16:23 2019 Gruodžio 11
Tiesioginis eteris
 • USD1.1077
 • RUB70.4627
  Nord Stream-2 tiesimas, archyvinė nuotrauka.

  "Dramblys ir blusa": kaip Lietuvos prezidentė kovojo su "Shell" vadovu

  © Photo : © Nord Stream 2 / Thomas Eugster
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  273

  Kai mes matome dar vieną pareiškimą prieš "Nord Stream-2", kurį, pavyzdžiui, pateikia ponia prezidentė, turime prisiminti, kieno ekonominiams interesams ji bando pakenkti

  Pastaruoju metu aptardami naujų Rusijos dujotiekių projektus, skirtus dujoms tiekti į Europos rinką, Europos ir JAV politikai darosi vis aktyvesni.

  Senatas, JAV parlamento Aukštieji rūmai ragina Europą atsisakyti "Nord Stream-2" įgyvendinimo, šiek tiek vėliau panašų reikalavimą pateikė Europos Parlamentas.

  Po to grupė ekspertų, komentatorių, politologų pradėjo analizuoti šiuos politikų pareiškimus, spėliojo, ar šie raginimai pasieks savo tikslą, įvertino galimą riziką ir pan. Tuo tarpu nedaugelis diskusijos dalyvių atkreipė dėmesį į tai, kad nieko neišgirdo nei Šveicarijos bendrovės "Nord Stream-2 AG", kuri tiesiogiai kontroliuoja "Nord Stream-2" statybą, nei bendrovės, kuriai priklauso 100 proc. akcijų — "Gazprom" — komentarų.

  Tik iš Baltijos jūros platybių lyg aidas skamba pranešimai: "Nutiesta 100 kilometrų dujotiekio, nutiesta 200 kilometrų , nutiesta 300 kilometrų"; "Specialus vamzdžių klojimo laivas "Pioneering Spirit" juda iš Juodosios jūros į Baltijos jūrą, kad galėtų prisijungti prie "Nord Stream-2" tiesimo darbų." O apie Senatą ir Europos Parlamentą su jų rezoliucijomis — nė žodžio.

  Susipažinkite — "Nord Stream-2 AG"

  Šiek tiek paradoksali situacija — politikai nerimauja, o dujų pramonės specialistai, regis, nemato ar negirdi viso šio ažiotažo. "Nord Stream-2 AG" vadovybė — tikri profesionalai, turintys didžiulę patirtį tarptautiniuose projektuose apskritai ir iš dalies Europos projektuose.

  Kompanijai vadovauja vykdomasis direktorius Matthias Warnig, kuris dirbo "Dresdner Bank AG" nuo 1990 iki 2006 metų, o nuo 2006 iki 2015 metų būtent jis vadovavo "Nord Stream AG", įkūręs pirmąjį Rusijos Baltijos jūros dujotiekį "Nord Stream".

  Projekto "Nord Stream-2" direktorius — Henning Kote, nuo 1996 iki 2006 metų ėjęs Vokietijos energetikos bendrovės "E.ON Ruhrgas AG" investicijų projektų ir veiklos kontrolės skyriaus vadovo pareigas. 2006 metais jis prisijungė prie "Nord Stream" projekto, šiuo metu padeda įgyvendinti "Nord Stream-2".

  "Nord Stream-2 AG" būstinė įspūdinga: vyriausiasis finansų pareigūnas yra Jungtinės Karalystės finansų apskaitos instituto mokslo darbuotojas Paul Corcoran. Reinhard Ontid, kuris 20 metų vadovavo Vokietijos kompanijos "E.ON Group" teisinės pagalbos skyriui, tapo komerciniu direktoriumi.

  Kaip matote, tai yra europiečiai, kurie gerai išmano oficialią Europos teisę ir nerašytas taisykles, kurios ne mažiau svarbios kuriant santykius su Europos dujų bendrovėmis. Šie ponai nekomentuoja politikų, žurnalistų, ekspertų nerimo dėl tariamai galimų "Nord Stream-2" įgyvendinimo problemų. Tyli ir dirba.

  "Gazprom" — valstybinė įmonė

  Nieko keisto, paradoksalaus, paslaptingo tame nėra, nes "Nord Stream-2 AG" komanda gerai išmano Europos teisės aktus, kuriuos, deja, labai retai prisimena Rusijos ekspertai ir komentatoriai. Jei yra paradoksas, tai visiškai kitur — mes ir toliau perduodame Rusijos ekonomikos realijos patirtį ir praktiką Europai ir JAV, todėl neįmanoma suprasti, kas vyksta aplink "Nord Stream-2".

