00:18 2019 Gegužės 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1161
 • RUB71.9646
  Lietuvos kariai, archyvinė nuotrauka

  Jeigu rytoj karas: ką aptarė kandidatai į prezidentus antruosiuose debatuose

  © Photo: LIETUVOS KARIUOMENĖ
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  Domantas Klyva
  Lietuvos prezidento rinkimai 2019 (209)
  12320

  Praeitą savaitę kandidatai į prezidentus susirėmė antruosiuose LRT debatuose. Gynybos politikos ir visuomenės saugumo temomis diskutavę kandidatai vienas į kitą nevengė laidyti kritikos strėlių

  Tiesioginiams TV debatams leitmotyvą davė žurnalistas Edmundas Jakilaitis. Pirmas klausimas pirmam pretendentui į prezidentus — premjerui Sauliui Skverneliui.

  Ponas Jakilaitis tiesioginiame TV eteryje fantazavo, kad "mažos grupės asmenų nelegaliai kirto Lietuvos Baltarusijos valstybinę sieną, Švenčionys jau užimti ginkluotų žmonių, o ties Pagėgiais per Nemuną tiesiamas pontoninis tiltas".

  Ką tokioje hipotetinėje situacijoje darytų "prezidentas" Saulius Skvernelis?

  "Prezidentas" Saulius Skvernelis nedelsiant skelbtų karo padėtį. Ir kiti netikri prezidentai LRT debatuose žaidė netikrą karą...

  Vėliau portalas lrt.lt paklausė debatus stebėjusių ekspertų, kurio pretendento į prezidentus žinios gynybos srityje stipriausios.

  Ekspertų vertinimu, geriausiai antruosiuose debatuose pasirodė Ingrida Šimonytė (8,5 balo), Saulius Skvernelis (8 balai), Vytenis Povilas Andriukaitis (6,5 balo), Gitanas Nausėda (5,5 balo), Arvydas Juozaitis ir Mindaugas Puidokas bei Valdemaras Tomaševkis (po 0,5 balo). Ekspertų balsų negavo Valentinas Mazuronis ir Naglis Puteikis.

  Ekspertų manymu, pretendentų į prezidentus karinių klausimų supratimas yra išaugęs. Pretendentai ruošėsi debatams. Kiekvienas pagal savo galimybes, pagal savo Lietuvos nacionalinio saugumo supratimą.

  Naglio Puteikio rankose AKM 1
  screenshot
  Naglio Puteikio rankose — AKM

  Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų (VU TSPMI) doc. dr. Deividas Šlekys vertindamas ketvirtadienio debatus kalbėjo, kad gynybos tematika pastaruoju metu viešojoje erdvėje minima dažnai. Anot jo, nors buvo matyti, kad kartais buvo "šaudoma pro šalį", visi kandidatai daugiau ar mažiau orientuojasi terminuose, problematikoje ir t.t.

  "Nebuvo taip, kad visiškai būtų, liaudiškai tariant, "pjaunamas grybas"", — pabrėžė ponas ekspertas Šlekys.

  Šlekys teigė, kad Nausėda kai kuriais klausimais per daug pasiduodavo emocijoms kalbėdamas apie Šaulių sąjungos vaidmenį. Anot eksperto, pasitaikė atvejų, kai Nausėda kalbėjo lyg ir į temą, bet per daug emociškai.

  Ponai Puteikis ir Puidokas dėl Šaulių sąjungos net susiginčijo. Naglis Puteikis ironizavo, kad Mindaugas Puidokas nežino, kur yra padėtas Šaulių sąjungos kario Puidoko šautuvas...

  N. Puteikis nežino ar M. Puidokas žino kur Puidoko šautuvas 2
  screenshot
  Puteikis nežino, ar Puidokas žino, kur Puidoko šautuvas

  Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) politologė Dovilė Jakniūnaitė socialiniame tinkle Facebook taip pat įvertino kandidatų pasisakymus.

  Parlamentaras Naglis Puteikis, Jakniūnaitės įsitikinimu, buvo šių debatų vėjo gūsis, kuris kalbėjo beveik visiškai atsipalaidavęs, sekdamas savo vertybine linija, pagal kurią "Briuselis blogai, Vokietijos ir Prancūzijos diktatui ne, JAV jėga ir Lietuvoje viskas blogai irgi".

  "Vytenis Andriukaitis panoro būti fokusininku ir išsitraukęs Sausio 13-osios nuotrauką pabandė pakalbėti "ant emocijų". Keistai atrodė, kai antrą kartą ištraukė, buvo jau neskoninga."

  Savo vertinimą socialiniame tinkle paskelbė ir Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas, politologas Saulius Spurga.

  Juozaitis, politologo vertinimu, vienintelis žadėjo grėsmės atveju kaip prezidentas kreiptis į tautą.

  "80 proc. jaunimo nori rauti iš Lietuvos" — tarė tai Arvydas Juozaitis beveik su pasigardžiavimu. Kažin, ar tai įkvepianti būsimo prezidento kalba", — suabejojo politologas Spurga.

  Jis atkreipė dėmesį į tai, kad ponas Juozaitis vis stengėsi pritempti mintį, kad "didžiausia nesaugumo grėsmė" yra galimas dvigubos pilietybės įvedimas bei Kaliningrado srityje statoma atominė elektrinė.

  Dar pretendentas į prezidentus Arvydas Juozaitis tiesioginiame TV eteryje visus įspėjo, kad Rusija per rinkimus galbūt išjungs elektrą...

  Savo ruožtu, konkurentus į prezidentus Puteikis ragino Rusijos valdžios nevadinti "režimu". Tai buvo originalu. 

  Kiekvienas iš pretendentų į prezidentus stengiasi būti originalus. Gitanas Nausėda gavo Prezidento Valdo Adamkaus palaikymą ir tuo pasigyrė savo Facebook.

  Gitanas Nausėda dėkingas Valdui Adamkui 3
  screenshot
  Gitanas Nausėda dėkingas Valdui Adamkui

  O Mindaugas Puidokas Facebook džiaugiasi žydinčiomis vyšniomis ir nuolat jo dėka stiprėjančia Lietuvos draugyste su Japonija.

  M. Puidokas ir japoniškos vyšnios 4
  screenshot
  Puidokas ir japoniškos vyšnios

  Greitai sužydės ir lietuviškos vyšnios. Nepriklausomai nuo pretendentų į prezidentus kalbų apie karą ir taiką. Tebūnie taika! Aleliuja…

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija

  Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimai – 2019
  © Sputnik /
  Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimai – 2019
  Temos:
  Lietuvos prezidento rinkimai 2019 (209)

  Dar šia tema

  "Ne reformos, bet vežimo truktelėjimas": Nausėda sukritikavo Lietuvos Vyriausybę
  Kas palankesnis Kremliui: kandidatai į prezidentus aptarė užsienio politiką
  Ekspertas paaiškino, koks Lietuvos prezidentas reikalingas Minskui
  Prezidentiniai reitingai: Šimonytė išstūmė Nausėdą iš pirmos vietos
  Tegai:
  Lietuvos prezidento rinkimai, kandidatai į prezidentus

  Svarbiausios temos