07:34 2020 Balandžio 09
Tiesioginis eteris
 • USD1.0871
 • RUB82.1046
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  137

  Europos Žmogaus Teisių Teismas "atkūrė istorinį teisingumą" ir prilygino "miško brolių" sunaikinimą Lietuvos gyventojų genocidui. Po to, kai buvo priimtas EŽTT sprendimas buvusio sovietų specialiųjų tarnybų darbuotojo Stanislovo Drėlingo byloje, visa Lietuvos žiniasklaida džiaugsmingai platino šią žinią

  Tą pačią dieną Lenkijos nacionalinio atminimo institutas išteisino Romualdą Rajsą, kuris 1948 metais buvo nuteistas mirties bausme dėl masinio baltarusių žudymo. Ar Europa ir toliau perrašinėja Antrojo pasaulinio karo metų tamsiuosius genocido ir Holokausto puslapius?

  "Drėlingo bylos" svarstymas EŽTT vyko po to, kai visų instancijų teismai atmetė buvusio KGB pareigūno ieškinį. Lietuvos teisingumo nuosprendyje teigiama, kad Stanislovas Drėlingas, dalyvavęs "miško brolių" vado Adolfo Ramanausko (Vanago) suėmime, tapo "Lietuvos gyventojų genocido" dalyviu. Regis, tai patvirtinta kovo 12 dieną Strasbūre. Bent jau taip teigiama Vilniuje.

  Ir šitai nepaisant to, kad 2015 metais tas pats EŽTT pripažino "Lietuvos gyventojų genocido" formuluotės nepagrįstumą svarstant "miško brolių" atvejį.

  Kas gi pasikeitė per ketverius metus?

  Ogi per šį laiką Sovietų Sąjungos įpėdinė Rusija Europos akyse iš demokratinės valstybės tapo velnio išpera ir visų posovietinių jaunų europiečių galvos skausmu, o trys Baltijos šalys ėmėsi diriguoti šiam procesui.

  Žudikai — genocido aukos?

  Skelbdamas nuosprendį, EŽTT negalėjo nežinoti, kad 2018 metai buvo paskelbti Lietuvoje Adolfo Ramanausko (Vanago) metais. Ir jo stebuklingai atrasti palaikai buvo perlaidoti su prezidentės palaiminimu. Pats Ramanauskas pavadintas vienu iš valstybės vadovų "sovietų okupacijos" metu, o jo vardas aukso raidėmis įrašytas į istoriją.

  Nejaugi po viso to paskelbsi kaltu civilių žudikų vadą? Tai bus visos naujausios Lietuvos istorijos, kurioje "miško broliai" — ne žudikai, bet didvyriai, gėda. Ar EŽTT teisėjų tarybos narys iš Lietuvos įrodinėjo nepripažintą "partizanų" "herojiškumą"? Manau, kad taip. Todėl paskelbtas būtent toks nuosprendis. Šiuo sprendimu Strasbūro teismas "partizanų herojų" likvidavimą prilygino "Lietuvos žmonių genocidui".

  Lietuvos teisingumo ministras Elvinas Jankevičius net išreiškė viltį, kad galbūt Europos teisėjai netrukus prilygins sovietinį režimą nacių režimui. "Osana" Europos teisėjams!

  "EŽTT pripažino, kad pareiškėjas buvo teisėtai nuteistas už dalyvavimą genocide, o tai reiškia, kad EŽTT tuo pat metu pripažino, kad Sovietų Sąjungos represijos prieš partizanus, kaip didelę nacionalinės grupės dalį, gali būti laikomos genocidu", — sakė Jankevičius interviu "Žinių radijui".

  Verta priminti, kad Ramanauskas (Vanagas) ir jo bendražygiai prisidėjo prie holokausto, kai buvo nužudyta daugiau nei 200 tūkst. Lietuvos žydų. Ir visi Izraelio žmonės tai prisimena. Kaip Lietuvos kovotojai už "istorinio teisingumo atkūrimą" paaiškins EŽTT sprendimą?

  Lenkija mokosi iš Baltijos šalių

  Beveik kartu su Strasbūro teismo sprendimu Lietuvos byloje Lenkijos nacionalinio atminimo institutas išteisino (po mirties) Romualdą Rajsą, pravarde Buryj.

  Šis "didvyris" dalyvavo civilių baltarusių žudyme pokario laikotarpiu, nuo 1946 iki 1948 metų.

  Pasak lenkų istorikų, ypač žiaurus 79 gyventojų, tame tarpe ir moterų bei vaikų, nužudymas yra nelaimingas atsitiktinumas.

  "Buryj neveikė siekdamas sunaikinti (visiškai ar iš dalies) Baltarusijos bendruomenę ar stačiatikių bendruomenę, gyvenusią Lenkijoje pagal dabartinį teritorinį išsidėstymą... Dėl Buryj kaltės susiklostė situacija, su kuria jis negalėjo susidoroti ir, nepaisant jo ketinimų, žuvo žmonės, kurie nieku gyvu neturėjo nukentėti", —  cituojama istoriko Kazimiežo Krajevskio ir advokato Gžegožo Visovskio nuomonė.

  Vadovaujantis Lenkijos istorikų logika, netoli ta diena, kai Adolfas Hitleris ir Heinrichas Himleris bus vadinami herojais, nes jie kovojo prieš "sovietinį režimą", kitaip tariant — Rusiją. O milijonai aukų — tiesiog atsitiktinumas dėl saugumo technikos reikalavimų pažeidimų koncentracijos stovyklose. Atseit, tai įvyko atsitiktinai — vietoj vandens, skirto kaliniams nusiprausti, vamzdžiais tekėjo "Ciklonas B"...

  Miško broliai Baltijos šalyse 1940-1950 metais
  © Sputnik /
  "Miško broliai" Baltijos šalyse 1940-1950 metais

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Dar šia tema

  Prezidentė padėjo akmenį ant žydų — Holokausto aukų kapų
  Negalima užmiršti — Kaune pastatytas naujas paminklas Holokausto aukoms
  VU grąžins pomirtinius diplomus Holokausto aukoms
  Lenkija atšaukė baudžiamąją atsakomybę Holokausto įstatyme
  Litvakai prieš Holokausto tiesos atskleidėją
  Tegai:
  Europos žmogaus teisių teismas (EŽTT)

  Svarbiausios temos