15:16 2020 Balandžio 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.0791
 • RUB82.4810
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  187

  19 kilometrų geležinkelio ruožas iš Lietuvos į Latviją sukiršino dvi galingas struktūras ES ir NATO, bet jau kainavo Lietuvos biudžetui dešimtis milijonų eurų. Be to, pakenkė verslo sektoriaus įvaizdžiui šalies, kuri trukdo verslui tam tikrų politikų naudai. Kas yra už tai atsakingas?

  Lietuvos politikos Šapokliak

  Prieš 11 metų santykiai tarp Vilniaus ir Varšuvos, švelniai tariant, nebuvo šilti. Lietuvos valdančiųjų aukštuomenė, kaip ir senė Šapokliak iš filmuko apie Čeburašką, nusprendė "pakišti kiaulę" Lenkijos koncernui "PKN Orlen". Be įspėjimo, kaip perkūnas iš giedro dangaus, ji davė komandą išardyti geležinkelio atšaką iš Mažeikių į Latvijos Rengę. Nepigūs darbai, savaime suprantama, apmokami iš mokesčių mokėtojų kišenės per valstybinę įmonę "Lietuvos geležinkeliai".

  Mažeikių naftos perdirbimo gamykloje gaminamą kurą pradėta gabenti į Latviją kelių transportu, kas kainuoja daug brangiau už pristatymą geležinkeliu. Pralaimėjusiųjų gretose atsidūrė ne tik lenkai, kurie vienu metu pasidavė lietuviams ir nupirko naftos koncerną iš bankrutavusio "Jukos", bet ir latviai. Sumažėjo "Orlen Lietuva" (Mažeikių naftos perdirbimo gamyklos pavadinimas po įsigijimo — Sputnik) ekonominiai rodikliai, o kaimynų latvių kuro sąnaudos atitinkamai padidėjo. Lietuvos biudžetui visa tai taip pat kainavo, kai buvo ardomi geležinkelio bėgiai. Žodžiu, vieni nuostoliai. Tačiau buvo paglostytos Lietuvos "užkulisinių valdovų" sielos.

  Briuselio regioninio komiteto "rimtas papeikimas"

  Ir viskas būtų praslydę pro pirštus, jei Lietuva būtų iš tikrųjų nepriklausoma valstybė, kaip 1991 metais šie valdovai žadėjo savo piliečiams. Tačiau 2004 metais ji sugebėjo prisijungti prie ES ir NATO, o "nepriklausomybės taisyklės" buvo automatiškai panaikintos.

  Į Latvijos skundą dėl išmontuotų bėgių Europos Komisija reagavo nors ir pavėluotai, bet griežtai. Lietuvai buvo skirta 28 mln. eurų bauda, o iki 2019 metų šalis įpareigota atstatyti 19 km ilgio geležinkelio ruožą. O tai dar papildomi 10 mln. eurų. Ar paskaičiavote, kiek kainavo "menki Lietuvos valdovų paišdykavimai"? Jau beveik 40 mln. eurų. Neįmanoma apskaičiuoti nuostolių dėl dešimties metų laikotarpiu nutraukto ryšio tarp dviejų ES narių. Žalos dydį galima netiesiogiai vertinti pagal Latvijos geležinkelių pretenzijų dydį "Lietuvos geležinkeliams" dėl to išardyto ruožo. Tai jau yra 80 mln. eurų suma! Na, apskaičiavote? Suma jau viršija šimtą milijonų eurų.

  Politikai valdo ekonomiką

  Be to, į ekonomikos sritį pagal seniai nusistovėjusią tradiciją Lietuvoje įsitraukė politikai. Pasirodo, kad kompanija "Vitras-S", kurią kontroliuoja Estijos geležinkelių paslaugų grupė "Skinest Rail", kuri nuo 2017 metų sausio mėn. dalyvauja NATO skelbiamuose konkursuose, laimėjo konkursą geležinkelio ruožo atstatymo darbams atlikti. Ir viskas būtų gerai, bet konkurso nugalėtojo direktorius ir pagrindinis akcininkas yra žmogus, turintis rusišką (!!!) pavardę. O ką sako nauja Lietuvos nacionalinio saugumo doktrina? "Prezidentės Grybauskaitės teigimu, nė cento Rusijai — teroristinei valstybei!"

  Vyriausybė laužo galvas — ką daryti? Kaip pakeisti neseniai patvirtintą "strateginių sandorių tikrinimo" procedūrą? Lydosi ministro smegenys, kaista padėjėjų pirštai nuo klaviatūros maigymo, kabinetas ūžia kaip širšių avilys. O tai taip pat yra mokesčių mokėtojų pinigai.

  Kas kaltas? Ką daryti?

  Paaiškėja, kad, regis, "smulkūs valdovų paišdykavimai" 2008 metais atnešė daugiau nei 100 milijonų nuostolių visai šaliai. O kas už tai atsakys?

  Rasti išdykėlius nesunku. Reikia tik panorėti. Juk kažkas įsakė eiliniams darbuotojams ardyti geležinkelio bėgius? Be abejo, yra rašytinis įsakymas ir darbų sąmatos. Kas šį įsakymą pasirašė? Derėtų iškviesti šį Tiapkiną-Liapkiną į prokuratūrą, gerokai patardyti, ir jis pirštu parodys pareigūną ar politiką, kuris žodžiu paragino išardyti bėgius. Taip, matyt, jis pažadėjo prizą už efektyvumą. Tokį tyrimą galėtų atlikti net Teisingumo ministerijos stažuotojas.

  Nesunku atlikti tokius tyrimus ir mažesnių nuostolių Lietuvai atnešusių aferų atvejais naujausių laikų istorijoje. Pavyzdžiui, tos pačios "Mažeikių naftos" pardavimas Amerikos įmonei "Williams", Ignalinos AE uždarymas, SGD terminalo "Independence" pirkimas. Jau nekalbant apie smulkesnius dalykus.

  Bet kam tai rūpi? Žmonės turi trumpą atmintį. Per ketverius metus jie sugeba pamiršti, kas buvo pažadėta dar prieš paskutinius rinkimus, jau nekalbant apie viską, kas įvyko prieš dešimtmetį.

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Dar šia tema

  Latvija įtaria, kad Lietuva nori "pasiglemžti" geležinkelio tranzitą
  Lietuva išleis milijonus eurų geležinkelio atkarpai iki Klaipėdos atnaujinti
  Tegai:
  NATO, ES, Latvija, Lietuva

  Svarbiausios temos