23:11 2020 Rugpjūčio 14
Tiesioginis eteris
 • USD1.1813
 • RUB86.5850
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  136

  Šiais metais Baltarusijos opozicijai Europos Sąjunga skirs keturis milijonus eurų, kad šalyje būtų vystoma "pilietinė visuomenė"

  Dalis šių lėšų greičiausiai bus siunčiamos į Lietuvą, kur įsikūrė "Baltarusijos demokratijos kalvė" — Europos humanitarinis universitetas. Galbūt dalį lėšų iš skiriamos sumos gaus ir Lietuvos žiniasklaidos priemonės, aršiai kovojančios "Rytų informaciniame fronte".

  Keturi milijonai eurų — nedidelė suma pagal geopolitikos standartus. Tačiau Baltarusijos opozicijai — gera parama valdžios valčiai įsiūbuoti. Sustiprinus Vakarų poziciją Kijeve, Minskas laikomas strategine kryptimi Rusijos apsupčiai nedraugiškomis valstybėmis. Lėšų šiai misijai įvykdyti skiriama ne tik iš užjūrio, bet ir iš Europos biudžeto. Atvirai paskelbtas konkursas paprastiems kareiviams ir karininkams pritraukti į "Baltarusijos Maidano" kariuomenę.

  Vakarai jums, baltarusiams, padės

  "Šio kvietimo teikti paraiškas tikslas — padėti Baltarusijos pilietinei visuomenei didinti viešojo administravimo sistemos skaidrumą, didinti piliečių dalyvavimą politiniame gyvenime, vykdyti demokratines reformas ir ginti žmogaus teises, taip pat užtikrinti integracinę socialinę ir ekonominę plėtrą. Jei įmanoma, tai turėtų būti padaryta teikiant finansinę paramą iš trečiųjų šalių", — sakoma Europos Komisijos konkurso lydimajame dokumente.

  Kas yra baltarusių teisių gynėjai? Lietuvoje tai yra Europos humanitarinis universitetas (EHU) — vienintelis privatus "Baltarusijos" universitetas, išduodantis Europos pavyzdžio diplomus. Didžioji dalis universiteto studentų (daugiau nei 95%) yra jauni, aktyvūs baltarusiai, kurie žavisi Vakarais.

  1992 metais įsikūrusį EHU Baltarusijos valdžios institucijos uždarė 2004 metais. Beveik iš karto jis rado prieglobstį Vilniuje. Jam buvo skirtos patalpos pačioje senamiesčio širdyje bei aukščiausio lygio finansavimas. Lėšas skyrė ir skiria iki šiol Lietuvos vyriausybė, Europos Komisija, Šiaurės šalių ministrų taryba ir įvairūs tarptautiniai fondai — t.y. "Sorosas ir kompanija".

  Ko ir kaip mokoma EHU? Tai galima nesunkiai suprasti tiesiog susipažinus su universiteto struktūra, kurią sudaro keturi departamentai: žiniasklaidos, politikos ir socialinių mokslų, teisės ir istorijos. Ten nėra jokių techninių ar taikomųjų mokslų, o tik tie, kurie formuoja tautos sąmonę.

  Kariai ir jų vadai

  Europos Komisijos paskelbtas konkursas "projektui" finansuoti taip pat suskirstytas į dvi dalis.

  Dalia Grybauskaitė ir Petras Porošenko
  AP Photo/Sergei Chuzavkov

  Pirmosios tikslas "įtraukti pilietinę visuomenę ir "nepakankamai aktyvią" gyventojų dalį į šalies politinį gyvenimą". Kitaip tariant, tai eilinių kovotojų būsimo "Baltarusijos Maidano" daliniuose rengimas.

  O antroji pinigų dalis bus skirta "nevyriausybinių organizacijų" vyresniesiems vadams finansuoti, kurie rėš kalbas iš televizijos ekranų ir scenų. Jie diegs į abejojančių Baltarusijos piliečių protus "pagarbą pamatinėms žmogaus teisėms", taip pat stiprins potencialius šalies žmogaus teisių gynėjus, kurie savo ruožtu dalyvaus politiniame gyvenime bei "didins vyriausybės skaidrumą ir atskaitomybę".

  Lyderiams bus skirtos premijos

  Ir jei viskas vyks taip, "kaip numatyta", Baltarusijos revoliucionieriai gaus įspūdingas premijas. Reformoms Baltarusijoje skatinti 2017-2020 metais ES jau numatė skirti 136 mln. eurų. Tai jau yra solidi suma, už kurią galima ir tėvynę parduoti.

  George Sorosas, archyvinė nuotrauka
  © AP Photo / Anja Niedringhaus

  O artimiausi kaimynai — lietuviai — transliuos būsimos spalvotosios revoliucijos Minske įvykius visam pasauliui. Jie jau sukaupę daug patirties dalyvaudami spalvotosiose revoliucijose posovietinėje erdvėje. Patys išbandė Soroso parengtą metodinę medžiagą apie tai, kaip nuversti vyriausybę 1991 metais, kai žlugo TSRS. Vėliau Vilnius padėjo Michailui Saakašviliui sukelti "rožių revoliuciją". O Kijeve Euromaidano metu, griaudint sprogimams ir siautėjant gaisrų ugniai, "Šlovė Ukrainai!" šaukė net Lietuvos Seimo narė Loreta Graužinienė. Jau nekalbant apie tai, kad šiandien Porošenko neturi artimesnio draugo nei Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, kuri pasaulyje išgarsėjo dėl neapykantos visoms posovietinėms valstybėms, kurios nepriima "Europos vertybių".

  Laisvės pranašai

  Apie pagrindines Lietuvos žiniasklaidos priemones net kalbėti neverta. Jos pasirengusios "propaguoti demokratiją" Baltarusijoje net už simbolinį finansavimą — Europos Komisijos dotacijas. O pirmaujantis Baltarusijos opozicijos portalas "Chartija 97" ilgą laiką buvo įsikūręs būtent Vilniuje. Tiesa, šiuo metu apie "žmogaus teises" Baltarusijoje kalbama jau iš Prahos. Kodėl "Chartijos 97" žurnalistai pabėgo iš Lietuvos į Čekiją? Sklando gandai, kad su tuo susijusi nelabai švari istorija. Sakoma, kad su Lietuvos žiniasklaida nepasidalinta Europos pinigais, skirtais demokratijos plėtrai Baltarusijoje.

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Dar šia tema

  Dovana Rusijos opozicijai: Vilniuje įamžintas Boriso Nemcovo atminimas
  Buvusi Latvijos prezidentė pareiškė, kad šalies gyventojų "smegenys kaip roplių"
  Demokratija pavojuje — ar Lietuvai gresia diktatūra?
  Naujas Maidanas ir Lietuvos pozicija
  Lietuva nurodė Baltmaidano "pagrindinio smūgio" kryptį
  Porošenko ketina dalyvauti teisme dėl Maidano įvykių
  Krymas paskelbė signalus iš Ukrainos apie "naujo Maidano" grėsmę
  Tegai:
  Europos Sąjunga, opozicija, Baltarusija

  Svarbiausios temos