11:37 2019 Liepos 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.1173
 • RUB70.5611
  Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, archyvinė nuotrauka.

  Su kuo gi Jūs, pone Linkevičiau, su Amerika ar Kinija?

  © Flickr/ Lithuanian Ministry of Foreign Affairs
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  Aleksandr Lipovec
  20140

  Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius netikėtai aštriai kritikavo Valstybės saugumo departamentą, kuris savo metinėje ataskaitoje apibūdino Kiniją kaip vieną iš pagrindinių grėsmių Lietuvos valstybingumui

  Toks keistas užsienio reikalų ministro pareiškimas prieštarauja JAV valstybės departamento nurodymams. Juk JAV taip pat mano, kad Kinija yra dar didesnė grėsmė Vakarams nei Rusija. Tai su kuo gi Jūs, pone Linkevičiau, su Amerika ar Kinija?

  Užsienio reikalų ministro rytiniame interviu Lietuvos radijo stočiai "Žinių radijas" metu nebuvo numatyta jokių sensacijų. Pagal tradiciją Linas Linkevičius turėjo įjungti nutrintą plokštelę su savo hitu "Rusijos grėsmė"; atidiems klausytojams suteikti eilinę porciją politinės informacijos apie tai, kaip "rusai ateina". Po to turėjo pridėti kažką apie Europos Sąjungos vienybę tęsiant sankcijas prieš Kremlių, siaubingą "Nord Stream-2" ir Baltarusijos atominės elektrinės pavojų ir užbaigti interviu tradiciniu šūkiu "Šlovė Ukrainai!".

  Į ataką

  Bet kažkas pasisuko ne ta linkme. Linkevičių "užnešė" į žvyrkelį! Jis negailėjo kritikos naujausiai specialiųjų tarnybų ataskaitai apie grėsmes Lietuvai. Jis stojo krūtine ginti Kinijos žvalgybininkus. Prisišnekėjo iki to, kad valstybės apsaugos pareigūnus pavadino "etikečių klijuotojais"! Galbūt prieš ateidamas į radijo studiją išgėrė dozę stimuliuojančių preparatų?

  "Kinai puikiai žino, kad mes turime įstatymus, kurie saugo mūsų strateginę infrastruktūrą, kur mes žiūrime jautriau, jeigu yra investicijos į strateginius objektus. Kai žinai taisykles ir jos gerbiamos, nėra didelių problemų. Taip kad čia aš nekabinčiau kažkokių etikečių, nebūtų tai atsakinga daryti", — "Žinių radijui" sakė ministras.

  Ir čia pasidarė apmaudu dėl visos Lietuvos žvalgybos, kuri nemiega dieną-naktį, ieško ir gaudo Maskvos ir Pekino šnipus. Ir už tokį titanišką darbą sulaukė ne pagyros, o buvo užsienio reikalų ministro išbarti.

  Mašiniste, stabdyk!

  Atrodo, kad žvalgybos pareigūnai, kurpdami savo ataskaitą, nesiteikė pasitarti net su visos užsienio politikos vadovu. Matyt, gavo iš Vašingtono "regioninio komiteto" nurodymus per savo kanalus apie tai, ką rašyti ataskaitoje, o su savo vadovais tingėjo viską suderinti. Juk panašias instrukcijas "iš centro" gavo ir Latvijos specialiosios tarnybos. Latviai beveik vienu metu su lietuviais pareiškė apie šnipus iš "Huawei".

  Huawei
  © Sputnik / Кирилл Каллиников

  Pasirodo, kad "centras" sukompromitavo Lietuvos politikos aukštuomenę, kuriai, beje, tiesiogiai vadovauja Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su Linkevičiumi. Valstybės saugumo departamento dėka visa Lietuva buvo atitraukta nuo pelningų Kinijos sutarčių ir galimų kelių milijonų investicijų. Galima suprasti Linkevičiaus pasipiktinimą. Ypač po viešos Kinijos ambasados ​​Lietuvoje kritikos. Būtina kaip nors išspręsti situaciją, kaip nors pasiteisinti prieš Pekiną ir neįžeisti Vašingtono.

  "Aš nematau naudos iš tos viešos diskusijos. Matyt, autoriai tų dokumentų tegu paaiškina, kokių jie turi motyvų ir kodėl būtent tokius teiginius skleidžia, tai tegu autoriai apie tai kalba. (...) Mes tikrai žiūrime lanksčiai, pragmatiškai, pabrėžčiau, žiūrime ir vertybiškai. Pirmiausia žiūrime savo nacionalinių interesų", — sakė jis.

  Demokratinė Rusija baisesnė už komunistinę Kiniją

  Po tokių žodžių Linkevičiui beliko tik atsiklaupti ir su ašaromis akyse prašyti Kinijos komunistų pasigailėjimo. Nuo tokios gėdos dekomunizuotos Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovą išgelbėjo tik populiarioji plokštelė apie "Rusijos grėsmę".

  "Čia nereikia būti dideliu ekspertu ar kažkokiu analitiku, kad tą grėsmę įžvelgtumei.  (...) Šalis iš tikrųjų trikdo savo dalyvavimu daugelį procesų, aitrina tam tikrus konfliktus. Tad, kad Lietuva būtų išimtis, būdama kaimynystėje, būtų naivu manyti", — kalbėjo jis.

  Turint omenyje tai, kad šiandien Maskva ir Pekinas dažnai veikia kartu, prieštaraudami kolektyviniams Vakarams, Linkevičiaus žodžius galima interpretuoti įvairiai. Atseit, aš atsiprašau Kinijos, bet iš karto išbaru jos strateginę partnerę. O kaip sako sena išmintis, mano draugo priešas — ir mano priešas. Toliau mąstykite patys.

  "Lietuvos vėtrungė" persirengia skrydžio metu

  Savo pareiškimu radijo eteryje ministras nušovė ir trečiąjį zuikį. Meistriškumo nepragersi! Juk Lino politiniame lobyne yra dvi Gynybos departamento vadovo kadencijos (1993-1996, 2000-2004 metais). Ir tiek pat laiko užsienio reikalų ministro pareigose (nuo 2012 metų iki dabar). Tokios karjeros galima tik pavydėti.

  Naujasis Šilko kelias Lietuvą apeis aplinkkeliais >>

  Gegužės mėnesį Lietuvoje gali įvykti baisus dalykas. Naujuoju prezidentu gali būti išrinktas ne konservatorių statytinis. Tai reiškia, kad Lietuvos užsienio politikos vektorius gali pakrypti kita linkme. Todėl reikės naujo užsienio reikalų ministro. Ir tada, su žodžiais "vėl keičiasi valdžia", buvęs Lietuvos komjaunimo lyderis vėl turės užsidėti iki "geresnių laikų" paslėptą "budionovką". O plokštelę su "rusų grėsmės" šlageriu teks paslėpti.

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Dar šia tema

  Kinija pasirengusi priimti lietuvišką jautieną ir grūdų produktus
  JAV žiniasklaida: Rusija ir Kinija formuoja "Rytų Atlantą"
  Kinija laiko kaltinimus iš Lietuvos pusės absurdiškais ir kvailais
  "Сopy paste" politika: kodėl Kinija tapo "grėsme" Lietuvai tik dabar
  Tegai:
  Kinija, Valstybės saugumo departamentas (VSD), Linas Linkevičius

  Svarbiausios temos