  Rusijoje valstybinė bendrovė "Gazprom", įkurta TSRS laikais, turi išimtinę teisę eksportuoti dujotiekio dujas, be to, ji yra vertikaliai integruota naftos bendrovė. Tai, kad bendrovė "Gazprom" pati atlieka geologinį laukų tyrimą, pati kuria ir įgyvendina jų vystymo projektus, pati nustato dujotiekių maršrutus ir pati juos tiesia, savarankiškai nuspręsdama, kas bus Europos partneriai ir kokias sutartis pasirašys, yra didžiulis pranašumas.

  Lygiai taip pat mes pripratome prie to, kad "Gazprom" veiksmus, jei reikia, koreguoja Rusijos prezidentas, o jo įsakymus ir nurodymus "Gazprom" beatodairiškai vykdo. Mes, iš inercijos, samprotaudami apie Europos dujų rinką, vadovaujamės savo stereotipais, nesusimąstydami, kad ES ir JAV visai kitokie ekonomikos įstatymai, kad jų "naftos ir dujų ir energetikos įmonių pasaulis" atrodo kitaip, kad čia galioja kitokios taisyklės, kitokie sutartiniai santykiai, kitokia valdymo sistema.

  Dalia — visur ir visada

  Mes lyg ir girdime, kad Europos ir Jungtinių Valstijų ekonomika ir jų energetika yra visiškai liberalizuotos, bet negalime suprasti, ką tai reiškia. Europai "Nord Stream-2" projektas nėra valstybinis ar visos Europos, jo įgyvendinime dalyvaujančios bendrovės nėra valstybės, nė vienas prezidentas, ministrų pirmininkas ir parlamentų pirmininkas neturi juridinės teisės toms bendrovėms įsakinėti.

  Viena iš "Nord Stream-2" statybą finansuojančių bendrovių yra "Royal Dutch Shell", kurios emblema, visiems pažįstama kriauklė, puošia tris šimtus Rusijos degalinių. Bendrovės logotipas buvo išrastas 1833 metais. Bendrovė, turinti dabartinį pavadinimą, po XIX a. pabaigoje įvykusių susijungimų ir pertvarkos, savo įkūrimo data laiko 1907 metus.

  Nė viena šios bendrovės, kurios turtas sudaro apie 500 milijardų JAV dolerių, kuri veikia 80 pasaulio šalių ir kuriai priklauso didžiausias pasaulyje degalinių tinklas, akcijų dalis nepriklauso jokiai Europos valstybei. "Royal Duth Shell" būstinė jau antrą šimtmetį įsikūrusi Hagoje, tačiau jokiam Nyderlandų ministrui pirmininkui nekyla minčių, kad jis galėtų atvykti į šį pastatą ir duoti nurodymus.

  Kai mes matome dar vieną pareiškimą prieš "Nord Stream-2", kurį, pavyzdžiui, pateikia ponia Lietuvos prezidentė, turime prisiminti, kieno ekonominiams interesams ji bando pakenkti. Prisiminkime, kokia yra Lietuvos ekonomika ir palyginkime ją su "Shell" ekonominiu potencialu, kurio metinė apyvarta siekia 470 milijardų dolerių, vidutinis metinis pelnas — nuo 10 iki 15 mlrd. dolerių, o bendrovės darbuotojų skaičius siekia 100 tūkstančių. Palyginote?

  Dabar pabandykite nustebti dėl to, kad Matthias Warnig nereaguoja į visas Baltijos šalių ir Lenkijos lyderių kūrybines iniciatyvas, net jei jie pradėtų jas giedoti choru šokdami rateliu. Žinoma, Lenkijos ministro pirmininko pavaduotojas Mateušas Moravieckis gali bandyti pareikšti savo pretenzijas dėl "Nord Stream-2" " Royal Dutsh Shell" vykdomajam direktoriui Benui van Burdenui asmeniškai, tačiau yra įtarimų, kad ministras pirmininkas, norėdamas užsirašyti pokalbiui su van Burdenu, turės kreiptis į jo sekretorę prieš kelis mėnesius...

  Nesuvokdami, kas yra penkios Europos bendrovės, finansuojančios "Nord Stream-2" statybą, mes negalime suprasti, kodėl projektas vykdomas ir niekas netaiko jam sankcijų, įskaitant asmenį vardu Donaldas Trampas. O jei šiek tiek iš arčiau susipažintume su šiomis kompanijomis, pamatytume ne iškreiptą, bet tikrąjį vaizdą.

  Šiaurės srautas-2
  © Sputnik /
  "Šiaurės srautas-2"

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Dar šia tema

  Lietuvai atėjo metas slėptis — nuo šalčių ir Rusijos dujų
  Lenkijos bendrovė "PGNiG" pasirašė SGD tiekimo iš JAV sutartį 20-iai metų
  Vilnius — ne pasaulio centras: kaip URM vadovą užgriuvo baisus nusivylimas
  Tegai:
  Nord Stream-2

  Svarbiausios temos