi su aukščiausiais konservatorių valstybės pareigūnais. Ir skandalas dėl asmeninio prezidentės susirašinėjimo su Eligijumi Masiuliu — puikus būdas dviejų Dalios Grybauskaitės kadencijų valstybės valdymo metodams apibūdinti.

  Čia ji LRT studijoje skundžiasi, kad valdžia ir Vyriausybė nenori įsiklausyti į jos (Grybauskaitės) didelę valdymo patirtį, valdančioji koalicija savo veiklą skiria "jėgos demonstravimui, buldozerio demonstravimui, kad jau ir girdėti nebūtina, žino ir taip gerai, įsiklausyti nereikia".

  Norėčiau prisiminti, bet neišeina, kada pati Dalia Grybauskaitė klausėsi kieno nors nuomonės. Na, išskyrus vienintelio ir neklystančio Vytauto Landsbergio...

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija

  Lietuvos Respublikos prezidentai
  © Sputnik /
  Lietuvos Respublikos prezidentai
  Temos:
  Lietuvos prezidento rinkimai 2019 (223)

  Dar šia tema

  Prezidentė dėl mokytojų Skverneliui davė tris savaites
  Ar "Mokytojų Maidanas" palaidos Saulių Skvernelį ir jo vyriausybę
  Skvernelis kaltina konservatorius ryšiais su Kremliumi
  Tegai:
  Lietuvos prezidento rinkimai, Prezidentūra, Vyriausybė

  Svarbiausios temos